Święto Niepodległości 11 listopada 2012 w Warszawie - plan imprez |
Podobnie jak przed rokiem ulicami Warszawy w Święto Niepodległości przejdzie kilka marszy o charakterze patriotycznym. Jednak to nie wszystko. Bogaty program przygotowały muzea i inne instytucje kulturalne.
Kancelaria Prezydenta RP
Godz. 8.30 – Uroczysta Msza święta za Ojczyznę (Katedra Polowa WP, ul. Długa 13/15). Godz. 10.30 – Wręczenie odznaczeń państwowych (Pałac Prezydencki).
Godz. 12.00 – Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
O godz. 13.15 rozpocznie się prezydencki marsz „Razem dla Niepodległej”, który wyruszy spod pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Będzie się zatrzymywać po kolei przy pomnikach Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana Grota-Roweckiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego i zakończy się przy monumencie Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
Z okazji Święta Niepodległości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego będzie wystawiony zabytkowy czołg Renault FT. 11 listopada będzie go można także zobaczyć w Marszu „Razem dla Niepodległej”.
Więcej na: prezydent.pl.
Koncert Niepodległości (Muzeum Powstania Warszawskiego) - ul. Grzybowska 79
IV Koncert Niepodległości - godz. 20.00. Wstęp po odebraniu bezpłatnej wejściówki w kasie MPW od 5 listopada.
Więcej na: koncertniepodleglosci.pl.
Marsz Niepodległości - rondo im. Romana Dmowskiego
Marsz Niepodległości rozpocznie się o godz. 15.00 przy Rondzie Romana Dmowskiego. Organizatorzy marszu nie ujawniają szczegółów trasy.
Więcej na: marszniepodleglosci.pl.
Muzeum Historii Polski - ul. Senatorska 35
Z okazji Święta Niepodległości – 11 listopada Muzeum Historii Polski kolejny raz organizuje imprezę miejską: VII Przystanek Niepodległość. W ramach niej można wziąć udział w grze miejskiej: „Warszawa przed powstaniem styczniowym”. Do wygrania będzie ponad 100 nagród!
Start gier: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35. Gra dziecięca rozpoczyna się o godz. 10:00 i trwa do godz. 15:00. Ostatni gracze mogą wyruszyć na trasę o godz. 14:00 Gry dla dorosłych: od godz. 11:00 do godz. 18:00 (start działa do godz. 16:00).
Muzeum Wojska Polskiego - al. Jerozolimskie 3
Muzeum i jego wszystkie wystawy stałe i okolicznościowe będą otwarte dla publiczności
godz. 10.00 – 18.00. Wstęp bezpłatny. Od godz. 14.00 rozpocznie się przedsięwzięcie historyczno-edukacyjne „Dotknij niepodległości”. W godzinach otwarcia MWP odbywać się będą pokazy grup rekonstrukcji historycznej.
Muzeum Niepodległości - al. Solidarności 62
Zwiedzanie wystawy Polonia Restituta z drukiem edukacyjnym - godz. 10.00. Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego oraz zapalenie zniczy pod Tablicami Pamięci na terenie Muzeum Więzienia Pawiak - godz. 12.00. Warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży: tworzenie kotylionów godz. 13.00. Pokaz filmu: Paderewski – mistrz tonów i mąż stanu - godz. 14.00.
Defilada historyczna - pl. Józefa Piłsudskiego
Traktem Królewskim przejdzie defilada. Po oddaniu hołdu pod Grobem Nieznanego Żołnierza, o godz. 13.15 parada wyruszy z pl. Piłsudskiego przez Krakowskie Przedmieściem, Nowy Świat, Al. Ujazdowskie do pl. Na Rozdrożu. W defiladzie weźmie udział blisko 280 rekonstruktorów. Atrakcją będzie przemarsz wojsk piechoty z uzbrojeniem z różnych okresów historii Polski a zwłaszcza udział blisko stu koni w uroczystościach pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Kawalerzystów w mundurach z epoki i ich rumaki będzie może oglądać w Ogrodzie Saskim już od godziny 10.00.
Bieg Niepodległości - al. Jana Pawła i ul. Stawki
XXIV Bieg Niepodległości wystartuje o godz. 11.11. Uczestnicy do pokonania będą mieli 10 kilometrów.
Husaria przed Pałacem Prezydenckim - ul. Krakowskie Przedmieście
Z okazji Święta Niepodległości na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim stanie konna warta husarska pocztu chorągwi im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Husarzy będzie można podziwiać w godzinach 11.00-12.30 oraz 13.30- 14.30.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.