Relacja z VIII Konferencji Młodych Naukowców


VIII Konferencja Młodych Naukowców odbyła się na Uniwersytecie Wrocławskim w dniach 13-14 grudnia 2012 r. Ósma edycja odbyła się pod hasłem: „Istnieje tylko jedna miłość i tysiąc jej rozmaitych kopii”. Miłość w historii.

Konferencja zainaugurowana została wykładem prof. Filipa Wolańskiego oraz dr Doroty Chmielewskiej-Łuczak z Instytutu Psychologii UWr. Następnie rozpoczęły się trzy panele tematyczne: Miłość w XX wieku, Poza tabu… o seksie na przestrzeni dziejów i Miłość, która zmieniła bieg historii. Celem organizatorów było zaprezentowanie tematyki miłosnej na wielu płaszczyznach, włączając w to nawet tematy kontrowersyjne.

W XX wieku zmieniła się znacznie rola miłości. Małżeństwo przestawało być związkiem opartym na układach rodzinnych lub politycznych, a stawało się związkiem opartym na uczuciu. Dlatego pierwszy panel obfitował w referaty dotyczące perypetii małżeńskich z punktu widzenia III Rzeszy, mariawityzmu, katolickich ksiąg parafialnych czy prasy sanockiej, „Przyjaciółki„ lub „Kuriera Codziennego„. Nie mogło zabraknąć analizy tej tematyki w przypadku wielu postaci historycznych, na przykład Andrzeja Niemojewskiego, Jana Emanuela Rozwadowskiego, Marca Chagalla oraz Kim Jong Ila. Ważne było również zetknięcie się spraw miłosnych ze sprawami politycznymi oraz wojskowymi. Tę tematykę uczestnicy mogli poznać dzięki kilku referatom dotyczącym elit politycznych i wojskowych II RP, pokolenia Kolumbów, Szarych Szeregów oraz polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Warte również wysłuchania były wystąpienie poświęcone miłości w publicystyce Tadeusza ”Boya” Żeleńskiego. Prezentację tematyki pierwszego panelu Miłość w XX wieku warto zakończyć sprawami spoza naszego kraju, jak na przykład poezja członków Hitlerjugend na cześć Adolfa Hitlera i obraz seksualności wśród Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych czy miłości w Czechosłowacji.

Na drugim, chyba najciekawszym panelu organizatorom chodziło o możliwości zaprezentowania tematyki seksualnej na przestrzeni dziejów - od starożytności, aż po czasy współczesne. Na samym początku zaprezentowany został referat dotyczący seksualności w świetle materiałów ikonograficznych. Kolejna tematyka dotyczyła homoseksualności i pederastii w okresie antyku – na przykładzie nauczycieli i zagrożenia dla wierności małżeńskiej w Atenach przełomu V i IV w. p.n.e. Poruszony został także temat antycznej prostytucji na przykładzie nazewnictwa prostytutek od starożytnego Rzymu po czasy współczesne, a także historii tego procederu. Wygłoszony następnie referat o kwestii kulturowej i prawnej homoseksualnej prostytucji w antycznym Rzymie zamknął idealnie tę część panelu. Okres starożytny to również inne podejście do spraw małżeństwa, roli kobiety czy seksu małżeńskiego. Zaprezentowana została także tematyka zdrady małżeńskiej oraz podejścia do spraw małżeńskich w Bizancjum. Kolejne referaty zaprezentowały sprawy seksualności z punktu widzenia religijnego, na przykładzie św. Bazylego z Cezarei, gnostyckiej walki pomiędzy duchem i materią, muzułmańskich utworów mistycznych czy wzajemnych relacji pomiędzy braćmi zakonnymi według średniowiecznych reguł zakonnych. Bardzo wartościowe było również zaprezentowanie zagadnień japońskiej erotyki oraz małżeństwa w Chinach w XVIII i XIX wieku. Seksualność również była domeną monarchów. Wprawdzie brakowało referatu o Henryku VIII, ale przedstawiono perypetie faworytów carycy Katarzyny II, a także Marii Kazimiery d’Arquien. Najciekawszy i chyba najbardziej kontrowersyjny panel zamknięty został referatami dotyczącymi homoseksualizmu w Królestwie Polskim oraz skandali czy nawet i kwestii onanizmu.

Trzeci panel konferencji, pod tytułem: „Miłość, która zmieniła bieg historii” w zamyśle organizatorów dotyczyć miał losów kobiet i ich wpływu na dzierżących władzę mężów oraz mężczyzn rozpalających ambicje władczyń. Uczestnicy dowiedzieli się również jak bardzo prozaiczne uczucie mogło odmienić człowieka u władzy. Między innymi omawiano sylwetki takich postaci jak bizantyńskiego cesarza Michała IV, Św. Franciszka, królowej Jadwigi Andegaweńskiej oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego i Wielkiego Księcia Konstantego. Poruszono także kwestię miłości w kontekście społecznym na przykładzie twórczości poetyckich, rewolucji seksualnej w XX wieku oraz sprawy Anastazji Potockiej.

Pierwszego dnia konferencji miała również miejsce impreza integracyjna w klubie KonQuerencja, gdzie ludzie z różnych uniwersytetów świetnie się bawili nawiązując nowe znajomości.

Drugiego dnia konferencji poruszano tematykę z paneli „Miłość w XX wieku„ i ”Poza tabu…”. Na pierwszym panelu pojawiły się wątki z zakresu historii życia seksualnego w PRL-u na przykładzie między innymi podręcznika Michaliny Wisłockiej oraz obrazów filmowych z życia uczuciowego młodzieży. Część wystąpień dotyczyła relacji pomiędzy kochankami na przykładzie małżeństwa Kennedych, Clintonów i Ceauşescu. Poruszono również tematy rewolucji seksualnej w Polsce i wychowania seksualnego w epoce rewolucji obyczajowej.

Na drugim panelu poruszano tematykę dewiacji seksualnej na przestrzeni wieków, życia seksualnego w Hiszpanii nowożytnej, seksualności katolickich duchownych, studentów i pracowników Akademii Krakowskiej oraz zagadnień dotyczących wstrzemięźliwości seksualnej w pismach Tertuliana, a także materiałów pornograficznych kolportowanych nielegalnie w Warszawie na początku XX wieku. Panel zamknęły dwa referaty dotyczące czasów współczesnych: miłość w oczach socjologów… i dobór partnerów seksualnych w XXI wieku.

Konferencja miała miejsce na wydziale Nauk Historycznych przy ulicy Szewskiej 49 we Wrocławiu. Komunikacja pomiędzy salami, w których odbywały się odczyty była dobra. Stosunek organizatorów do prelegentów, od momentu odbioru z dworca po udzielanie informacji o przebiegu konferencji był bardzo profesjonalny. Wszyscy we Wrocławiu mogliśmy czuć się jak u siebie w domu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz