Wystawa: „Miniatury tkackie - przedmioty sztuki”


W Muzeum Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim zostanie zaprezentowane blisko setka prac z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Na ekspozycji znajdzie się m.in.  „Rudy kotek„ Hanny Jung, która umiejętnie eksponuje urodę tekstylnego włókna oraz ironiczną ”Conversation” Stefana Popławskiego, z gobelinowym przetworzeniem fotograficznego kadru z podwójnym portretem przywódców: E. Gierka i J. Cartera.

Współczesna miniatura tkacka zawdzięcza swój początek ogromnemu sukcesowi awangardowej tkaniny lat 60. ubiegłego stulecia. Był on udziałem polskich artystów-tkaczy, którzy dokładnie pół wieku temu, w 1962 roku, pojawili się na I Międzynarodowym Biennale Tapiserii w Lozannie. Ich dokonania krytyka europejska określiła terminem-„polska szkoła tkaniny”.

Zainteresowanie miniaturowym formatem nadeszło dekadę później. Artyści, zachęceni rezultatami osiągniętymi w dziełach monumentalnych, stanęli przed problemem
wypływającym z odmiennej skali. To format skracający dystans w dialogu pomiędzy twórcą a
widzem. Zwięzłość znaku, większa sugestywność, silniejszy refleks indywidualnej kreacji są dlań cechami charakterystycznymi.

W miniaturach tkackich, obok tradycyjnych materiałów: wełny, bawełny, lnu, jedwabiu, sizalu, włókien sztucznych, syntetycznych i ich pochodnych, z czasem wprowadzone zostały zaskakujące innowacje. Zaczęto używać papier, słomę, pióra oraz żelazo, aluminium, miedź, szkło, masy plastyczne, cement, a także gotowe artefakty. Powstają miniatury tkane, plecione, wykonane w dzianinie lub koronce, zszywane, klejone, zestawiane z kilku odrębnych elementów, płaskie i trójwymiarowe, lekkie i solidne, zamknięte i umożliwiające penetrację wnętrza struktury czy konstrukcji. W tych niewielkich wizualnych dziełach spotkamy przedstawienia czysto formalne, estetyzujące, o dominującym akcencie dekoracyjnym. Są też prace zawierające wyrazistą symbolikę bądź krótki przekaz, poddający się interpretacji metaforycznej.

Zainteresowanie współczesną miniaturą tkacką nie słabnie. Wręcz przeciwnie, przeglądy mini-tkanin, zapoczątkowane międzynarodowymi wystawami: Biennale Miniatury w Londynie (1974) i Biennale Miniatur Tkackich w węgierskim Szombathely (1976) cieszą się rosnącą popularnością. I choć londyńskiego pokazu już nie ma, na jego miejsce pojawiło się
kilkanaście innych, ostatnie w XXI w.

Ostrowiecka edycja wystawy towarzyszy XIV Międzynarodowemu Triennale Tkaniny ŁÓDŹ 2013.

Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim | Czas: 16 grudnia 2012 r.-luty 2013 r. | Cena: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz