Wrocław uczci 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego |
Msza św. w intencji poległych w Powstaniu Styczniowym w Kościele Garnizonowym, artystyczna instalacja Jerzego Kaliny na pl. Solnym a także koncert „Pieśni Powstania Styczniowego w hołdzie bohaterom”, to elementy wrocławskich obchodów 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które odbędą się 22 stycznia 2013 r.
Instalacja pt. „Żadnych marzeń” jest upamiętnieniem 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
„Instalacja ta, to kolejny w mojej twórczości piktogram żyjący, w którym w najbardziej osobistej, autorskiej formie, pozbawionej rutynowej fasady próbuję podjąć dialog
z przeszłością” - mówi jej autor, Jerzy Kalina.
Przestrzeń zorganizowana na Placu Solnym ma szczególną, symboliczną wymowę, począwszy od soli ziemi, przez słoną łzę i pot pielgrzyma i tułacza. Układ czarnych taboretów i zamrożonych w metalowych miednicach wizerunków powstańców to indywidualny
i zbiorowy los tych ludzi oraz kontynuacja czarnej powstańczej biżuterii. To znak postoju na etapie w długiej drodze na wschód. „Żadnych marzeń” – te słowa cara Aleksandra II miały na zawsze pozbawić Polaków nadziei na odzyskanie niepodległości.
Integralną częścią uroczystości w dniu rocznicy 22 stycznia 2013 r. będzie utwór skomponowany przez wybitnego kompozytora Michała Lorenca.
Odczytany też będzie przez Igora Kalinę fragment pamiętników uczestnika Powstania i jego przodka - Władysława Daniłowskiego.
Program:
- 12:00 - Msza św. w intencji poległych w Powstaniu Styczniowym w Kościele Garnizonowym p.w. św. Elżbiety (Rynek). Po Mszy Św. przemarsz do gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego pod tablicę poświęconą Powstańcom.
- 17:30 - Uroczyste otwarcie instalacji Jerzego Kaliny pt. „Żadnych marzeń” na Placu Solnym. W przypadku utrzymywania się temperatur poniżej zera, od piątku 25.01 do 1.02. instalacja będzie eksponowana na dziedzińcu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich przy ul. Szewskiej 37.
- 19:00 - Koncert zespołu śpiewaczego „Monodia Polska„ pt. ”Pieśni Powstania Styczniowego w hołdzie bohaterom” w Kościele p.w. św. Marcina (Ostrów Tumski). Wstęp wolny
Organizatorzy: Inicjatywa Historyczna, Miasto Wrocław, Stowarzyszenie Odra-Niemen i Związek Piłsudczyków.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.