Najciekawsze nieodkryte muzea w Anglii według magazynu „BBC History”


Magazyn „BBC History” opublikował ostatnio listę kilkunastu muzeów, które - jakkolwiek mało znane, a często zlokalizowane poza głównymi trasami turystycznymi, warte są każdej poświęconej im minuty.

The Elgar Birthplace Museum

The Elgar Birthplace Museum

Jest to muzeum poświęcone Sir Edwardowi Elgarowi, jednemu z najważniejszych brytyjskich kompozytorów drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku. Zgodnie z nazwą umiejscowiono je w domu narodzin Elgara, w którym zachował się oryginalny wystrój z epoki wiktoriańskiej, stanowiący tło wystawy ilustrującej osiągnięcia kompozytora, jego podróże, zainteresowania, etc. Poza samym muzeum istnieje możliwość spędzenia czasu w Ogrodzie Muzycznym, malowniczym domku w ogrodzie lub wypicia kawy.

Strona internetowa muzeum: www.elgarmuseum.org

Epworth Old Rectory

Zbudowany w roku 1709 budynek stał się miejscem narodzin i dzieciństwa Johna i Charlesa Wesley’ów, założycieli metodyzmu. To tu otrzymali oni podstawowe wykształcenie i - co być może ważniejsze - formację religijną od swoich rodziców, Samuela i Joanny Wesley. Muzeum otwarte jest od marca do października, a w jego ofercie znajdują się programy zwiedzania dla szkół, catering i godne polecenia eventy.

Strona internetowa muzeum: www.epwortholdrectory.org.uk

Wesley’s Chapel

Wesley’s Chapel / fot. Mike Peel, CC-BY-SA-2.5

Nieco ukryta perełka w samej stolicy Wielkiej Brytanii. Kaplicę tę, pierwszy intencjonalnie wzniesiony przez siebie budynek sakralny, wybudował wspomniany przed chwilą John Wesley wraz z domem, w którym spędził ostatnie trzynaście lat swojego życia. Wnętrza zdobi oryginalne wyposażenie, pamiątki, etc.

Strona internetowa muzeum: www.wesleychapel.org

The Tiptree Museum

Muzeum jest dosyć nietypowe. Jego początek wiąże się z miejscowością Tiptree, gdzie założona została firma Wilkin & Sons Limited, od roku 1885 producent konfitur i przetworów z owoców. John Wilkin, założyciel firmy, zapoczątkował również kolekcjonowanie tam przedmiotów związanych z produkcją i przechowywaniem w/w produktów. Kolekcja rozrasta się cały czas, a wszystkie eksponaty zobaczyć można właśnie w Tiptree Museum, obok którego znajduje się zresztą także pensjonat z pokojami do wynajęcia.

Strona internetowa muzeum i pensjonatu: www.trooms.com

Fox Talbot Museum

Wiliam Henry Fox Talbot jest prawdopodobnie najważniejszą postacią w dziejach fotografii. Muzeum, znajdujące się w Lacock Abbey, gdzie mieszkał, poświęcone jest jego życiu i pracy, a także historii dziedziny sztuki, której był pionierem - i jest to prawdopodobnie ostatnie takie muzeum na Wyspach.

Strona internetowa muzeum: www.nationaltrust.org.uk/lacock

The Guards Museum

Zlokalizowane w samym centrum Londynu, The Guards poświęcone jest stołecznemu regimentowi straży miejskiej od jej zarania aż do czasów współczesnych. Uwagę zwraca szerokie spektrum zebranych artefaktów, wśród których znaleźć można zarówno osobiste pamiątki funkcjonariuszy, odznaczenia, jak też uzbrojenie i wyposażenie, dokumenty, etc.

Strona internetowa muzeum: www.theguardsmuseum.com

The Geffrye

The Geffrye / fot. Chang Yisheng, CC-BY-SA-2.0

Muzeum to odkrywa przed zwiedzającym zarys historii wnętrz mieszkalnych klasy średniej w przekroju od roku 1600 aż do 2000. Twórcy wystaw starali się uchwycić cechy charakterystyczne panujących w określonych epokach mód, umeblowanie, zmiany społeczne, etc.

Strona internetowa muzeum: www.geffrye-museum.org.uk

Weald & Downland Open Air Museum...

Weald and Downland Open Air Museum / fot. Adrian Cable, CC-BY-SA-2.0

...czyli po prostu skansen, jakkolwiek niezwykły już chociażby z uwagi na historię jego powstania. Założyła go i wybudowała grupa pasjonatów, którym udało się zebrać, przenieść i utrzymać jeden z najładniejszych tego typu obiektów w Wielkiej Brytanii. Przedział chronologiczny obejmuje około 600 lat.

Strona internetowa: www.wealddown.com

Strutt’s North Mill, Belper

Belper North Mill

Budynek, w którym obecnie znajduje się siedziba muzeum, to stara przędzalnia bawełny, swego czasu pierwsza tak nowoczesna na świecie i napędzana energią wytwarzaną przez wodę. Odegrała ona niemałą rolę w czasie rewolucji przemysłowej, dziś natomiast jest zabytkiem klasy 1. Ekspozycja, doskonale zaaranżowana i wielokrotnie nagradzana, opowiada historię przędzalnictwa, rozwój maszyn, omawia kwestie społeczne, a także prezentuje różne rodzaje tkanin, jakie uzyskiwano w procesie produkcyjnym.

Strona internetowa muzeum: www.belpernorthmill.org.uk

The Musical Museum at Kew Bridge

Muzeum poświęcone „automatycznym” instrumentom muzycznym, które zrewolucjonizowały kulturę masową. Kolekcja obejmuje szeroką gamę zbiorów, a także prezentacje na żywo.

Strona internetowa muzeum: www.musicalmuseum.co.uk

Leighton House Museum

Leighton House jest jednym z najbardziej okazałych budynków epoki wiktoriańskiej, a zarazem byłym domem Frederica Leightona (1830 - 1896), którego dzieła wraz z innymi pamiątkami po artyście wypełniają omawiane muzeum.

Strona internetowa: www.leightonhouse.co.uk

London Fire Brigade Museum

Jak sama nazwa wskazuje, muzeum to poświęcone jest historii pożarnictwa, ale nie tylko. Pokazując ten aspekt życia Londynu na przestrzeni dziejów uchwycono również piętno, które wielkie pożary wywarły na biografii miasta.
Strona internetowa muzeum: www.london-fire.gov/OurHistory

The Ragged School Museum

Jest to muzeum niezwykle autentyczne jeśli chodzi o doświadczenie tego, co ma za zadanie przekazać. Poświęcono je edukacji dzieci z XIX-wiecznego londyńskiego East Endu, a zlokalizowano w trzech budynkach po byłych magazynach nad kanałem, w których dr Barnardo otworzył największą w swoim czasie darmową szkołę w Londynie.
Strona internetowa: www.raggedschoolmuseum.org.uk

The Brontë Parsonage Museum

The Brontë Parsonage Museum

Muzeum to niegdysiejszy dom słynnych sióstr Brontë, autorek Jane Eyre, The Tenant of Wildfell, czy Wuthering Heights. Budynek został właśnie przygotowany i wyremontowany w oczekiwaniu na sezon 2013.

Strona internetowa muzeum: www.bronte.org.uk

Engelsea Brook Chapel & Museum of Primitive Methodism

Muzeum to poświęcone jest XIX-wiecznemu ruchowi metodystycznemu zarówno w jego aspekcie religijnym, jak też społecznym.

Strona internetowa muzeum: www.engelseabrook-museum.org.uk

Museum of English Rural Life

Museum of English Rural Life / fot. Andrew King, CC-BY-SA-2.0

The Museum of English Rural Life przy Uniwersytecie w Reading skupia się na codziennym życiu angielskiej wsi na przestrzeni ostatnich 150 lat. Zebrana z całego kraju kolekcja sprzętów, fotografii, a także innych obiektów, pozwala w przystępnej formie zapoznać się z rozwojem i przeszłością najważniejszych aspektów, jakie składają się na wspomnianą wyżej problematykę.

Strona internetowa muzeum: www.reading.ac.uk/merl

Anaesthesia Heritage Centre

Tym razem historia medycyny, a mówiąc bardziej precyzyjnie: dzieje anestezjologii od roku 1774. Muzeum ciągle rozbudowuje swoja kolekcję.

Strona internetowa: www.aagbi.org/education/heritage-centre

Tangmere Military Aviation Museum

Tangmere Military Aviation Museum / fot. Colin Babb, CC-BY-SA-2.0

Ta unikalna kolekcja poświęcona historii lotnictwa jest jedną z najciekawszych tego typu w Wielkiej Brytanii. Zobaczyć tu można m. in. pamiątki związane z dwoma rekordami szybkości lotu, kultowe modele maszyn, memorabilia związane z bitwą o Anglię, wrak Hurricane’a, symulatory - i wiele innych atrakcji.

Strona internetowa muzeum: www.tangmere-museum.org.uk

Źródło: „BBC History Magazine”, vol. 14, nr 3, marzec 2013, s. 88 - 90.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Gorol pisze:

    A w Polsce mamy ok. 1,000 muzeów, kilka też by się nadało 🙂

Zostaw własny komentarz