„Zamki krzyżackie” – C. Parma, R. Kunkel, W. Wółkowski – recenzja


Niezwykle chętnie podejmowanym wątkiem wielu publikacji, w tym także albumów krajoznawczych, są obiekty pokrzyżackiej architektury obronnej. Pozycja Zamki krzyżackie wydana nakładem wydawnictwa Parma Press, jest zbiorem fotografii o wspomnianej tematyce.

W albumie na 221 zdjęciach zaprezentowano 89 pokrzyżackich budowli obronnych. Warto zauważyć, że o problematyce podjętej w niniejszej publikacji można powiedzieć wiele, ale nie to, iż jest w jakimkolwiek stopniu nowatorska. Krótko abstrahując od recenzowanej pozycji można wspomnieć, że w wielu przypadkach konkretnych zachowanych obiektów, jak i reliktów krzyżackiego budownictwa, potrzebna jest wnikliwa analiza ich historii i konkretnych cech danego założenia obronnego, oparta na źródłach z epoki, a nie tylko na badaniach współczesnych pozostałości. Tymczasem w omawianym albumie Czytelnik otrzymuje kolejny zbiór wykonanych współcześnie fotografii… Jest on poprzedzony kilkustronicowym wstępem, w którym zawarto skrótowy zarys zagadnień dotyczących krzyżackiego budownictwa obronnego. Oczywiście po wielokroć można by podkreślać szczątkowość opisu, jednakże warto – biorąc pod uwagę typ publikacji – wyróżnić nieszablonowy styl tej niewielkiej objętościowo treści. Zwrócono w niej uwagę na najistotniejsze problemy i zagadnienia.

Główna część albumu to zdjęcia, które – czego nie można im odmówić – prezentują się doskonale, na co wpływ ma również wysokiej jakości papier na jakim wydano publikację. Fotografie przedstawiają obok ogólnych widoków, także niecodzienne ujęcia, zwracając uwagę na często pomijane podczas zwiedzania detale. Zaletą jest również sam wybór zamków. Wiele z nich jest obecnie zapomnianych lub nie zwraca się na nie większej uwagi. Ilustracjom towarzyszą podpisy. Są one krótkie, lecz trafnie dobrane.

Publikacja została wydana w dwóch wersjach językowych: polsko-angielsko-niemieckiej i polsko-francusko-rosyjskiej. Nieco zamieszania w związku z tą trójjęzycznością wnoszą wspomniane wyżej podpisy fotografii. Niekonsekwentnie zastosowano nazwy topograficzne zamków, których tłumaczenie nie zawsze odpowiada danemu językowi, w którym zamieszczono opis zdjęcia. W obcojęzycznych tekstach występują nieliczne błędy graficzne (tzw. „literówki”).

Popularny charakter i wydanie sprawiają, że pozycja dla części Czytelników może stanowić dobry wybór. Publikacja ze względu na walory estetyczne, nadaje się jako upominek lub pamiątka. Jednak odbiorców poszukujących albumu bogatego w wyczerpujące historyczne opisy fotografii ta praca z pewnością nie zadowoli.

Plusy i minusy:
Na plus:
+ fotografie przedstawiają często pomijane detale
+ jakość wydania

Na minus:
- podejmowana już wielokrotnie tematyka albumu
- dość wysoka cena

Tytuł: Zamki krzyżackie
Autorzy: Christian Parma, Robert Kunkel, Wojciech Wółkowski
Wydawca: PARMA PRESS
Data wydania: 2008
ISBN/EAN: 978-83-7419-128-9
Liczba stron: 160
Oprawa: twarda
Cena: ok. 50-75 zł
Ocena recenzenta: 7/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz