Program telewizyjny dla historyków (10-16 września 2012)


Po rocznej przerwie wraca na nasze łamy program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 10 września

8:00 – HISTORY – II wojna na froncie wschodnim, odc. 1

Cykl ukazujący II wojnę światową na froncie wschodnim z rosyjskiego punktu widzenia, poczynając od agresji III Rzeszy na Związek Radziecki.

9:00 – Viasat History – Nie od razu Rzym zbudowano: Rzymska willa z epoki odc. 6

Sześciu budowniczych podejmuje próbę zbudowania rzymskiej willi przy użyciu narzędzi i materiałów, jakich do tego celu używali starożytni Rzymianie. Budowniczy spotykają się z profesorem Dai Morganem Evansem - autorem projektu rzymskiej willi, którą będą wznosić przy użyciu narzędzi z epoki. Profesor odbiera załodze wszystkie nowoczesne przybory i zapoznaje ze sposobem pozyskania sobie przychylności bóstw podczas realizacji przedsięwzięcia. Wśród zatrudnionej do programu załogi znajdą się wszyscy potrzebni specjaliści - od menedżera po murarza.

10:00 – Discovery Historia – Tajemnice Azteków: Okrutna Prawda

Na należącym niegdyś do Azteków terenie archeolodzy odkryli cmentarzysko z 550 szkieletami hiszpańskich konkwistadorów.

15:00 – Discovery Historia – Prywatne życie władców

Borgiowie byli jedną z najbardziej wpływowych rodzin w Hiszpanii. Rodrigo Borgio, siostrzeniec papieża Kaliksta III, korzystając z koneksji piął się po szczeblach kościelnej kariery. Nie przejmował się ograniczeniami celibatu, które wiązały się ze sprawowaną przez niego funkcją biskupa. Jako papież Aleksander VI na pierwszym miejscu stawiał interesy rodziny, którą wkrótce sprowadził do Włoch. Wiele plotek związanych z osobą Aleksandra VI dotyczyło jego zamiłowania do rozpustnego życia.

20:00 – HBO – Obława

Lipiec 1942 roku. Sprzyjający nazistom rząd Vichy podejmuje decyzję o „uporządkowaniu kwestii żydowskiej”. W wyniku szeroko zakrojonej akcji francuska policja zatrzymuje w Paryżu i okolicach ponad 13 tys. cudzoziemskich Żydów, którzy schronili się we Francji. Wszyscy trafiają do obozu przejściowego na torze kolarskim Vélodrome d’Hiver w Paryżu, gdzie bez jedzenia i wody oczekują na deportację. Wśród aresztowanych są m.in. niosący pomoc innym więźniom doktor Sheinbaum oraz pielęgniarka Czerwonego Krzyża, Annette Monod.

22:00 – BBC Knowledge – Spektakularne akcje II wojny światowej, odc. 13

Gdy Sowieci otoczyli 60 tys. Niemców, jeden z oddziałów przeprowadził brawurową akcję, dzięki której części niemieckich żołnierzy udało się zbiec.

Wtorek, 11 września

8:00 – Viasat History – II wojna światowa w kolorze, odc. 12

W 1944 roku Ameryka i Wielka Brytania na Zachodzie oraz Rosja na Wschodzie zaczęły zaciskać kleszcze wokół Niemiec. Program przypomina klęskę aliantów pod Arnhem i tragedię Powstania Warszawskiego, a także szokujące relacje z uwalniania więźniów z obozów zagłady, które w pełni uświadomiło rozmiar Holocaustu.

10:00 – Discovery Historia – Biblia po lupą

Kajfasz, arcykapłan żydowski w latach 18-36, jako przewodniczący Sanhedrynu prowadził proces przeciwko Jezusowi z Nazaretu oraz przeciwko apostołom Piotrowi i Janowi. Historycy badają, jakie realia polityczne w tych czasach.

18:00 – Discovery Historia – Historia Żydów, odc. 2

Historia judaizmu ukazana poprzez pryzmat znalezisk archeologicznych i eksponatów z żydowskich ośrodków kultury.

21:00 – TVP Historia – Na odsiecz Wiedniowi

Opowieść o wydarzeniach poprzedzających zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego i wojsk sprzymierzonych nad armią turecką Kara Mustafy oraz przebieg bitwy pod Wiedniem. W filmie wykorzystano dokumenty historyczne, obrazy, portrety, ryciny przypominające historię podbojów tureckich od XIV wieku i sytuację w Europie po wojnie trzydziestoletniej, malarstwo batalistyczne przedstawiające bitwy z Turkami, a także przedmioty takie, jak broń, chorągwie, łupy wojenne.

22:55 – TVP Kultura – Defilada

Dokument Andrzeja Fidyka ukazuje Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną w momencie obchodów 40. rocznicy jej istnienia. Uroczystości zbiegły się w czasie z IO w Seulu. Komunistyczne władze postawiły sobie za cel zorganizowanie święta narodowego tak, by siłą wyrazu i rozmachem przyćmiło światowe święto sportu. Zmanipulowani przez propagandę i cenzurę mieszkańcy Korei Północnej z przejęciem opowiadają historie z życia rządzącego krajem Kim Ir Sena, niczego nie wiedząc o jego potwornych zbrodniach.

Środa, 12 września

10:00 – Discovery Historia – Polscy faraonowie

Polskie wykopaliska archeologiczne pod najstarszą piramidą świata w Sakkarze, którymi kieruje profesor Karol Myśliwiec. Sensacyjne odkrycie grobowca wezyra Merefnebefa.

12:00 – Discovery Historia – Guge. Zaginione królestwo Tybetu

Na surowym terenie zachodniego Tybetu znajdują się ruiny tajemniczego królestwa, które archeologicznie prezentują wartość porównywalną z Pompejami. Królestwo to niegdyś dzierżyło kontrolę nad handlem złotem, jedwabiem i przyprawami między Indiami i Chinami. Jego stolica położona była na płaskowyżu na wysokości 3600 metrów. Przez dwa wieki królestwo było kolebką himalajskiego buddyzmu. To duchowe i komercyjne centrum, które prosperowało przez siedem stuleci w 1630 roku zniknęło bez śladu. Tajemnica Guge do dzisiaj pozostaje niewyjaśniona.

17:00 – Viasat History – Morskie Imperium

Wpływ brytyjskiej Marynarki Królewskiej na politykę, kulturę i ekonomię kraju i sposób, w jaki kształtowała ona wizerunek Wielkiej Brytanii, jej demokrację, a nawet tożsamość tego kraju. W momencie szczytowym stała się siłą sprawczą rozprzestrzeniania systemu handlu i wartości, które wywarły ogromny wpływ na całym świecie. Po czym cały ten wpływ straciła. Dzięki unikalnemu dostępowi do współczesnej floty, historyk, pasjonat i żeglarz, Dan Snow, opowie o historii Wielkiej Brytanii przez pryzmat jej najbardziej znaczącej instytucji.

17:45 – HBO 2 – Invictus: Niepokonany

Republika Południowej Afryki, koniec apartheidu. Za namową przyjaciół Nelson Mandela decyduje się na start w wyborach prezydenckich, które wgrywa. Państwo, którym przyszło mu władać, jest jednak słabe. Wciąż żywe są w nim podziały rasowe. Niebawem w kraju mają odbyć się mistrzostwa świata w rugby. Mandela widzi w tym szansę na zjednoczenie rodaków. Niestety, drużyna RPA nie jest w najlepszej formie. Uchodzi także za symbol dawnego ustroju. Niezrażony prezydent postanawia zmobilizować kapitana drużyny oraz jej zawodników do walki o zwycięstwo.

20:00 – Discovery Historia – Historia z Karty: Ocaleni z Mauthausen

Polacy stanowili w strukturze Mauthausen-Gusen najliczniejszą grupę. Wśród 200 tysięcy więźniów wszystkich podobozów znalazło się blisko 50 tysięcy obywateli polskich. W samym Gusen, który nazywano Vernichtungslager für die polnische Intelligenz (obóz wyniszczenia dla polskiej inteligencji), straciło życie prawie 30 tysięcy Polaków.

Czwartek, 13 września

8:40 – BBC Knowledge – Oskarżyciel Hitlera

Historia żydowskiego prokuratora Hansa Littena, który w 1931 roku wezwał Hitlera przed sąd w nadziei, że zdemaskuje go jako niebezpiecznego demagoga.

10:00 – Viasat History – Podniebna walka z Czerwony Baronem

Dwaj byli piloci RAF i Red Arrows odkrywają, jak wyglądały początki wojennych zmagań powietrznych podczas I wojny światowej. Dowiadują się, w jaki sposób w ciągu zaledwie czterech lat samoloty z niezbyt mocnych w konstrukcji maszyn latających przekształciły się w wojenne machiny znane do dziś. Przyglądają się także wszystkim aspektom współczesnej batalii powietrznej - od działań zwiadowczych po bombardowanie z dużych wysokości. Podczas programu piloci siądą za sterami replik samolotów z tamtych czasów.

13:40 – TVP Historia – Mogiła nieznanego żołnierza (film niemy z 1927 roku)

Jest rok 1916, drugi rok trwa I Wojna Światowa. Kapitan Michał Łazowski (Jerzy Leszczyński), nagle wezwany z urlopu, wyrusza na wołyński front. Na krakowskim dworcu żegna go żona Wanda (Nina Olida) oraz córka Nelly (Maria Malicka). Niebawem do Krakowa nadchodzi wiadomość, że kapitan zaginął bez wieści a w pułku, którym dowodził, nikt nie ocalał. Po kilku latach, żona kapitana, nie mając nadziei na powrót męża, utwierdzona w swym przekonaniu listem, który przywiozła jego matka (Konstancja Bednarzewska), informującym, że syn jej, za udział w walkach przeciwko władzy radzieckiej, skazany został na karę śmierci przez rozstrzelanie, wychodzi ponownie za mąż. Tymczasem Łazowski, który dostał się do rosyjskiej niewoli, dzięki pomocy zakochanej w nim Kseni (Leokadia Pancewiczowa), ucieka. Rozpoczyna się tułacza gehenna, poprzez Krym, Odessę, stepy południowej Rosji, do rodzinnego kraju...

17:50 – HBO – Czas Wojny

Anglia, czasy I wojny światowej. Małżeństwo farmerów kupuje synowi Albertowi źrebaka o imieniu Joey. Między chłopcem a koniem powstaje silna więź emocjonalna. Gdy wybucha wojna, ojciec Alberta oddaje konia na potrzeby wojska. Joey zostaje przetransportowany do Francji, gdzie wraz z żołnierzami bierze udział w krwawych walkach. Tymczasem Albert tęskni za nim tak bardzo, że postanawia zaciągnąć się do armii. Wierzy, że dzięki temu odnajdzie swojego przyjaciela.

21:00 – Discovery Historia – Hannibal: wróg Rzymu

Hamilkar Baraks podbił rzymską Iberię, aż po rzekę Ebro. Jego syn, Hannibal, obrany po śmierci ojca wodzem naczelnym, nie poprzestał na takiej zdobyczy. Wiedział, że rozstrzygnięcia wieloletnich zmagań należy szukać nie w dalekich prowincjach, ale w samym sercu wrogiego imperium. Dlatego przekroczył graniczną linię Ebro i pomaszerował na wschód. Zaczęła się druga wojna punicka.

23:00 – Discovery Historia – Tajemnice starożytności: Mumie

Dokument ukazuje niesamowite znaleziska, których dokonano w różnych częściach świata. W Peru odkryto pierwsze mumie nieznanej wtedy kultury Paracas. Wysuszone ciała wypełniano smołą i owijano w ręcznie tkane materiały. Starożytni medycy przeprowadzali udane trepanacje czaszek. Autorzy przedstawiają także zachowane w popiołach Wezuwiusza ciała ofiar z czasów dawnych Pompejów oraz chiński grobowiec Lady Xin sprzed dwóch tysięcy lat, w którym znajduje się najlepiej zachowana mumia na świecie. Ponadto sposoby mumifikowania ciał przez Egipcjan.

Piątek, 14 września

7:00 – Discovery Historia – Bitwy żołnierza polskiego: Tobruk 1941

Przerzuceni w 1939 r. na wschód polscy żołnierze, zniewoleni przez Rosjan i pozbawieni w Katyniu dowódców, nie złożyli broni. Ich droga do ojczyzny wiodła przez pół Azji, Afrykę Północną i całą zachodnią Europę. Po raz pierwszy dali znać o sobie w 1941 r., gdy nie bacząc na własne straty, utrzymali Tobruk. W krytycznym dla aliantów roku, to właśnie Polacy dawali nadzieję na zwycięstwo. Późniejsze lądowanie we Włoszech otwierało drogę na Berlin. Szlak przez Rzym zagradzało jednak Monte Cassino. Wzgórze padło dopiero pod naporem Polaków.

11:00 – Viasat History – Plemiona germańskie: Bitwa w Lesie Teutoburskim

Czteroodcinkowy serial przedstawia proces przeobrażenia się prymitywnych plemion z północy, marginalnych i niemających większego znaczenia w Europie w dziedziców rzymskiego imperium. Najnowsze odkrycia pozwolą na zaprezentowanie ewolucji plemion germańskich bez obciążenia stereotypem „barbarzyńców z Północy”. Konflikt z rzymskim imperium jest jednym z kluczowych elementów w germańskiej historii.

12:00 – Discovery Historia – Pierwsza wojna światowa: Przełamanie impasu

W krwawej bitwie pod Verdun rozstrzygały się losy Francji. Niemcy zastosowali nową taktykę wojenną, ale stracili terytorium, które zdobyli kosztem tak olbrzymich ofiar.

13:30 – TVP Historia – Ostatni bej Bałkanów

Historia awanturniczego życia potomka linii tureckiej bejów, Zulfikara. Akcja rozgrywa się na tle przemian polityczno-społecznych przełomu XIX i XX wieku.

21:00 – HISTORY – Tajna armia Europy

Gdy III Rzesza zaatakowała Związek Radziecki, komuniści utworzyli ruch oporu. Powoływano także organizacje mające na celu kontaktowanie się z aliantami. W wielu krajach funkcjonowała prasa podziemna.

21:00 – TCM – Ostatni samuraj

Rok 1876. Nękany traumatycznymi wspomnieniami z zakończonej właśnie wojny domowej Amerykanin, kapitan Nathan Algren, wyrusza do Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie - zgodnie z umową zawartą z japońskim dyplomatą - ma zająć się szkoleniem nowoczesnej armii. Wskutek błędnej decyzji skośnookich dygnitarzy i wbrew opinii Algrena, kompletnie nieprzygotowany oddział żółtodziobów zostaje wysłany do zduszenia rebelii samurajów, dowodzonej przez charyzmatycznego Katsumoto. W starciu młodzi żołnierze Algrena zostają zdziesiątkowani, a on sam trafia do niewoli.

Sobota, 15 września

8:00 – Viasat History – Wyspa Wielkanocna – powrót do przeszłości

Dokument opowiada o dziejach Wyspy Wielkanocnej i o upadku tamtejszej cywilizacji. Nadmierna wycinka drzew doprowadziła do zaburzenia ekosystemu wyspy. Mniejsze zbiory sprawiły, że mieszkańcom doskwierał głód. Zaczęły wybuchać wojny i konflikty, które spowodowały prawie całkowitą zagładę polinezyjskiej społeczności. Nicolas Cauwe, kurator brukselskiego Musée du Cinquantenaire, prowadził na wyspie serię wykopalisk. Dzięki dziesięcioletnim badaniom, naukowców udało się dotrzeć do nowych faktów, które przeczą nie tylko hipotezie o wojnach toczonych między plemionami, ale i teorii o tym, że to lokalna wspólnota zniszczyła cenne posągi.

11:00 – Discovery Historia – Twórcy map, odc.1

Trzyczęściowa seria opowiadająca o historii kartografii. Twórcy filmu przedstawiają m.in. osiągnięcia niemieckiego geografa Waldseemüllera oraz dzieła jednego z najwybitniejszych kartografów w historii, twórcy pierwszego atlasu, Gerharda Kremera, który został uwikłany w spisek przeciw władcy Wielkiej Brytanii. W filmie pokazano też, jakie znaczenie dla losów II wojny światowej miały supertajne mapy, wykorzystywane przez Aliantów podczas lądowania w Normandii.

Opowieść o niezwykłej mapie świata, która stworzyli mnisi kartografowie w Lotaryngii w 1507 roku. Uwieczniono na niej po raz pierwszy kontury obu Ameryk, Ocean Spokojny i nazwano nowy kontynent Ameryką. To był prawdziwy szok dla uczonych Europy XV i XVI w. Wydarzenie zmieniło ówczesny obraz świata oparty na Biblii i mitologii starożytnej. Mapa Waldseemüllera i Ringmanna stała się najpopularniejszym wydaniem w Europie. Do dziś ocalał niestety tylko jeden jej egzemplarz, który od Niemiec zakupił Kongres USA.

11:30 - Polsat Play - Ukryte oblicze Hiroszimy (2-ost.)

W sierpniu 1945 roku na Hiroszimę i Nagasaki spadły bomby atomowe. Waszyngton starał się przekonać świat, że zniszczenie japońskich miast było koniecznością. Głosy sprzeciwu wobec ataku nuklearnego na Japonię skutecznie tłumiono. Samoloty Enola Gay, The Great Artiste oraz Necessary Evil i ich załogi wykreowano na bohaterów. Dzisiaj wiadomo, że w 1945 roku wojna na Pacyfiku była praktycznie rozstrzygnięta. Opór Kraju Kwitnącej Wiśni słabł z każdym dniem. Japońska flota przestała istnieć. Podobnie działo się z lotnictwem, cierpiącym na brak paliwa. Czemu zatem miało służyć atomowe uderzenie? Twórcy filmu twierdzą, że chodziło o ostateczny, zaprogramowany na osiągnięcie maksymalnych zniszczeń, test nowej broni, który miał dać do myślenia przywódcom ZSRR. Przerażające w skutkach bombardowanie Hiroszimy i Nagasaki było tak naprawdę preludium do zimnej wojny.

12:00 - Polsat Play - Druga wojna światowa w kolorze (7)

Alianci i naziści pracowali nad manewrem wojskowym, który odmieniłby losy wojny i doprowadził do zwycięstwa. Brytyjczyk Sir Arthur Harris vel „Bomber” był zdania, że to masowe bombardowania np. niemieckich miast doprowadziłyby do klęski agresora. Z kolei Niemcy za niezwykle skuteczne uważali ataki przeprowadzane przez łodzie podwodne.

12:00 – HISTORY – II wojna na froncie wschodnim, odc. 4

Kolejny odcinek programu przedstawia jedną z najbardziej krwawych bitew w historii wojen światowych, która stanowiła również punkt zwrotny w tym konflikcie zbrojnym. Historia opowiedziana z perspektywy rosyjskiej.

13:35 - Polsat Play - Niewyjaśnione zagadki II wojny światowej (12)

Twórcy serii przedstawiają mało znane wydarzenia i fakty z czasów II wojny światowej. Analizują m.in. takie sprawy, jak czy mężczyzna odsiadujący po wojnie karę więzienia w Spandau był naprawdę Rudolfem Hessem; jak umarła kuzynka i kochanka Hitlera Geli Raubal; czy tajna broń Hitlera V-2 miała przenosić głowice atomowe; czemu Anglicy, którzy dzięki Enigmie znali plany bombardowania Coventry, nie ewakuowali mieszkańców miasta.

14:00 – Discovery Historia – Łodzie Wikingów

Dwie drużyny wioślarzy z angielskich uniwersytetów przenoszą się w czasy wikingów. Uczestnicy postanawiają dokonać jednego z największych wyczynów wikingów - przepłynąć z Danii do Anglii.

14:05 - Polsat Play - Łowcy nazistów (7)

Historie organizacji, grup i osób indywidualnych zaangażowanych w schwytanie nazistowskich zbrodniarzy wojennych. Szukającymi kierowały najczęściej szlachetne motywy, ale sposoby do których się uciekali szokowały czasami nawet ich zwolenników.

17:00 – Discovery Historia – Dziedzictwo Jedwabnego

W 1941 roku w Jedwabnem, zamordowano ponad 1600 Żydów. Film powraca do tej tragicznej historii. Ci, którym udało się ocalić mieszkają obecnie w Stanach Zjednoczonych i Argentynie. Obraz ukazuje wstrząsające kulisy brutalnej masakry oraz próba wskazania winnych. Film Sławomira Grunberga zachęca do dialogu na temat wpływu prawdy historycznej na kształtowanie się stosunków polsko-żydowskich.

20:10 – ale kino+ - Kuba Rozpruwacz

Twórcy dokumentu wykorzystują współczesne techniki śledcze, by rozwiązać zagadkę tożsamości na poły legendarnego seryjnego mordercy, Kuby Rozpruwacza. Emerytowany detektyw Trevor Marriott z pomocą ekspertów ponownie przygląda się sprawie zabójcy, który w 1888 roku brutalnie uśmiercał prostytutki z londyńskiej dzielnicy Whitechapel. Ślad prowadzi z Europy do Nowego Jorku.

23:00 – Discovery Historia – Kto zabił Iwana Groźnego?

Sławny kryminolog, David Wilson, powraca do jednej z najbardziej intrygujących tajemnic, zagadkowej śmierci pierwszego dyktatora Rosji. Był on człowiekiem, który bez skrupułów rządził swym ogromnym krajem przy pomocy terroru. Nie wiadomo, czy Iwan Groźny rzeczywiście został zamordowany. Kryminolog rozpoczyna swoje śledztwo od sprawdzenia pogłosek, że car został uduszony przez swoich wrogów w pałacu. Poszukiwania wiodą go przez Rosję do Londynu, gdzie wydobywa na światło dzienne intrygę osnutą wokół angielskiej królowej Elżbiety I. Wypowiedzi zebranych w programie specjalistów medycyny sądowej wydają się potwierdzać tezę, że Iwan Groźny został otruty przez kogoś, kogo darzył zaufaniem.

Niedziela, 16 września

6:00 – Viasat History – Helena Trojańska

Romans pięknej Heleny z Parysem doprowadził do wybuchu krwawego konfliktu - wojny trojańskiej. Ta historia przez stulecia była opowiadana na nowo. Bettany Hughes prowadzi badania na terenach położonych na wschód od Morza Śródziemnego, by poznać prawdziwą historię legendarnej postaci, jaką stała się Helena Trojańska.

8:00 – Viasat History – Barok!

Znany brytyjski historyk i krytyk sztuki Waldemar Januszczak wyrusza na wyprawę śladami najwspanialszych przykładów baroku. Kierunek ten miał swój początek we Włoszech i rozprzestrzenił na całą Europę, a nawet poza nią. Za jego spuścizną kryje się wiele interesujących opowieści.

11:00 – Discovery Historia – Caryca Katarzyna

Filmowy portret najsłynniejszej władczyni Rosji, Katarzyny Wielkiej. Dokument odsłania kulisy władzy carycy, dzięki której Rosja powiększyła swoje terytorium i wprowadziła wiele reform społecznych.

12:00 – Viasat History – Tyrolska kraina srebra

Historia dwóch austriackich miast w Tyrolu, które przed laty były najważniejszymi po Wiedniu ośrodkami w kraju. Schwaz i Hall słynęły z kopalni i mennic srebra. Widzowie dowiedzą się, jak wyglądało codzienne życie tamtejszych górników. Byli oni leczeni przez legendarnego doktora Paracelsusa, który opracował książkę na temat ich przypadłości nazywanej chorobą górską.

13:00 – Discovery Historia – Plemiona germańskie: W cieniu krzyża

Twórcy serialu zgłębiają dzieje ludów, które zamieszkiwały północne regiony Europy. Plemiona germańskie przekształciły się z prymitywnych kultur w społeczeństwa, które przejęły dziedzictwo Imperium Rzymskiego. Ich osiągnięcia zostały wypaczone przez XIX-wieczne germańskie kulty oraz dyktaturę nazistowską. Każdy odcinek serialu ukazuje codzienne życie członków tych tylko pozornie barbarzyńskich społeczności. Dzięki wykorzystaniu nowych technik grafiki komputerowej zobaczymy, jak budowano germańskie osady oraz jak grzebano władców. Odwiedzimy też starożytne miasta, między innymi Kolonię.

16:00 – Viasat History – Napoleon, odc. 2

Wierna i szczegółowa historia Napoleona Bonaparte - niezwykłego wodza Francji, który odmienił oblicze Europy w latach 1793-1815. Obecnie również można zaobserwować na Starym Kontynencie wpływy jego rządów. Materiał zdjęciowy do tego programu powstał na terenie ponad 70 krajów przy współpracy największych światowych ekspertów. Ukazano otoczenie wodza - armię, dyplomatów, rodzinę, zagorzałych oponentów i ostatnich lojalistów.

W tym odcinku: Ten odcinek przedstawia kolejny etap życia francuskiego wodza - od spotkania i poślubienia Józefiny, po sukces włoskiej kampanii i początki wyprawy do krajów Orientu.

19:00 – TVP Historia – Kalendarium historyczne: Honor generała

Postać generała Stanisława Sosabowskiego jest dziś lepiej znana w Holandii niż w Polsce. To właśnie Holendrzy przywrócili mu należyty honor, przyznając mu Order Brązowego Lwa. Stało się to jednak dopiero u progu XXI wieku. W czasach powojennych generał pracował w fabryce, a mundur zakładał tylko na kombatanckie spotkania. Przekonamy się, jakich działań trzeba było dokonać, by pośmiertnie odznaczyć polskiego oficera.

21:00 – HISTORY – Powstanie i upadek III Rzeszy

Niestandardowe spojrzenie na III Rzeszę. Poznamy historie osób, które były częścią złożonej struktury hitlerowskiej władzy.

23:10 – TVP 1 – Katyń

Gdy 17 września 1939 roku armia radziecka wkroczyła do Polski, nieprzygotowana do walki na dwóch frontach armia II Rzeczpospolitej musiała ponieść klęskę. Wśród jeńców wojennych znalazło się kilkanaście tysięcy oficerów. Ich rodziny z utęsknieniem czekały na ich powrót. Nigdy on jednak nie nastąpił. Dzieło Andrzeja Wajdy ukazuje historie kobiet, które mimo upływu lat, ciągle czekały na powrót swych mężów, synów, braci i ojców, uwięzionych przez NKWD.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Siti pisze:

    Dobrze, że do tego wróciliście. Super sprawa.

Zostaw własny komentarz