Program telewizyjny dla historyków (14-20 stycznia 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 14 stycznia

8:00 - Discovery World – Wydarzenia, które wstrząsnęły światem
Autorzy analizują najważniejsze wydarzenia XX wieku. Dzięki archiwalnym zdjęciom, relacjom świadków i efektownym rekonstrukcjom starają się ocalić od zapomnienia przełomowe dla losów świata chwile. Od zamachu na arcyksięcia Ferdynanda, przez upadek Muru Berlińskiego, po odkrycie grobu Tutenchamona i pierwszą eksplozję nuklearną. Widzowie zobaczą te wydarzenia w zupełnie innym świetle. W tym wydaniu dwa niezwykłe odkrycia odsłaniające fascynującą historię starożytnego Egiptu - kamień z Rosetty i grobowiec Tutenchamon

8:00 Viasat History – Napoleon (odc.1)
Ukazanie pięcia się Napoleona na sam szczyt, od czasów kiedy był młodym kapitanem artylerii, aż do zostania cesarzem i późniejszej śmierci na Wyspie św. Heleny. Dzięki współpracy największych światowych ekspertów odtworzona zostanie dokładna i bezstronna historia człowieka, który na zawsze odmienił oblicze Europy.

9:00 Viasat History – Monarchinie średniowiecznej Anglii (odc. 1)
23 czerwca 1141 r. Matylda Angielska brała udział w przygotowaniach do koronacji w londyńskim Westminster Abbey. Następnego dnia została zmuszona do opuszczenia stolicy przez zwolenników swojego kuzyna, Stefana. 400 lat później na angielskim tronie zasiadła pierwsza władczyni. Przed nią kilka kobiet zdobyło znaczne wpływy w królestwie. Historyk Helen Castor opowie o losach Matyldy Angielskiej, Eleonory Akwitańskiej, Izabeli Francuskiej, Małgorzaty Andegaweńskiej, Jane Grey i Marii Tudor.

11:00 – Discovery Historia – Podróż w czasie między Azją, a Europą
Babilon, Persepolis, Bagdad i Rzym - wielkie miasta w dziejach ludzkości. Fascynująca opowieść o związkach cywilizacji Wschodu i Zachodu.

11: 40 - Viasat History – Historia Rosji (odc. 2)
Serial przedstawia fascynującą historię Rosji poczynając od panowania Piotra Wielkiego w XVII wieku, aż po upadek Związku Radzieckiego w 1991 roku. W centrum zainteresowania znajdą się kluczowe wydarzenia kształtujące losy tego kraju, losy, których echo rozbrzmiewa do dzisiaj. Historia opowiedziana jest z perspektywy dziejów trzech głównych miast Rosji: Petersburga, Wołgogradu (wcześniejszy Stalingrad) i Moskwy.

20:00 – Polsat Play – Niewyjaśnione zagadki II Wojny Światowej (odc. 6)
Błyskotliwa dokumentalna seria historyczna z czasów II Wojny Światowej. Nieznane fakty, fascynujące spekulacje, błyskotliwe analizy. Wszystkie odcinki wiążą się z historią Trzeciej Rzeszy. Czy mężczyzna odsiadujący po wojnie karę dożywotniego więzienia w Spandau był naprawdę Rudolfem Hessem?

20:30 – Polsat Play - Druga Wojna w kolorze (odc.6)
Serial dokumentalny prezentujący historię II wojny światowej zapisanej w kolorowym formacie. Tokolekcja rzadkich i nieemitowanych dotąd materiałów filmowych. W ostatnim 10-leciu ujawniono wiele nowych dokumentów dotyczących tego największego i najtragiczniejszego w skutkach konfliktu na świecie. Autorzy produkcji dotarli również do materiałów z rządowych archiwów państw Europy i USA. Na ich podstawie stworzyli znakomitą produkcję, która pozwala widzom nabrać nowego spojrzenia i lepiej zrozumieć istotę II wojny światowej.

21:40 – Polsat Play – Skarby Trzeciej Rzeszy (odc.6)
Co się stało ze skarbem pochodzącym wprost ze skarbca III Rzeszy berlińskiego Reichsbanku? Berliński bank, będący skarbcem nazistowskiego państwa, stał się od początku roku celemalianckich nalotów. Zawierał on większość rezerw, depozytów, złota, obligacji i aktywów naroduniemieckiego. Współczesna szacunkowa wartość tych wszystkich dóbr to ok. 6,5 miliarda dolarów. Nic więc dziwnego zatem, że po jednym z nalotów zdecydowano o przewiezieniu znacznej ilości tego skarbu w bardziej bezpieczne miejsce. Gdzie? Wiele osób wskazuje na Dolny Śląsk. Czy był to kierunek Wałbrzycha i Jeleniej Góry? Odwiedzimy te miejsca razem z Bogusławem Wołoszańskim

22:35 - TVP 1 – Dynastia Tudorów (odc2, s. 3)
Rebelianci trzymają w niewoli trzystu królewskich żołnierzy, członków lokalnej arystokracji i arcybiskupa Yorku. Tymczasem pogarsza się zdrowie monarchy. Królewski medyk wycina fragment piszczela, na którym tworzył się wrzód. Chorego króla pielęgnuje młoda i piękna lady Ursula Misseldon. Brandon udaje się na północ kraju, by stłumić rebelię. Królowa Jane wykazuje się odwagą i aranżuje spotkanieHenryka z księżniczką Marią. Dwaj powstańcy udają się do pałacu Westminster. Chcą przedstawić Henrykowi swoje argumenty.

23:00 - DaVinci Learning – Historia Pisma
„Kim byli wynalazcy pisma i kiedy stąpali po Ziemi? Pierwsze ślady piśmiennictwa odnaleziono na terenie dzisiejszego Iraku. Wiele starożytnych narodów wierzyło, że pismo jest darem od bogów i uważane było za coś świętego oraz niedostępnego dla zwykłych ludzi.

Wtorek, 15 stycznia

10:10 - Viasat History – Ratowanie Titanica
RMS Titanic. Był przykładem inżynierskiego geniuszu. Mimo to, zatonął w przeciągu trzech godzin po zderzeniu z górą lodową. Dziewięciu mężczyzn, wśród nich 18-letni elektryk Albert Ervine z Belfastu i główny inżynier Joseph Bell - to bohaterowie tej historii, opowiedzianej w oparciu o zeznania naocznych świadków. Bohatersko walczyli oni o utrzymanie funkcjonowania systemuelektrycznego podczas tragedii, wbrew niszczącej sile morskich fal. Większość z tych dzielnych ludzi zginęła, ale ich bohaterstwo ocaliło wiele ludzkich istnień.

14:30 - Viasat History Wyprawy w czasie (odc. 7 )
Przyglądając się prowadzonym wykopaliskom archeologicznym od paleolitu po czasy nowożytne serial odsłania tajemnice długiej i bogatej historii Wielkiej Brytanii. Entuzjazm i wiedza twórców programów ożywiają i uatrakcyjniają archeologię, często postrzeganą jako dziedzinę nieprzystępną i akademicką.

14:40 - Kino Polska – Westerplatte
Film Stanisława Różewicza z drobiazgową dokładnością ukazuje 7 dni i nocy walki z nazistowskim najeźdźcą. Osią konstrukcyjną fabułyjest nasilający się spór między majorem Henrykiem Sucharskim i jego zastępcą kapitanem Franciszkiem Dąbrowskim. Pierwszy, widząc bezsens długotrwałego oporu, chciał przede wszystkim ocalić życie swych żołnierzy; drugi - wierząc, że Westerplatte jest dla całego narodu symbolem bohaterstwa i wytrwania, zamierzał bronić się do ostatniej kropli krwi.

15:00 - National Geographic – Wierzyć, czy nie wierzyć?
W 1888 roku na londyńskim East Endzie znaleziono sześć zmasakrowanych ciał prostytutek. Rodzaje cięć wskazywały, że oprawca znał się na anatomii. Władze otrzymywały listy od człowieka nazywającego siebie Kubą Rozpruwaczem i twierdzącego, że to on jest mordercą. Mimo tego sprawa nigdy nie została wyjaśniona.

16:15 - Planete+ - Ötzi - zbrodnia sprzed wieków
Jesienią 1991 roku na lodowcu Similaun znaleziono zamarznięte ciało. Zwłoki należały do człowieka, który zmarł 5 300 lat temu w erze neolitycznej. Nadano mu imię Ötzi. To najstarsza odkryta mumia, starsza nawet od egipskich. Odkrycie stało się prawdziwą naukową sensacją i najstarszą kryminalną sprawą w historii świata, do tej pory nie rozwiązaną.

19:35 - Religia TV – Archiwum X Kościoła
Rozmowa o Zakonie Templariuszy. Jego historii, skarbach, potędze i likwidacji. Poszukamy ich kontynuatorów. Pokażemy gdzie i w jaki sposób legenda Templariuszy została wykorzystana w popkulturze. O tym wszystkim dowiecie się oglądając nasz program. Beta Deskur i Tomasz Królak zapraszają .

20:00 - Discovery World – Na krawędzi wojny
W tym odcinku o prowokacji gliwickiej, którą poprzedziło zajęcie Czechosłowacji oraz propagandowa i dyplomatyczna gra, którą III Rzesza toczyła z aliantami i Związkiem Radzieckim, a która miała otworzyć im drogę do ekspansji na wschodzie. Widzowie dowiedzą się czy zajęcie radiostacji przez udających Polaków dywersantów zdołało przekonać niemieckie społeczeństwo do rozpoczęcia wojny, a także jakie było faktyczne znaczenie prowokacji gliwickiej.

22:45 - TV4 – Spacer po linie
Opowieść o życiu i karierze Johnny’ego Casha, wybitnego muzykacountry. Johnny i jego starszy brat Jack wychowywali się na farmie bawełny w Arkansas. Jack miał zostać pastorem. Johnny przesiadywał przed radiem, słuchając utworów country. Od chwili, gdy Jack zginął w wypadku, Johnny dorastał w poczuciu odrzucenia i winy.

Środa, 16 stycznia

1:30 TVP 2 – Lalka (odc. 1)
Warszawa, rok 1878. Na Krakowskim Przedmieściu znajduje się wielki sklep galanteryjny „J. Mincel i S. Wokulski”. Pod nieobecność pryncypała, a zarazem przyjaciela - Stanisława Wokulskiego, sklep prowadzi pan Ignacy Rzecki. Pewnego dnia Stanisław Wokulski wraca z zagranicy, przywożąc duży majątek, którego dorobił się na wojskowych dostawach. Główną motywacją działań kupca jest romantyczna miłość do pięknej Izabeli Łęckiej, córki zrujnowanego arystokraty. Ta jednak widzi w nim jedynie parweniusza.

10:00 - National Geographic – Apokalipsa II Wojny Światowej
Autorzy przedstawiają szczegóły największego konfliktu zbrojnego w historii świata, który trwał od 1 września 1939 do 2 września 1945 r., a w Europie do 8 maja 1945. Zasięgiem obejmował prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. W tym odcinku: wypowiedzenie wojny Japonii przez prezydenta Roosevelta oraz nazistowskie metody eksterminacji Żydów.

11: 30 - Viasat History – Waleczni Wodzowie (odc.6)
Program skupia się na tym okresie 1793 roku, kiedy 24-letni oficer artylerii Napoleon Bonapartewykazując się niesamowitym połączeniem politycznej przebiegłości, osobistej odwagi i wojskowego geniusza przepędził angielską flotę z Tulon, który to manewr utwierdził jego reputację i uratował rewolucję.

12:00 - Discovery Historia – Autopsja mumii
W dolinie Lambayeque na północnym wybrzeżu Peru Ken i John prowadzą badania szkieletów znalezionych na cmentarzysku. Kilka z nich ma wyraźne ślady nacięć na kościach z przodu szyi.

14:00 - Discovery Historia – Opowieści z zaświatów
Biografia Hitlera jest pełna tajemnic. Eksperci medycyny sądowej ujawniają sekrety dyktatora: upodobanie do sadomasochistycznych praktyk seksualnych i uzależnienie od narkotyków.

15:15 Kino Polska – Wierna Rzeka
Akcja rozgrywa się w czasach powstania styczniowego. Ciężko ranny książę Józef Odrowąż znajduje schronienie w jednym z dworków. Pomocy udziela mu szlachcianka, piękna córka rządcy majątku Salomea Brynicka. Dziewczyna ukrywa powstańca, pielęgnuje podczas choroby, a wkrótce obdarza uczuciem wbrew przestrodze starego opiekuna Szczepana, który dostrzega niebezpieczeństwo.

20:00 - National Geographic – Wielka Ucieczka
Dokument przybliżający dramatyczne wydarzenia z 24 marca 1944 roku. W niemieckim obozie jenieckim w Żaganiu dwustu alianckich lotników czekało na sygnał do wielkiej ucieczki. Przygotowywali ją od roku, kopiąc mozolnie długi tunel. Mózgiem przedsięwzięcia był legendarny uciekinier, Roger Bushell. Jednak los nie sprzyjał śmiałkom. Podziemny korytarz okazał się za krótki. Los schwytanych był tragiczny.

22:00 - Discovery Historia – Wojna Wietnamska (odc. 3)
Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku w prozachodnim Wietnamie Południowym nastąpił wyraźny wzrost wpływów Ho Chi Minha oraz komunistycznej partyzantki - Wietkongu. Władze USA obawiały się, że zjednoczenie podzielonego państwa pod przywództwem czerwonych towarzyszy może mieć negatywny wpływ na sytuację na całym kontynencie azjatyckim. I choć Amerykanie od dawna finansowo oraz wywiadowczo wspierali Południowy Wietnam, to impulsem do bezpośredniego zaangażowania militarnego na Półwyspie Indochińskim był tzw. incydent w Zatoce Tonkińskiej.

Czwartek, 17 stycznia

9:55 – HBO – Obława
Lipiec 1942 roku. Sprzyjający nazistom rząd Vichy podejmuje decyzję o „uporządkowaniu kwestii żydowskiej”. W wyniku szeroko zakrojonej akcji francuska policja zatrzymuje w Paryżu i okolicach ponad 13 tys. cudzoziemskich Żydów, którzy schronili się we Francji. Wszyscy trafiają do obozu przejściowego na torze kolarskim Vélodrome d’Hiver w Paryżu, gdzie bez jedzenia i wody oczekują na deportację. Wśród aresztowanych są m.in. niosący pomoc innym więźniom doktor Sheinbaum oraz pielęgniarka Czerwonego Krzyża, Annette Monod.

11:45 - TVP Historia – Urodzeni dla Rzeszy
Lebensborn była to potężna organizacja przestępcza. Jej przywódcom udało się uniknąć odpowiedzialności podczas procesów norymberskich. Dopiero w latach 50. niemiecki sąd uznał ich za winnych zbrodni przeciwko ludzkości.

12:50 - Kino Polska – Skąpani w ogniu
Rok 1945, wioska na Dolnym Śląsku. Kapitan LWP Sowiński, były akowiec, odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo przesiedleńców ze wschodnich terenów. Mieszkająca tutaj rodzina Rutki traktowana jest z niechęcią, uważana jest bowiem za Niemców. Rodzina Witochów chce też zawłaszczyć gospodarstwo Ślązaków. Pewnego razu Rutka zostaje aresztowana przez UB.

14:00 - Discovery World – Pola Bitew (odc. 1)
Serial poświęcony najważniejszym operacjom wojennym ubiegłego stulecia. W programie: krwawa wojna fińsko-rosyjska zakończyła się w marcu 1940 roku, kiedy Finlandia utraciła dużą część terytorium. Straty po stronie rosyjskiej wyniosły około miliona zabitych.

17:00 - Religia TV – Egzekutor
Shalom Nagar odsłania kulisy egzekucji Adolfa Eichmanna, administratora masowych deportacji Żydów do hitlerowskich obozów zagłady. Proces Eichmanna, niemieckiego zbrodniarza wojennego, rozpoczął się 11 kwietnia 1961 roku w Jerozolimie. Był to jedyny proces nazistowskiego ludobójcy na terenie Izraela. Wyrok wykonał Shalom Nagar, strażnik więzienny, który pilnował Niemca przez ponad 6 miesięcy. Film jest przejmującym portretem człowieka, który znalazł się na zakręcie wydarzeń historycznych, ale nie stracił wiary i moralnej wrażliwości.

20:20 - HBO2 – Żelazna Dama
Ukazana przez pryzmat wspomnień Margaret Thatcher opowieść o byłej brytyjskiej premier i cenie, jaką przyszło jej zapłacić za przebywanie na szczytach władzy w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Przyszła pani premier, wychowana w rodzinie sklepikarza - zagorzałego torysa, wyrosła na niezależną kobietę, świadomą swoich racji i gotową ich bronić. Ukoronowaniem jej działalności politycznej było stanowisko szefa rządu, które piastowała przez ponad 10 lat. Po ustąpieniu z tej funkcji wycofała się z życia publicznego.

Piątek, 18 stycznia

0:00 - Discovery Historia – Świat Darvina (odc.1 )
Podróże Karola Darwina, Józefa Hookera, Tomasza Huxleya i Alfreda Russela Wallace’a zrewolucjonizowały naukę, zmieniły sposób postrzegania świata i dały podstawy do powstania niezwykłej teorii o ewolucji życia na Ziemi. Program przedstawia badania Darwina na Nowej Zelandii, w Australii i na Wyspach Kokosowych. Ukazuje miejsca, które odegrały kluczową rolę w procesie formułowania teorii ewolucji. Widzowie dowiedzą się, jak wielką olę odegrali marynarze. Gdyby nie ich wsparcie dzieło „O powstawaniu gatunków” nie ujrzałoby światła dziennego.

11:05 - TVP Historia – Osobliwości Starego Krakowa
Każde stare miasto ma zakątki tajemnic, miejsca, które od wieków otacza szczególna aura. W Krakowie, istniejącym od stuleci, przetrwało wiele reliktów odległej przeszłości. Są to budowle, kościoły, sarkofagi i mumie oraz rozmaite eksponaty muzealne. Osobliwości mało znane, a składające się na specyficzny, tajemniczy urok Krakowa.

14:50 - TVP2 – Ballada o prawdziwym kłamstwie (odc. 2)
Opowieść o roli propagandy w PRL-u. W latach 50. i 60. propagandowa broń wymierzona była w „kontrrewolucję”, Kościół i warstwy nieprzystające do struktury społecznej aprobowanej przez reżim. Rok 1970 przynosi zmianę władzy i propagandę sukcesu. Przełom roku 1980 to powrót do polityki poszukiwania wroga wewnętrznego i rzeczywistość naznaczona obecnością Jerzego Urbana i generała Jaruzelskiego. Naczelną zasadą, która przyświecała przywódcom, była miłość do Kraju Rad.

15:35 - Kino Polska – Krzyżacy (odc. 1)
Rok 1409. Młody, porywczy rycerz Zbyszko z Bogdańca atakuje pod Krakowem poselstwo krzyżackie. W odwecie Kuno von Lichtenstein żąda od Jagiełły śmierci Zbyszka za znieważenie majestatu. Od śmierci ratuje młodzieńca dwórka księżny Anny Mazowieckiej, Danusia Jurandówna, córka rycerza ze Spychowa. Staropolskim zwyczajem dziewczyna wybiera Zbyszka na męża, czym ratuje mu życie. Wkrótce Krzyżacy najeżdżają siedzibę Juranda ze Spychowa - jednego z największych wrogów Zakonu. Zabijają jego żonę i porywają córkę, którą trzymają w zamku malborskim.

16:00 - Discovery Historia – Kiedyś w Afryce
Z powodu słabej floty oraz rozbiorów Polska utraciła możność kolonizowania świata. W 20-leciu międzywojennym „dziejową niesprawiedliwość” próbowała naprawić Liga Morska i Kolonialna. Należało do niej około miliona ludzi. Budowę kolonialnego mocarstwa rozpoczęto od próby zakupu Angoli, potem były utarczki z Portugalią, w końcu plan skolonizowania Liberii. Na podbój tego kraju wyruszyło ośmiu plantatorów. Liga wykupiła spory obszar Zachodniej Afryki, uzyskała też na krótko reprezentację Liberii na forum Ligii Narodów.

17:00 Kleopatra - Discovery Historia – portret morderczyni
Archeolog Neil Oliver przedstawia historię życia Kleopatry. Zespół Hilke Thuera z Austriackiej Akademii Nauk odnalazł w Efezie grób siostry słynnej władczyni, Arsinöe. Specjaliści ds. medycyny sądowej zbadali odnalezione szczątki, a także zrekonstruowali twarz księżniczki. Siostry żyły w burzliwych czasach ekspansji Cesarstwa Rzymskiego i ostro ze sobą rywalizowały, dlatego naukowcy podejrzewają, że Kleopatra kazała Markowi Antoniuszowi wyeliminować młodszą konkurentkę.

21:00 - Canal + - 900 dni
We wrześniu 1941 r. armia niemiecka zamknęła pierścień oblężenia wokół Leningradu. Przez dziewięćset dni blisko trzy miliony ludzi znajdowały się w potrzasku. Najbardziej zabójczy okazał się głód. Gdy skończyły się zapasy, zjadano klej, podeszwy butów, zwierzęta domowe, umarłych. Dochodziło do morderstw, także na członkach rodziny. Oblężenie pochłonęło blisko milion ofiar. Dokument jest opowieścią o tragedii, pamięci, historii i micie. Jest zapisem rozmów z ocalałymi, skonfrontowanym z oficjalną wersją zdarzeń.

Sobota, 19 stycznia

1:00 History – Nazistowskie ewangelie
„Nazistowskie Ewangelie” siegają głęboko w psychikę hitlerowskiego państwa, ujawniając jego dziwaczne okultystyczne fundamenty. Na takim miszmaszu legend, rytuałów, religii i baśni Trzecia Rzeszazbudowała własne wyjątkowe wierzenia.

12:00 Discovery Historia – Nieustraszeni pogromcy absurdów (Pomarańczowa Alternatywa)
W latach 80. XX wieku na ulice polskich miast wyszła Pomarańczowa Alternatywa. Jej orężem był happening, który w sposób przewrotny i humorystyczny porywał tłumy, by skutecznie zachwiać posadami komunizmu. Działacze Pomarańczowej Alternatywy wyśmiewali pompatycznie obchodzone rocznice, konwencję świąt tematycznych, powszechną obecność milicji i tajnych służb we wszystkich dziedzinach życia. Akcje ośmieszały aparat władzy, a po roku 1989 stanowiły komentarz do aktualnej sytuacji politycznej i społecznej.

13: 50 Kino Polska, Nad Niemnem (odc. 1)
Korczyn, majątek nad Niemnem, lata 80. XIX wieku. Żywa jest tu ciągle pamięć o tragedii powstania styczniowego. Teofil Różyc, dziedzic mocno podupadłej fortuny, ubiega się o względy Justyny Orzelskiej, siostrzenicy Benedykta Korczyńskiego. Przed laty Justyna kochała z wzajemnością Zygmunta, bratanka Benedykta, lecz jego matka nie zgodziła się na ten związek. Benedykt jest skłócony z rodziną Bohatyrowiczów, zaściankową szlachtą, która walczyła w powstaniu. Po jego upadku zubożali Bohatyrowicze zostali zdegradowani do roli chłopów.

14: 00 Discovery World – Kolaboranci III Rzeszy (odc. 3)
Sylwetka Viktorsa Arajsa, założyciela składającej się z Łotyszów formacji zbrojnej, która brała udział w pogromach Żydów.

15 : 00 TVP Info – Było, nie minęło.. kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy amatorów.

19: 00 Discovery Historia – Polski Nobel
Inżynier Witold Zglenicki pracował na krańcach wielkiego imperium rosyjskiego w Baku nad Morzem Kaspijskim. Opracował nowatorską technikę eksploatacji ropy naftowej z dna morskiego za pomocą wiercenia szybów bezpośrednio w jego dnie. Za niezwykłej wagi odkrycia i wynalazki honorowany był przez władze carskie wysokimi odznaczeniami państwowymi. Materialną nagrodą dla Witolda Zglenickiego było nadanie mu przez cara Rosji działek roponośnych nad Morzem Kaspijskim.Pieniądze uzyskane z eksploatacji ropy przyniosły mu olbrzymią fortunę.

21: 00 Discovery Historia – U – Booty – Rekiny Hitlera
Od początku II wojny światowej kontrola mórz była ważnym elementem w strategii militarnej aliantów i nazistów. Blokada Wielkiej Brytanii od strony morza była strategicznym celem Niemców. Rząd brytyjski został zmuszony do prowadzenia walk lądowych, a Królewska Marynarka Wojenna podejmowała próby przebicia się przez gąszcz statków Trzeciej Rzeszy. Hitler popełnił jednak błąd, gdyż nie zgodził się na kolejne U-Booty, wyposażone w łodzie podwodne. Twórcy zastanawiają się, jak skończyłaby się II wojna światowa, gdy nie błędna decyzja Hitlera.

