Tak będzie wyglądało Muzeum Historii Polski!


Dziś rozstrzygnięto konkurs na koncepcję wystawy stałej Muzeum Historii Polski, które powstaje w Warszawie. Zwyciężyła koncepcja pracowni WWA Pracowania Projektowa Marcin Mostafa i Platige Image. „Funkcjonalność wystawy została w ciekawy sposób połączona z walorami plastycznymi” - uzasadniało Jury.

Zasadniczy podział ekspozycji głównej to podział na sześć epok lub najważniejszych okresów historycznych. Ekspozycja ma przyczyniać się do edukowania i kształtowania nowoczesnej wrażliwości patriotycznej, do kształtowania obywateli świadomych tradycji i zarazem otwartych na świat. Ważnym tego aspektem jest świadomość powiązania polskich dziejów z historią innych narodów żyjących na obszarze dawnej Rzeczypospolitej.

Werdykt Sądu Konkursowego – uzasadnienie:

Wybraną pracę cechuje oryginalność interpretacji założeń programowych ekspozycji. Funkcjonalność wystawy została przy tym w ciekawy sposób połączona z walorami plastycznymi.

Poszczególne kolejno prezentowane, epoki historyczne zostały przedstawione w wyodrębnionych, ale nie odseparowanych przestrzeniach – każda z nich cechuje się własnym charakterem, unikając monotonii. Na pochwałę w szczególności zasługuje panoramiczna przestrzeń „wolne elekcje” tworząca ramy dla teatru wyobraźni. Wystawa operuje światłem rozbudzając emocje i tworząc nastrój, nie przytłacza przy tym widza nadmiarem detali w kompozycji przestrzeni.

Kompozycja przestrzeni wystawowej wywołuje liczne skojarzenia i emocje. Na uwagę zasługuje również czytelna idea ukształtowania szybkiej ścieżki zwiedzania w oparciu o tzw. gniazda. Posadzka ekspozycji w sposób symboliczny integruje przy tym całość koncepcji Muzeum, dając poczucie ciągłości opowieści historycznej.

Przestrzeń wystawy jest elastyczna, stale może być dostosowywana do aktualnego stanu zbiorów – poszczególne elementy przestrzeni wystawienniczej mogą podlegać wymianie i rearanżacji.

Formy architektoniczne, które organizują przestrzeń ekspozycji są zrozumiałe i czytelne dla wszystkich gości Muzeum – o różnym poziomie przygotowania.

Wrażenie niedoskonałości pozostawia koncepcja ogrodu podsumowująca całość wystawy, w szczególności widoczny jest brak jasnego i nowatorskiego pomysłu na symboliczne zamknięcie muzealnej narracji.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz