Najwcześniejsze przedstawienie Indian w sztuce europejskiej?


Watykańscy eksperci, konserwujący renesansowe freski autorstwa mistrza Pinturicchio, twierdzą, że postacie widniejące w samym centrum sceny „Zmartwychwstanie Chrystusa” to... Indianie!

Indianie znajdują się pod stopami Chrystusa / fot. Vatican Museums

Odkrycie to historycy sztuki zaliczają do sensacyjnych, ponieważ byłby to najwcześniejszy obraz rodzimych mieszkańców Ameryki Północnej w sztuce europejskiej. Dzieło Pinturicchio datowane jest na rok 1494, a zatem powstało zaledwie dwa lata po podróży Krzysztofa Kolumba do wysp Bahama, Haiti i Kuby i jego spotkaniu z tamtejszą ludnością.

Nieoficjalne informacje na temat interesujących przedstawień na freskach pojawiły się już w zeszłą sobotę, 27 kwietnia, na łamach „L’Osservatore Romano”. Dopiero jednak po dokładnym zbadaniu obrazu watykańscy konserwatorzy potwierdzili, że dokonano niecodziennego odkrycia.

Fresk znajduje się w tzw. Apartamencie Borgiów w Pałacu Watykańskim. Komnata ta przez wiele lat służyła Aleksandrowi VI. Przez wiele lat nikt nie przypuszczał, że pod warstwą kurzu i zanieczyszczeń na obrazie Zmartwychwstania Chrystusa można będzie dostrzec coś tak niezwykłego, jak pierwsze przedstawienie Indian w sztuce europejskiej.

Postacie, które wzbudziły sensację, mają wygląd zbieżny z wyobrażeniem Europejczyków o Indianach. Są zatem przedstawione jako nadzy ludzie, udekorowani czerwoną i czarną ochrą, z egzotycznymi fryzurami.

Dyrektor Muzeum Watykańskiego, Antonio Paolucci, pozostaje ostrożny w formowaniu daleko idących wniosków. Z drugiej strony, co podkreślają zachodni dziennikarze, Paolucci zgadza się, iż ciężko jest jednoznacznie zaprzeczyć podawanej w mediach wiadomości. Sam papież Aleksander VI był żywo zainteresowany odkryciami Kolumba i mieszkańcami nowego kontynentu. Obraz mógłby być wówczas w pewnym sensie odbiciem tego, czym fascynowali się ówcześni ludzie.

Źródło: Vatican Uncovers First Known European Depiction Of Native Americans; Vatican fresco from 1494 found to have first known European depiction of Native Americans

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz