Nizkor – o powstaniu w getcie ‘43 |
W niedzielę 21 kwietnia, dwa dni po głównych obchodach 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie zaprasza na wydarzenie upamiętniające powstanie, zatytułowane „Nizkor„, czyli po hebrajsku ”Będziemy pamiętać!”.
Gmina kieruje swoją propozycję do warszawiaków, którzy chcą nie tylko upamiętnić powstanie, ale także poszerzyć swoją wiedzę o nowe, często niepublikowane informacje. Spotkania i wykłady będą dotyczyły różnorodnej tematyki: od spotkania z Barbarą Blumenthal, która opowie o niedawnej ekshumacji grobu swojej babci Blimy Joselzon, pochowanej na katolickim cmentarzu w 1943 r. i ponownie po 70 latach na cmentarzu żydowskim, przez spotkanie z Krystyną Budnicką, która jako kilkuletnia dziewczynka przeżyła powstanie w getcie, po przejście XIX-wiecznym kanałem lindleyowskim.
„Jesteśmy zdania, że 70 rocznica powstania w getcie warszawskim to nie tylko czas modlitw, uroczystości czy koncertów” – mówi Piotr Kadlčik, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. – ”Doświadczenie dowodzi, że w kwestii edukacji i lepszego zrozumienia naszej wspólnej historii jest ciągle wiele do zrobienia. Temu między innymi ma posłużyć program Nizkoru: będziemy pamiętać, ale pamiętajmy razem.”
„Nizkor – O powstaniu ‘43” rozpocznie się o godz. 10.15 w Synagodze im. Nożyków przy ul. Twardej 6 występem gminnego chóru Szir Awiw, który zaprezentuje typowe żydowskie utwory oraz muzykę związaną z czasem wojny i Warszawą tamtych lat.
Gościem specjalnym „Nizkoru” będzie Naomi Seidman, która opowie o swoim ojcu Hilelu Seidmanie, przedwojennym publicyście, działaczu partii Aguda i kierowniku archiwum Gminy Żydowskiej. Wkrótce nakładem Narodowego Centrum Kultury ukaże się jego „Dziennik z warszawskiego getta”, przedstawiający całkowicie nieznany obraz getta. Spotkanie „Wszystko o moim ojcu” odbędzie się w Synagodze im. Nożyków o godz. 11.30.
O godzinie 13.00 Gmina zaprasza do Synagogi im. Nożyków na wykład Magdaleny Szpilman „Tajemnice Mykwy – mykwa w getcie i współcześnie”, po którym w 15-osobowych grupach będzie można zwiedzić mykwę, znajdującą się w podziemiach synagogi.
O 15.30 także w synagodze rabin Michael Schudrich opowie o walczących rabinach warszawskiego getta. Dowiemy się, jak wyglądały fizyczne i duchowe walki toczone przez rabinów podczas powstania.
O 16.30 w Domu Spotkań z Historią przy ulicy Karowej odbędzie się spotkanie z Krystyną Budnicką, która opowie o swoich dramatycznych przejściach z czasu wojny, z życia w getcie i czasu powstania, które przeżyła ukryta w jednym z bunkrów, a także o swoich losach po jego opuszczeniu. Krystyna Budnicka, z domu Hena Kuczer, podczas powstania i po jego zakończeniu (łącznie 9 miesięcy) ukrywała się z całą rodziną
w bunkrze, z którego ocalała i wyszła pół roku po upadku powstania.
Gmina zaprasza także na wyjątkowe wydarzenie, jakim będzie przejście XIX-wiecznym kanałem burzowym, pozwalające przynajmniej częściowo zrozumieć, jak wyglądało ukrywanie się i ucieczki kanałami podczas powstania w getcie. O tym aspekcie powstania opowie Jan Jagielski, Kierownik Działu Dokumentacji Zabytków w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma. Zbiórka o 17.30 przy skrzyżowaniu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia. Uwaga! Odcinek ma ok. 50 metrów, dlatego mimo asekuracji pracowników MPWIK, warunkiem udziału jest bardzo dobry stan zdrowia, a w przypadku młodzieży poniżej 18 roku życia konieczna jest pisemna zgoda rodziców na wejście do kanału. Na przejście kanałem prowadzone są zapisy: Biuro Komunikacji Społecznej (tel. 22 620 58 37) lub mailowo (zapisy@jewish.org.pl) do 17. kwietnia 2013 r. Przejście możliwe będzie jedynie w przypadku bezdeszczowej pogody utrzymującej się co najmniej 2 dni przed wydarzeniem.
W ramach „Nizkoru„ odbędą się także wykłady w Fundacji im. prof. Mojżesza Schorra m. in: „Rozważania o Judenratach„ czy opowieść o „Deskach scenicznych będących deskami ratunku„ – o rewii i kabarecie w getcie. Podejmiemy próbę odpowiedzi na pytania „Dlaczego historia powstania w getcie jest tak zafałszowana” oraz „Kim był »anioł z getta« dla mojej rodziny?” (O Rozie Symchowicz). Ponadto odbędzie się dyskusja na temat najnowszych wyników badania opinii publicznej, zleconego przez Gminę Żydowską w Warszawie: ”Warszawscy licealiści o powstaniu w getcie”, a także o historii artysty Natana Rapaporta i powstania pomnika ”Bohaterów Getta”.
Szczegółowy program „Nizkoru” znajduje się na stronach warszawa.jewish.org.pl oraz getto.waw.pl w wersji polskiej i angielskiej. W formie ulotek będzie dostępny także
w Gminie Żydowskiej (ul. Twarda 6) oraz w Domu Spotkań z Historią.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.