Wywiad: „Historia, tradycja i nowoczesność” zachwyci uczestników - Lublin o swojej kandydaturze


„Chcemy, aby połączenie Historii Tradycji i Nowoczesności zachwyciło uczestników Zjazdu.” - tak reklamują swoją kandydaturę na organizatora XXI OZHS studenci z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W wywiadzie podzielili się swoją koncepcją Zjazdu, która zakłada m.in. rewolucję w podziale paneli.

Wojtek Duch: W zeszłym roku bój o organizację jubileuszowego Zjazdu przyniósł wiele emocji. W tym roku będzie zapewne podobnie. Jednak czy nie żałujecie braku Waszego startu o organizację jubileuszu?

Konrad Tracz vel Bednarczyk: Ubiegłoroczna rywalizacja o organizację XX Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów była bardzo intensywna. Uważam jednak, że nie byliśmy gotowi walczyć o organizację OZHS. Ludzie, którzy działają aktywnie w Komitecie nie byli wówczas jeszcze tak doświadczeni, aby móc zorganizować tak wielką imprezę. Brak naszego startu w organizacji Jubileuszu był spowodowany także tym, ze wiele kół naukowych działających na naszym wydziale miało własne projekty do realizacji. W tym roku już wcześniej zaczęliśmy myśleć o możliwości zorganizowania Zjazdu na UMCS-ie.

„Historia, tradycja i nowoczesność” to hasło Waszej kandydatury. Co chcecie przez nie powiedzieć uczestnikom?

Aleksandra Marzec, K.T.B.: W czasie Zjazdu chcemy pokazać historię regionu, tradycje kultywowane na Lubelszczyźnie, ale również nowoczesne technologie służące do badania i propagowania historii, a także nowoczesne podejście do historii takie jak rekonstrukcje czy historia mówiona.

Udało Wam się uzyskać wsparcie wielu instytucji, a także patronaty władz samorządowych i to nie tylko z Lublina. Poparł Was także lokalny browar. W jaki sposób chcecie wykorzystać takie poparcie dla swojej inicjatywy?

K.T.B.: Ideą jaka nam przyświeca jest wypromowanie nie tylko miasta, w którym znajduje się nasza Alma Mater, ale całego regionu. Wsparcie władz samorządowych umożliwi nam pokazanie uczestnikom Zjazdu miejsc, które nie są udostępnione publicznie. Browary Lubelskie zawsze wspierały inicjatywy studenckie. Postaramy się aby podczas Zjazdu uczestnicy mogli zwiedzić i obejrzeć produkcję piwa, a także degustować produkty produkowane przez Perłę.

Skoro Waszą kandydaturę poparli także Prezydenci Zamościa i Chełma, czy planujecie także w tych miastach zorganizować panele lub inne przedsięwzięcia związane ze Zjazdem?

K.T.B.: Jak już mówiłem Zjazd ma być nie tylko formą promocji Lublina, ale całego regionu. Poparły nas wszystkie byłe miasta wojewódzkie z regionu. Z całą pewnością chcemy zaprezentować je podczas wycieczek. Nie ustalaliśmy jeszcze czy istnieje możliwość przeprowadzenia obrad w tych miastach. Jeżeli uczestnicy Zjazdu będą chcieli mieć kilka sesji wyjazdowych jesteśmy w stanie to zorganizować.

Jednym z elementów Waszej kandydatury są „Osobistości Lubelszczyzny”. Na czym będą polegać te spotkania i kogo udało Wam się już zaprosić?

A.M.: Będą to spotkania ze znanymi mieszkańcami Lubelszczyzny w trakcie, których uczestnicy będą mogli zadawać im pytania. Udało nam się zaprosić wokalistów Budki Suflera dzięki, którym nasi goście poznają magiczny świat muzyki rockowej lat 70’ i 80’, Adama Sikorskiego autora słów do utworów Budki Suflera, a obecnie prowadzącego i zarazem autora programu „Było nie minęło”. W planach mamy także zaproszenie m. in. Andrzeja Pilipiuka – autora kultowych przygód o Jakubie Wędrowyczu oraz Marcina Wrońskiego – autora kryminałów osadzonych w magicznym Lublinie okresu XX – lecia międzywojennego.

Katowice w tym roku po raz pierwszy uruchomiły elektroniczną rejestrację. Czy podoba Wam się ten pomysł i czy będziecie go kontynuować?

K.T.B.: Zdecydowanie tak forma rejestracji jest dużym ułatwieniem nie tylko dla organizatorów, ale i dla uczestników Zjazdu. Decyzję o kontynuowaniu takiej formy chcemy pozostawić jednak studentom z całej Polski, żeby to oni się wypowiedzieli w tej sprawie.

Katowicom udało się zakwaterować studentów w hotelu w centrum miasta. Co zrobiło duże wrażenie na gościach XX OZHS. Czy to poprzeczka do przeskoczenia dla organizatorów kolejnego Zjazdu?

A.M.: Dla nas tak. Planujemy zakwaterować naszych gości w dwóch hotelach o minimalnej liczbie 3 gwiazdek. Obydwa znajdują się w centrum miasta, a z każdego z nich jest maksymalnie 15 min drogi spacerem na Wydział Humanistyczny, na którym będą odbywały się panele oraz wszelkie spotkania w ramach Zjazdu. Ponadto w ich okolicy znajduje się bardzo dużo klubów i restauracji, ponieważ usytuowane są one niemal w centrum miasteczka uniwersyteckiego. Jest też bardzo dobre połączenie komunikacją miejską na Stare Miasto, która oczywiście dla naszych gości będzie darmowa.

OZHS to nie tylko panele, ale także imprezy i zwiedzanie okolicy. Co chcecie pokazać studentom, którzy odwiedzą Lublin?

K.T.B.: Atrakcji jakie przygotowaliśmy dla uczestników OZHS-u, jest bardzo wiele nikt z pewnością nie będzie się nudził. Mamy do zaoferowania siedem wycieczek po regionie, cztery w samym Lublinie oraz wycieczkę zagraniczną do Lwowa. Prócz wycieczek w czasie OZHS-u powstanie miasteczko rekonstrukcyjne, każdy będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności w grach planszowych i komputerowych w dwóch games room’ach. Oczywiście mamy przygotowanych kilka imprez w lubelskich klubach, oraz dwie w Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie będzie można się poczuć jak na balu rodem z Pana Tadeusza. Rozumiemy, iż nie wszyscy lubią imprezy masowe dlatego chcemy zorganizować „Wieczór Kultury” podczas którego będą darmowe wejściówki do muzeów i miejsc kultury z którymi nawiążemy współpracę. Wszystkie informacje będą znajdować się na blogu http://xxi-ozhs.blogspot.com.

To teraz przejdźmy do podsumowań. Z czym Wasza kandydatura jest lepsza od propozycji kolegów z Wrocławia?

A.M.: Proponujemy Gościom zwiedzenie, nie tylko samego Lublina, ale także regionu Lubelskiego w ramach cyklu wycieczek „Dotknij historii”. Oferujemy także uczestnikom Zjazdu szeroką ofertę spędzania czasu począwszy od spotkań ze znanymi mieszkańcami Lubelszczyzny, przez Wieczór Kultury podczas, którego nasi Goście odkryją magię Lublina w blasku nocnych świateł, bankiet rodem z Pana Tadeusza w Muzeum Wsi Lubelskiej, po imprezy, które zorganizujemy w największych klubach w Lublinie. Zdecydowaliśmy się także na małą innowację w kwestii paneli; mianowicie zaproponowaliśmy tym razem podział ze względu na tematy i obszar zainteresowań a nie chronologię, co mamy nadzieję spodoba się prelegentom.

Na koniec jakbyście mogli w kilku zdaniach zachęcić do wyboru Waszej kandydatury, to co byście powiedzieli?

A.M., K.T.B.: UMCS jest jednym z wiodących ośrodków badawczych w Polsce, jednakże OZHS nie gościł u nas już od 12 lat. Chcemy, aby połączenie Historii Tradycji i Nowoczesności zachwyciło uczestników Zjazdu. Konferencja będzie dobrym nawiązaniem do przeszłości regionu, w którym przez wiele wieków spotykali się przedstawiciele różnych państw, narodowości i religii. To niepowtarzalna okazja, by poznać historię tradycję i obyczaje Lubelszczyzny, która jest jednym z najstarszych polskich regionów.

Zapraszamy do Lublina miasta inspiracji!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz