Tło społeczne powstania rock ‚n’ rolla.


Powstaniu stylu muzycznego zwanego rock ‚n’ rollem towarzyszyło wiele czynników i uwarunkowań. Muzyka jak każdy element kulturotwórczy nie wyrósł z próżni, ale jest wynikiem naturalnej ewolucji potrzeb artystycznych człowieka. W wieku XX, czasie kiedy potrzeba uzewnętrznienia swoich emocji stała się większa niż kiedykolwiek wcześniej. Siła, moc i agresja towarzysząca brzmieniu gitarowym rock ‚n’ rolla stała się do tego idealnym narzędziem. Poniżej postaram się w kilku akapitach przedstawić pokrótce tzn. tło społeczne powstania rocka. 

Innym problem był fakt, że w świecie wolnych ludzi ciągle istniał wieli problem segregacji rasowej, który stał się palący w maju 1954 roku kiedy to, Sąd Najwyższy anulował wyrok z 1896 roku w sprawie „Plessy kontra Ferguson”[1] powołując się na zapisy z XIV Poprawki do Konstytucji[2] co było oczywistym sukcesem Krajowego Stowarzyszenia na Rzecz postępu Ludności Kolorowej (NAACP).

Sędzia Earl Warren, przewodniczący Sądu Najwyższego zdecydowanie odrzucał zasadę „rozdzieleni ale równi„, stwierdzając, że istniejąca w edukacji publicznej segregacja rasowa stoi w sprzeczności z Konstytucją, zalecając tym samym ”przyspieszenie procesu desegregacji szkolnictwa”.

Desegregacja nie postępowała jednak zbyt szybko i na przykład cześć szkół wyższych w stanach południowych w dalszym ciągu pozostawał niedostępna dla czarnoskórych studentów. Duża część konserwatywnie nastawionych amerykanów wolała wysyłać swoje  dzieci do szkół prywatnych lub w ogóle zaprzestać ich nauczania, aniżeli pozwolić na to,
by spędzały czas z młodymi ludźmi o innym kolorze skóry.

Segregacja była widoczna w różnych aspektach życia, nie tylko w szkolnictwie, ale z czasem stała się przyczynkiem do zmiany nastawienia młodych ludzi do kolorowej ludności.Chodzi mianowicie o muzykę. Większość klubów muzycznych w centrach miast nie wpuszczała na salę czarnoskórych, mimo, że występujący na ich scenie muzycy byli czarni.

Powstawały specjalne kluby dla czarnych, np.: „Roosevelt„ w Pittsburghu czy ”” w Nowym Yorku.

Omawiana wyżej sytuacja ulegała zmianie w raz ze wzrostem popularności nowej muzyki popularnej – rock ‘n’rolla. We latach pięćdziesiątych XX wieku, duża część białych nastolatków słuchała Rock & Blues’a. Biali z południa zaczęli kupować muzykę czarnoskórych, co stało się przyczynkiem do wielkich zmian, które niedługo potem miały nastąpić.

Młodzież będąca do tej pory biernym świadkiem wydarzeń, chciała dla siebie alternatywy, w której mogłaby wyrazić swój bunt i brak akceptacji dla rzeczywistości, która w dziesięć lat po wojnie niczym nie przypominała „Amerykańskiego Snu”, o istnieniu, którego przekonywała ich władza i starsze pokolenia. Odnalazła ją w muzyce, z którą zaczęła się utożsamiać - w rock ’n rollu. Wyjątkowość tego stylu polegała na niespotykanym wcześniej połączeniu w jednym miejscu różnych zjawisk takich jak moda, specyficzny język
i obyczaje czy nawet długość włosów, co pozwoliło na stworzenie nowej kultury. Rock proponował im świat, jakiego wcześniej nie znali, zupełnie różniący się od tego, w jakim przyszło im żyć i funkcjonować. Muzyka i subkultura, jaka wokół niej się wytworzyła była najszczerszym wyrazem buntu, jaki już od dawna dojrzewał w umysłach młodych ludzi sceptycznie nastawionych do otaczającej ją rzeczywistości. Zanim to jednak nastąpiło, należy przypomnieć korzenie tego nowego stylu muzycznego, które kształtując swoje oblicze, sięgał po tradycyjne brzmienia znane amerykanom od lat.

Rock nie wziął się znikąd. Nie wyrósł w próżni kultury, ale stał się  efektem naturalnej ewolucji amerykańskiej muzyki popularnej, która w zdecydowanej większości sięgała po osiągnięcia czarnoskórych artystów.

Przypisy:

[1] „Plessy kontra Ferguson była jedną z bardziej znaczących rozpraw w historii stosunków między Afro-Amerykanami i białymi. Doktryna zastosowana przez Sąd Najwyższy traktowała przeciwników na równi ze sobą. Mówiła ona, że podział może być zaakceptowany, gdy miejsca użytku publicznego przeznaczone dla obu grup posiadają jednakowy standard. Czarni obywatele przyjęli tę decyzję z niepokojem, ponieważ zaprzepaszczała ona to wszystko, co osiągnięto na początku okresu przemian. Białych zadawalała taka decyzja, ponieważ wspomagała ona proces narastający już od 20 lat, jeszcze przed rokiem 1886. Czarni byli traktowani jako obywatele drugiej kategorii, natomiast biali coraz bardziej dominowali nad nimi w sensie zarówno politycznym, jak i ekonomicznym.”

Darlene Clark Hine, Ph.D. Michigan State University http://blacksoul.republika.pl/woczekiwaniunarownoscpraw.html

[2] XIV Poprawka do Konstytucji USA.

§1. Każdy, kto urodził się lub naturalizował w Stanach Zjednoczonych i podlega ich zwierzchnictwa, jest obywatelem Stanów Zjednoczonych i tego stanu, w którym zamieszkuje. Żaden stan nie może wydawać ani stosować ustaw, które by ograniczały prawa i wolności obywateli Stanów Zjednoczonych. Nie może też żaden stan pozbawić kogoś życia, wolności lub mienia bez prawidłowego wymiaru sprawiedliwości ani odmówić komukolwiek na swoim obszarze równej ochrony prawa.

http://libr.sejm.gov.pl/tek01/txt/konst/usa.html

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz