Sejm uchwałą upamiętnił 150. rocznicę powstania styczniowego |
Projekt uchwały PiS ws. 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego po uzgodnieniach Konwentu Seniorów stał się drukiem Prezydium Sejmu, które został dziś przyjęte przez sejmową większość.
W treści uchwały czytamy:
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd walczącym przedstawicielom narodów Rzeczypospolitej oraz cudzoziemskim ochotnikom i wyraża przekonanie, że tradycja wspólnej walki o wolność stanowi jeden z filarów naszej współpracy i solidarności z narodami Europy, szczególnie z Litwinami, Białorusinami i Ukraińcami. Dlatego też wyrażamy szczególne uznanie dla Seimasu, który ogłosił rok 2013 Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym.”
W uchwale przypomniano też, że „jedną z pierwszych decyzji władz powstańczych było uwłaszczenie chłopów”.
Jednocześnie Sejm apeluje do instytucji publicznych o godne uczczenie 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego poprzez zorganizowanie uroczystości i podejmowanie inicjatyw kulturalnych, naukowych i edukacyjnych, które upowszechnią pamięć o Powstaniu i jego znaczeniu w historii Polski.
W ubiegłym roku Senat ogłosił rok 2013 rokiem powstania styczniowego. Zdaniem posłów PiS taką samą uchwałę powinien podjąć także Sejm. O kontrowersjach w tej sprawie pisaliśmy w artykule: Czy potrzebne są dwie uchwały upamiętniające Powstanie Styczniowe? Polemika z posłem R. Terleckim. Z kolei Kazimierz Kutz uznał, że powstanie w ogóle nie zasługuje na upamiętnienie: Spór o historię. Powstanie styczniowe na senackiej komisji.
Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polski i 1 lutego w Wielkim Księstwie Litewskim. Zakończyło się porażką powstańców w 1864 r. Walka miała charakter partyzancki, stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Rosjanie po zwycięstwie zdecydowali się wprowadzić liczne represje wobec jego uczestników.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.