4. Przegląd Filmowy Echa Katynia


W dziewięciu miastach Polski Instytut Pamięci Narodowej zorganizuje pokazy filmów o Zbrodni Katyńskiej oraz innych zbrodniach popełnionych w XX w. przez ludobójcze reżimy totalitarne.

Filmy zostaną wyświetlone w ramach 4. Przeglądu Filmowego Echa Katynia. Projekcje filmów połączone będą z dyskusjami na tematy powiązane ze zbrodniami, których dopuściły się – nie tylko w Katyniu - Związek Radziecki i współdziałające z nim w początkach II wojny światowej Niemcy hitlerowskie. W tym roku po raz pierwszy pokazy filmowe będą odbywać się nie tylko w Warszawie, ale także w Rzeszowie, Lublinie, Białymstoku, Szczecinie, Gdyni, Krakowie, Tarnowie i we Wrocławiu. Projekcje zaplanowane są na dni 10-12 kwietnia 2013 r., z wyjątkiem Lublina, w którym przegląd odbędzie się 15 kwietnia. Przegląd ma charakter otwarty i jest skierowany do widzów, którzy ukończyli 14 rok życia. Wstęp jest bezpłatny.

W ramach 4. przeglądu filmowego Echa Katynia pokażemy jeden z pierwszych obrazów, powstałych po upadku komunizmu w Polsce - Zbrodnię Katyńską w reżyserii Macieja Sieńskiego z 1991 r. Wyświetlane będą filmy dotyczące pamięci o Katyniu w PRL (Prawdziwa historia niechcianych pomników. Dolinka Katyńska ­– reż. Jacek Sawicki, Polska 1997  r., prod. TVP, Święty ogień – reż. Jarosław Mańka, Maciej Grabysa, Polska 2011 r.). Dwa filmy z przeglądu to dzieła zagranicznych reżyserów – białoruski obraz NKWD i Gestapo. Braterstwo krwi Haliny Samojłau oraz rosyjski Widziałem kata Natalii Lobko, dedykowany księdzu Zdzisławowi Peszkowskiemu. Zbrodniom niemieckim poświęcony jest film Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Dariusza Walusiaka – temat aktualny w kontekście planowanych przez gdański oddział IPN prac badawczych, mających ustalić miejsca pochówków, okoliczności zbrodni i możliwie kompletną listę ofiar.

Dwa filmy dotyczą zbrodni dokonanych już po wojnie: A very polish secret/A może tego nie wolno mówić… Jacka Petryckiego, nakręcony w tzw. drugim obiegu w 1988 r. Opowiada o mieszkańcach Suwalszczyzny zamordowanych przez NKWD w 1945 r. w czasie tzw. obawy augustowskiej. Kwatera Ł w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego pokazuje okoliczności prac ekshumacyjnych na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Film miał swoją premierę 25 marca 2013 r. w Warszawie.

W Warszawie wszystkie projekcje filmów oraz dyskusje panelowe odbędą się w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia im. J. Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w dniach 10, 11 i 12 kwietnia 2013. początek seansów o godz. 17.30

Więcej informacji: pamiec.pl/echakatynia

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz