„Istnieje tylko jedna miłość i tysiąc jej rozmaitych kopii”. Miłość w historii.


13-14 grudnia 2012 r. we Wrocławiu zostanie po raz kolejny zorganizowana VIII Konferencja Młodych Naukowców pt. „Istnieje tylko jedna miłość i tysiąc jej rozmaitych kopii”. Miłość w historii.

Konferencja podzielona będzie na 3 panele:

  • Miłość w XX wieku – XX wiek jest czasem nie tylko przemian politycznych, naukowych i technologicznych, ale także poważnych zmian mentalnościowych. Miłość przestaje być jedynie tematem książkowych romansów, ale również wyznacznikiem prywatnych aspiracji uczuciowych. Małżeństwo z wolna przeistacza się w związek miłosny, a nie jedynie transakcję gospodarczo-polityczną. Na tym panelu poruszona zostanie ewolucja pojęcia miłości, zmiana jaka zaszła w podejściu do małżeństwa, mezalianse między klasami społecznymi (czyli związki powstałe z niekłamanego uczucia, wbrew normom przyjętym w poszczególnych klasach społecznych), a także wielkie romanse.
  • Poza tabu... – o seksie na przestrzeni dziejów – ogólnie pojęta tematyka seksualna na przestrzeni dziejów, od starożytności, przez czasy rewolucji seksualnej, po współczesność. Będziemy dyskutować nad podejściem społeczeństwa do tematyki seksualnej, od greckiej i rzymskiej rozwiązłości, przez średniowieczną ascezę (przynajmniej powierzchowną), XIX-wieczną pruderię i purytanizm, po poluzowanie obyczajów w drugiej połowie XX wieku. Zastanowimy się również nad pojęciem tolerancji dla odmienności seksualnej i tematyki homoseksualnej. Mamy nadzieję, że będzie ciekawie i... kontrowersyjnie!
  • Miłość, która zmieniła bieg historii – Czy uczucie jest w stanie zmienić bieg wydarzeń? Oczywiście, że tak! Na tym panelu poznamy kobiety, które de facto kierowały wybitnymi mężami stanu (często ku zgorszeniu ich otoczenia), a także mężczyzn rozpalających namiętność wybitnych władczyń. Dowiemy się również, jak gorące uczucie mogło całkowicie odmienić panującego, czy też urzędującego człowieka. Poznamy takie osobistości, jak lord Essex, Anastazja Zacharyna czy Madame de Pompadour.

Konferencja odbędzie się we Wrocławiu w dniach 13-14 grudnia 2012 r.

Planowane jest także wydanie publikacji pokonferencyjnej. O kwalifikacji tekstu do druku decyduje redaktor publikacji, biorąc pod uwagę zgodność z przesłanymi referentom wskazówkami redakcyjnymi oraz recenzję dokonaną przez pracownika naukowego, którą są Państwo zobowiązani dostarczyć maksymalnie do 10 dni po zakończeniu konferencji. Prace bez recenzji nie zostaną wzięte pod uwagę przy wyborze tekstów do publikacji.

Organizatorzy: Studenckie Koło Naukowe Historyków im. Karola Maleczyńskiego, Studenckie Koło Naukowe Historyków Starożytności, Studenckie Koło Naukowe Historyków Nowożytników im. Władysława Czaplińskiego, Studenckie Koło Naukowe Ochrony Dziedzictwa Kultury, Koło Naukowe Amerykanistów „SACAGAWEA” oraz Studenckie Koło Naukowe Lituanistów „Labas”.

Miejsce: Wrocław | Zgłoszenia: 15 listopada  | Data: 13-14 grudnia

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz