„Wyprawa po tajemnice Inków” – C. Gudelius – recenzja


Czasy, w których działali konkwistadorzy i Święta Inkwizycja to z całą pewnością jeden z najkrwawszych momentów w historii świata. Pizarro podbijając Inków, dopuścił się wielu niecnych czynów, a także masowego ludobójstwa wśród tego kulturowo rozwiniętego plemienia. Wydarzenia te poznajemy za pośrednictwem XVI-wiecznego skryby Gonzala.

Pozycja podzielona jest na dwie kilku rozdziałowe części. Wprowadzają one czytelników w okres wielkich odkryć geograficznych (podbój Inków przez Pizarra),  a także w sytuację i nastroje panujące w Hiszpanii w XVI wieku. Opowiadają o tym, jak wyglądał Nowy Świat w pierwszej fazie kolonizacji prowadzonej przez europejskich konkwistadorów. Dowiadujemy się ponadto, jak wyglądało życie rdzennych mieszkańców tych terenów oraz jak radzili sobie w nowej, niezwykle trudnej sytuacji. Książka wskazuje także na różnice w mentalności Europejczyków – na przykładzie Gonazla, głównego bohatera, i podbitej ludności.

Historyczna książka o charakterze powieści przygodowej

Publikacja przez swój gatunek (powieść przygodowa) jest atrakcyjną formą przekazu autentycznych, rozgrywających się w XVI wieku wydarzeń. Oczami skryby armii Pizarra czytelnik poznaje nie zawsze zgodną z prawem działalność kolonistów, ich bestialskie zachowanie względem podbitej ludności oraz sposób zagospodarowania zajętych terenów. Ponadto główny bohater przedstawia sytuację panującą nie tylko w Nowym Świecie, lecz także na Starym Kontynencie (działalność Inkwizycji w Hiszpanii). Dlatego czytający książkę bardziej zrozumieją niektóre wydarzenia, zwłaszcza gdy wyjaśnione zostały pewne konteksty historyczne. Jednym z nich jest szeroko prowadzona misja chrystianizacyjna, która często miała niewiele wspólnego z szerzeniem wiary, a nastawiona była na zdobywanie olbrzymich majątków.

Dokładność opisów, drobiazgowość

Publikację napisano przyjemnym językiem, co sprawia, że chętnie ją się czyta. Atrakcją jest umieszczanie w narracji wyrażeń językowych czy słownictwa typowych zarówno dla podbitej ludności, jak i Europejczyków. Znajdujemy tutaj zatem wyrazy z poszczególnych języków, m. in. hiszpańskiego, portugalskiego, karaibskiego azteckiego czy keczua. Przez drobiazgowość i szczegółowość swoich opisów autorka starała się bardzo dokładnie oddać panujące sytuacje i nastroje. Opisy te są niezwykle realistyczne, co wpływa na jakość przekazu i dużą popularność książki. Walorem są także mapy, na których zaznaczono tereny zamieszkania poszczególnej ludności, wydarzenia, miejscowości, które omawiano w publikacji. Dzięki temu pewne okoliczności czy zdarzenia stały się bardziej uporządkowane i zrozumiałe. Jakość map nie jest najlepsza – wykonano je na zasadzie szkicu – niemniej stanowią doskonałe uzupełnienie narracji. Książka została stworzona w oparciu o rzetelne kwerendy naukowe i historyczne, których dokonała autorka. Mimo to nie pojawia się żaden spis źródeł i materiałów, którymi posiłkowano się podczas pisania pracy. Wpływa to w dużym stopniu na jakość przekazu, ponieważ czytelnik ani nie może zweryfikować podanych informacji, ani ich rozszerzyć. Brak bibliografii jest – zwłaszcza przy pozycjach historycznych – dużą niedogodnością. Minusem jest także opatrzenie książki miękką oprawą, która szybko się niszczy.

Książkę gorąco polecam wszystkim tym, którzy interesują się Nowym Światem, sytuacją i warunkami tamtejszej ludności oraz XVI-wieczną Europą. Publikacja uchodzi za światowy bestseller, ponieważ doskonale oddaje wydarzenia z czasów wielkich konkwistadorów w Ameryce i działalności Inkwizycji w Europie. Z cała pewnością jest godna tego, by ją przeczytać.

Plus Minus:
Na plus:
+ styl autorki
+ charakter powieści przygodowej
+ tematyka
+ mapki
Na minus:
- miękka oprawa
- brak bibliografii
- drobne błędy edytorskie

Tytuł: Wyprawa po tajemnice Inków
Autor:
Claudia Gudelius
Wydawca:
Bellona
Data wydania:
2011
ISBN/EAN:
978-83-11-120389
Liczba stron:
576
Oprawa:
miękka
Cena:
ok. 40-50 zł
Ocena recenzenta:
9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz