Wygraj książkę: „Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego”


W naszym kolejnym konkursie można wygrać 5 egzemplarzy Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego - nowej książki Iwony Kienzler. Autorka opowiada w niej o związkach Piłsudskiego z kobietami, które trwały u jego boku, towarzyszyły mu w życiu i działalności konspiracyjnej i kochały go nawet wówczas, gdy on je odtrącił. 

Opis książki

Galerię pań ważnych w życiu Marszałka otwiera jego matka, jedyna kobieta, którą kochał naprawdę, a następnie  przedstawione zostały sylwetki Leonardy Lewandowskiej, jego „syberyjskiej ukochanej”, pierwszej żony Marii Juszkiewicz, dla której zmienił wyznanie oraz jego ostatniej małżonki - Aleksandry Szczerbickiej.

Jeden z rozdziałów poświęcony jest Kazimierze Iłłakowiczównie, osobistej sekretarce Marszałka, która także była zafascynowana nim jako mężczyzną. Przegląd dam serca Piłsudskiego zamykają Leokadia Lewandowska, piękna lekarka, towarzysząca mu podczas wyjazdu na Maderę oraz jego ostatnia fascynacja – Jadwiga Burhardt.

Piłsudski, jak wszyscy wybitni ludzie, nie był łatwy we współżyciu, o czym boleśnie przekonały się wszystkie jego partnerki. Biografowie Piłsudskiego zauważają w każdym z jego związków trzy zasadnicze fazy: pierwsze zauroczenie, które przeradzało się w głęboką fascynację, potem następowało pogłębienie więzi uczuciowej oraz intelektualnej, a następnie postępująca obojętność. Kobiety swego życia traktował bardzo instrumentalnie, a one nigdy nie przestały kochać tego nietuzinkowego, fascynującego mężczyzny. Uczucie było na tyle silne, że dwie z nich wolały umrzeć niż żyć ze świadomością odtrącenia przez niego.

Konkurs

Dla naszych czytelników mamy pięć egzemplarzy książki Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego Iwony Kienzler.

Tym razem, by wygrać książkę należy:

 1. Zapisać się do naszego newslettera i potwierdzić rejestrację1
 2. Napisać kogo przedstawia poniższa fotografia (imię, nazwisko i jaki ma związek z Józefem Piłsudskim):

Wyciąg z zasad

Nagrody (po jednej książce) zostaną rozlosowane wśród osób, które  w momencie losowania miały potwierdzoną rejestrację w naszym newsletterze i odpowiedziały prawidłowo na pytanie konkursowe. Odpowiedzi należy udzielić w nieprzekraczalnym terminie do 27 października 2012 r. (godz. 21.00) na adres konkursy@historia.org.pl. W e-mailu oprócz odpowiedzi należy podać swoje dane adresowe. Prosimy o zatytułowanie e-maila „Kobiety”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 28 października .


Regulamin konkursów organizowanych przez „historia.org.pl”

 1. Osoby zapisane wcześniej także wezmą udział w losowaniu. []


Nagrody są rozlosowywane wśród osób, które poprawnie wykonały zadania konkursowe. Odpowiedzi należy kierować na adres konkursy@historia.org.pl. W e-mailu należy podać poprawne odpowiedzi (do zwycięzcy nastąpi kontakt w celu ustalenia adresu do wysyłki), w jego tytule umieść nagłówek ze strony z konkursem (np. Do wygrania: „Piastowie”, S. Koper). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu siedmiu od jego zakończenia. Przed wzięciem udziału w konkursie zapoznaj się z regulaminem. O nowych konkursach na bieżąco informujemy na naszym profilu na Facebooku. Wszystkie aktualne konkursy znajdziesz tutaj. Powodzenia!

6 komentarzy

 1. Bożena pisze:

  Jest to [CIACH]

  *Pani Bożeno odpowiedzi wysyłamy na e-maila, nie w komentarzach.

 2. Magdalena pisze:

  potwierdzam 🙂

 3. Anna pisze:

  Jedne źródła podają panieńskie nazwisko drugiej żony Marszałka, jako Szczerbicka ‚inne- Szczerbińska.
  Czy to jest rzeczywiście sprawa nie do ustalenia? Do dziś nie wiem, jak naprawdę brzmiało jej nazwisko.
  Może Redakcja pomoże mi rozwiać tę niepewność?

 4. Adrian pisze:

  Sz.P. Anno!
  Zachodzę w głowę co ma wspólnego druga żona Marszałka z kobietą przedstawioną w załączonym zdjęciu. 😉

 5. Gosia pisze:

  Ja natomiast zachodzę w głowę, gdzie są wyniki tego konkursu.

 6. Wojtek Duch pisze:

  Będą dzisiaj. Przepraszamy za opóźnienie 🙂

Zostaw własny komentarz