SLD zachwala Gierka: Zmienił Polskę z drewnianej w murowaną a młodzież miała pracę


W przeddzień 100. rocznicy urodzin Edwarda Gierka Sojusz Lewicy Demokratycznej zaprezentował swoje pomysły na uhonorowanie byłego I Sekretarza KC PZPR. Specjalna konferencja prasowa Sojusz odbyła się na Dworcu Centralnym w Warszawie.

Przemówienie Edwarda Gierka na plenum Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej / fot. Archiwum Fotograficzne Zbyszka Siemaszki, nac.gov.pl

Sekretarz Generalny SLD Krzysztof Gawkowski przypomniał na wstępie, że miejsce na zorganizowanie tej konferencji jest nieprzypadkowe. To w dekadzie Gierka udało się nareszcie wybudować nowoczesny dworzec w stolicy Polski.

„Polacy ze wschodu i z zachodu, z północy i południa dzięki tej inwestycji mogli podróżować po całym kraju” - mówił Gawkowski.

Sebastian Wierzbicki, Przewodniczący Rady warszawskiej SLD przypomniał największe sukcesy inwestycyjne Edwarda Gierka. Były to m.in. Zamek Królewski w Warszawie, „Gierkówka”, Trasa Łazienkowska, Wisłostrada, Dworzec Centralny, Centrum Zdrowia Dziecka i setki innych inwestycji.

„To był dobry czas dla Polski. Z jego osiągnięć korzystamy do dzisiaj. Polska zmieniał się z Polski drewnianej w murowaną. Za to właśnie Edwardowi Gierkowi należą się wielkie podziękowania” - zakończył Krzysztof Gawkowski.

Ponadto Wierzbicki zapowiedział złożenie na następnej sesji stołecznej rady oficjalnego wniosku  o tym, by rondo na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i Alei Jerozolimskich nosiło imię Edwarda Gierka. Pisaliśmy o tym w artykule: „Rondo im. Edwarda Gierka w centrum Warszawy. Kolejny pomysł SLD”.

Na konferencji był też syn Gierka, który jest dziś eurodeputowanym SLD. Adam Gierek podziękował  zebranej  młodzieży za zaangażowanie w akcję.

Nie dziwię się tej młodzieży, która się zebrała, że chcą włączyć się w te obchody i wiedzieć więcej o tamtych czasach, w których była praca, kiedy w kraju dużo inwestowano. Młodzi ludzie nie musieli wtedy wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu pracy, bo praca była tutaj”- powiedział Adam Gierek.

Nad realizacją obchodów „roku Gierka” ma czuwać powołany w tym celu komitet.

„Komitet zbierze wszystkich chętnych na jesieni bieżącego roku i będzie pokazywał osiągnięcia, które przez ostatnie lata były w Polsce zakłamywane.” - powiedział sekretarz SLD.

Inicjatorami uczczenia roku Edwarda Gierka jest grupa młodych działaczy z Forum Młodych Socjaldemokratów z Sosnowca. Jego przewodnicząca, Agnieszka Bucka powiedziała, że w dekadzie Gierka zbudowano 2,5 mln mieszkań a młodzi ludzie mieli prace.

Na konferencję przybyli też członkowie młodzieżówki Platformy Obywatelskiej - Stowarzyszenia Młodych Demokratów. Politykom Sojuszu wręczyli rajstop i goździki. Pomalowali też trawę na zielono, co miało być symbolem propagandy sukcesu jaka miała miejsce w epoce Gierka. Przygotowali też tablice, które ich zdaniem pokazują prawdziwe oblicze rządów Gierka.

Jedna z tablic przygotowanych przez SMD

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

 1. Roman pisze:

  Jednym wielkim nieporozumieniem w Polsce jest to, że SLD - PZPR jeszcze istnieje, przecież ta zbrodnicza organizacja już dawno powinna zostać zdelegalizowana i osądzona, a co poniektórzy zbrodniarze jak Jaruzelski, Urban, Kiszczak, Siwiec powinni wisieć na szubienicach. Rok Gierka, a może jeszcze rok Stalina lub Palikota? Precz z komuną.

 2. znawca tematu pisze:

  Jednym wielkim nieporozumieniem w Polsce jest to, że ludzie z SMD nie majac elementarnej wiedzy o zyciu, historii wypisuja takie bzdury. Fakty: zadluzenie za Edwarda 59 mld dolarow, kwota na ktora zadluzyl Polskę Donek 350 mld dolarow. Jest to suma ponad 5 razy wieksza. Za Gierka lepiej zylo sie calemu narodowi, za Donka zyje sie dobrze jemu, Mirowi Zbychowi i Jozefowi Bakowi, i greckim nierobom ktorych sponsorujemy dzieki polityce rządzącej Polską faktycznie herr kanclerz Merkel... a jedyne co rosnie w Polsce to wk.... ludu na jego rządy i spozycie alkoholu, bo na trzezwo nie daje sie tu wytrzymac.

 3. Kępno pisze:

  W pamięci ludzi ten towarzysz zachował się jako dobry wujek, za którego czasów dużo się budowało i nawet pomarańcze były w sklepach. Pamięć ta najsilniejsza jest na Górnym Śląsku. Kredytów niektórzy nie chcą pamiętać (tym bardziej, że i obecnie jesteśmy sporo na minusie). SLD próbuje wykorzystać krótką pamięć i brak wnikliwości większości Polaków.

 4. J. pisze:

  „Inicjatorami uczczenia roku Edwarda Gierka jest grupa młodych działaczy z Forum Młodych Socjalistów z Sosnowca.”

  Forum Młodych SOCJALDEMOKRATÓW - to jest młodzieżówka SLD. Z porządnymi młodymi socjalistami nie mają nic wspólnego 🙂

Zostaw własny komentarz