Niedziela, 20 stycznia

10:05 - TVP Polonia – Trzecia Granica
Wrzesień 1939 roku. Góral z Zakopanego, Andrzej Bukowian, oraz niedobitki polskiej armii przekraczają węgierską granicę. Wkrótce Andrzej otrzymuje zadanie przeprowadzenia do Polski oficera, który ma organizować ruch oporu. Początkowo waha się, w końcu decyduje się wykonać zadanie. Tak zaczyna się jego działalność kurierska.

13:00 - National Geographic - Pradawne Archiwum X
Maria Magdalena to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii kościoła katolickiego. Większość uważa ją za skruszoną grzesznicę, ale Margaret Starbird bada teorię, według której Maria Magdalena była żoną Jezusa, matką jego dzieci i ofiarą największej konspiracji w dziejach świata. Analizuje, co może być jednym z najwcześniejszych chrześcijańskich artefaktów i rozwikłuje zagadkę, która jej zdaniem odkrywa prawdę o tajemniczej kobiecie.

14:05 - TVN 7 – Bitwa o Ardeny
Próba odtworzenia jednej z najciekawszych i najbardziej znaczących bitew w historii II wojny światowej. O ostatecznym zwycięstwie wojsk alianckich zadecydowała klęska jednej niemieckiej dywizji pancernej. Jest grudzień 1944 roku. Na tyłach frontu, daleko za linią Siegfrieda, niemiecki pułkownik Hessler przygotowuje zmasowany atak czołgów. By zapewnić sobie skuteczność, przebrani w amerykańskie mundury żołnierze niemieccy zostaną zrzuceni na tyły aliantów. Przewidywania Niemców potwierdzają się. Amerykanie są zaskoczeni.

17:00 - Discovery Historia – Podniebna Armia (odc. 1)
Serial przedstawia historię lotnictwa wojskowego: od momentu budowy pierwszego samolotu, aż do dostosowania maszyny do potrzeb armii podczas rosyjskiej rewolucji w 1917 roku oraz w trakcie I wojny światowej. Widzowie zobaczą unikalny materiał filmowy z czasów hiszpańskiej wojny domowej, podczas której III Rzesza testowała możliwości nowych samolotów przed zbliżającą się wojną. Seria nie tylko ukazuje niepublikowane do tej pory materiały filmowe, ale także nowe spojrzenie na rolę samolotów podczas różnych konfliktów zbrojnych.

18:00 - History – Ludzkość – historia nas wszystkich (odc. 4)
Dżyngis-chan, najbardziej żądny krwi władca w historii, maszeruje z wojskami przez Mongolię do Chin, tworząc potężne imperium i zostawiając po sobie 40 milionów ofiar. Wybucha epidemia dżumy. Przemieszczając się wzdłuż mongolskich szlaków handlowychchoroba sieje spustoszenie w Azji oraz Europie. Nie dociera jednak do obu Ameryk, które spokojnie się rozwijają. Złoto z Ameryki daje początek odrodzeniu Europy. Pieniądze docierają do Wenecji, stwarzając nowe możliwości przedsiębiorcom.

19:45 - Planete + - Na wirażu historii (odc. 12)
Serial przypomina najważniejsze zdarzenia z najnowszych dziejów. Korzystając z grafiki 3D, wywiadów oraz materiałów archiwalnych twórcy cyklu rekonstruują przebieg owych wydarzeń, przybliżają sylwetki głównych ich uczestników oraz podsumowują konsekwencje. Aby lepiej zrozumieć przeszłość i być zdolnym do przewidywania przyszłości, niezbędna jest wiedza o tym, co dzieje się na wirażu historii.

21:10 - Viasat History – Niedole Roberta Oppenheimera
W 1939 roku najlepsi światowi naukowcy pracowali nad skonstruowaniem bomby atomowej. W USA człowiekiem stojącym na czele tego wyścigu był Robert Oppenheimer, fizyk nuklearny kierujący Projektem Manhattan w sekretnym rządowym laboratorium Los Alamos w Nowym Meksyku. W 1945 roku pierwsza bomba atomowa została przetestowana na pustyni Alamogordo. Kilka tygodni później Stany Zjednoczony zrzuciły dwie na Hiroszimę i Nagasaki, kończąc tym samym II wojnę światową. W ciągu jednej nocy Robert Oppenheimer stał się bohaterem narodowym.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Gorol pisze:

    Świetna sprawa ten przegląd, ale postarajcie się w następnym by było więcej w nim pozycji z programu.

Zostaw własny komentarz