Wystawy Muzeów Auschwitz-Birkenau i Historii Polski w Google Cultural Institute


42 interaktywne wystawy dotyczące różnych aspektów historii XX wieku można oglądać w ramach internetowej platformy Google Cultural Institute. Dwie z nich powstały dzięki zaangażowaniu polskich instytucji - Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum Historii Polski.

Szczegóły projektu przedstawiono podczas konferencji prasowej z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, która odbyła się dziś w Arkadach Kubickiego w Warszawie (Zamek Królewski). W konferencji uczestniczyli także: Mark Yoshitake z Google Cultural Institute, dr Piotr Cywiński – dyrektor  Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz dr Robert Kostro - dyrektor Muzeum Historii Polski.

- „Udział w tym projekcie jest dla nas wielkim wyróżnieniem, ponieważ znaleźliśmy się w gronie kilkunastu instytucji z całego świata, które zaprezentują w internecie fotografie, filmy i dokumenty dotyczące najważniejszych wydarzeń historii XX w. Jest to przede wszystkim fantastyczna okazja na pokazanie i promowanie ważnych tematów historii Polski. Ten projekt ma szansę stać się potężnym światowym narzędziem edukacji historycznej. „- uważa dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Kuratorzy reprezentujący 17 instytucji partnerskich, w tym dwie z Polski,  przedstawiali wybrane historie czerpiąc z archiwów dokumentów, listów, rękopisów, zdjęć, materiałów filmowych i opowieści świadków wydarzeń.

Wystawy są w pełni multimedialne i umożliwiają m. in. zaawansowane przeszukiwanie materiałów historycznych, np. pod kątem danego kraju, osoby, wydarzenia czy daty, oraz powiększanie zdjęć do bardzo dużych rozmiarów. Niektóre z przedstawianych materiałów dostępne są w internecie po raz pierwszy.

Ekspozycja „Jan Karski, bohater ludzkości” powstała dzięki materiałom przygotowanym przez Muzeum Historii Polski. Przedstawia losy człowieka, który podjął próbę przekazania Aliantom informacji o tragicznych wydarzeniach Holokaustu.

„Tragiczna historia miłości w Auschwitz” to opowieść o Edku i Mali, którzy próbowali uciec z obozu. Wystawa powstała dzięki zdjęciom i skanom dokumentów opracowanym przez Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Inne wystawy udostępnione dzisiaj na platformie Google Cultural Institute dotyczą między innymi historii Apartheidu, lądowania Aliantów w Normandii, koronacji brytyjskiej Królowej Elżbiety II czy okresu Dolce Vita we Włoszech.

Serwis Google Cultural Institute pomaga w zachowywaniu dóbr kultury i popularyzowaniu ich w internecie. Zespół inżynierów Google stworzył narzędzia, dzięki którym można łatwo opowiedzieć historie naszego różnorodnego dziedzictwa kulturowego i przedstawić je całemu światu.

Źródło: mkidn.gov.pl; muzhp.pl; google.com.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz