Ruszyło Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku


Kadyszem odmówionym przez Michaela Schudricha Naczelnego Rabina Polski zakończyła się w czwartek 14 marca ceremonia otwarcia Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Dzień później placówka została otwarta dla zwiedzających.

Jak podkreślali zebrani goście otwarcie Muzeum Żydów Mazowieckich to swoisty znak odzyskanych więzi z przeszłością oraz przywracania wspólnej polsko-żydowskiej historii. W ceremonii udział wzięli m.in.: przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski, a także członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Synagoga Płocka oraz przedstawiciele władz kościelnych i instytucji wyznaniowych. Gości witał Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego, którego oddziałem jest Muzeum Żydów Mazowieckich. Przewodniczący Stowarzyszenia Synagoga Płocka Jerzy Janiak dziękował zaś wszystkim wspierającym społeczną inicjatywę, dzięki której instytucja mogła powstać. Nie zabrakło też mieszkającego na co dzień w Izraelu płocczanina Jakuba Gutermana - malarza i ilustratora, syna Symchy Gutermana autora „Kartek z pożogi”, których fragmenty można przeczytać w muzeum.

Płocka instytucja to jedno z niewielu miejsc poświęconych polskim Żydom, które opowiada dzieje społeczności przez pryzmat sztuki, historii i obyczajowości, a nie koncentruje się na martyrologii i tragedii Holokaustu. Przypomina o zwykłym życiu zwykłych ludzi – kupców, urzędników, rzemieślników, robotników, chłopów, naukowców i artystów. To oni w przededniu II Wojny Światowej zasiedlali szeregi dziewięciotysięcznej płockiej diaspory i stanowili znaczny odsetek polskiego społeczeństwa.

W Muzeum Żydów Mazowieckich oglądać można nowoczesną edukacyjną i interaktywną ekspozycję - kioski informacyjne, zdjęcia, judaica, pamiątki, kolekcję obrazów Feliksa Tuszyńskiego i multimedialną prezentację, która wyświetlana jest na oknach bożnicy. Wkrótce stanie tam również zabytkowa szafa na zwoje Tory aron ha-kodesz.

Podczas otwarcia Piotr Kadlčik, Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich mówił o pomysłodawcach założenia muzeum, jako o członkach „elitarnego klubu„, dla których lokalna historia nie zaczyna się po 1945 roku. Przypomniał też, że muzeum mieszczące się w budynku zabytkowej XIX-wiecznej Małej Synagogi nie powinno być dziś traktowane, jako miejsce święte, ale jako ”bejt knesset” - miejsce zgromadzeń, które żyje i służy mieszkańcom. Tak też się stanie, bo w Muzeum Żydów Mazowieckich dwóm salom wystawowym towarzyszy zaplecze konferencyjno-dydaktyczne, dzięki któremu stanie się ono płockim Centrum Spotkań Kultur - przestrzenią, gdzie poznają się, dyskutują i na rzecz której pracują ludzie różnych kultur.

Twórcy muzeum chcą by było ono instytucją, przełamującą głęboko zakorzenione w społeczeństwie stereotypy polskiego antysemityzmu i nietolerancji. Multimedialna ekspozycja stanie się więc elementarzem wiedzy o historii żydowskiego osadnictwa na mazowieckiej ziemi i przewodnikiem po kulturze, która wciąż nie jest Polakom dobrze znana. Dla zagranicznych gości będzie zaś świadectwem bogatej i wielowiekowej historii Żydów na polskich ziemiach.

Stowarzyszenie Synagoga Płocka zgromadziło i przeznaczyło na uruchomienie placówki i odrestaurowanie przejętej od miasta zabytkowej Małej Synagogi około 1,3 mln zł. Pozostała kwota przeznaczona na renowację budynku i uruchomienie muzeum, czyli 7,7 mln zł pochodziło ze środków Unii Europejskiej.

Muzeum otwarte dla zwiedzających w godzinach:

1 maja – 14 października
wtorki – niedziele 10 00 – 17 00,
poniedziałki – nieczynne

15 października – 30 kwietnia
wtorki – niedziele 10 00 – 16 00,
poniedziałki – nieczynne

Więcej informacji: synagogaplocka.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. HKW pisze:

    Te żydowskie muzea zakładane na całym świecie rzygowinami już mi prawie wychodzą!

Zostaw własny komentarz