Mapa pamięci. Młodzież i dramatyczne wspomnienia byłych więźniów KL Stutthof


Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim wraz z Muzeum Stutthof w Sztutowie podjęli współny projekt edukacyjny pod nazwą „Mapa pamięci”. Angażując uczniów tejże szkoły, podjęto się zaprezentowanie wirtualnej mapy terenu Muzuem. 

Piotr Chruścielski z Muzeum (po lewej), obok Łukasz Kępski

30 października 2012 r. Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim nawiązał współpracę z Muzeum Stutthof w celu realizacji projektu edukacyjnego „Mapa pamięci”. Jako efekt końcowy uczniowie pod opieką pracownika muzeum Piotra Chruścielskiego i nauczyciela historii w ZS nr 2 Łukasza Kępskiego mieli stworzyć wirtualną mapę terenu Muzeum Stutthof. Takie rozwiązania są jeszcze pewną nowością w muzeach, dlatego warto zwrócić uwagę na pomysł z Nowego Dworu Gdańskiego.

I tak też w listopadzie uczniowie szkoły przystąpili do prac. Uczestniczyli w licznych spotkaniach dotyczących dziejów KL Stutthof czy też znaczenia tego obozu w eksterminacji ludności polskiej na Pomorzu. Organizatorzy postanowili również przybliżyć młodzieży dosyć ważny aspekt – mianowicie oral history. Zorganizowano warsztaty na temat współczesnej kultury pamięci. W ten sposób przygotowano uczniów do pracy nad wspomnieniami byłych więźniów ze zbiorów archiwum Muzeum. Te osoby przeżyły dramatyczne chwile w obozie i w związku z tym należy do ich relacji podchodzić z wyczuciem.

Młodzież zwiedza Muzeum Stutthof z Łukaszem Kępskim (po prawej)

W grudniu uczniowie ZS nr 2 udali się na zwiedzanie Muzeum Stutthof. Tutaj dowiedzieli się m.in. o historii obozu, o życiu więźniów czy polityce nazistów wobec ludności polskiej na terenie Wolnego Miasta Gdańsk podczas II wojny światowej. Podczas wizyty w muzeum młodzież mogła zapoznać się ze wspomnieniami byłych więźniów. Natomiast na sam koniec zobaczyli film „Ostatni świadkowie” – wypowiadały się w nim osoby, które przeżyły Stutthof. Obraz, dźwięk i prawdziwe emocje działają inaczej niż kartki książek czy dokumentów. Gdy można zobaczyć łzy, gdy można usłyszeć historie świadków tamtych zdarzeń… to wszystko inaczej działa na człowiek, niezależnie od wieku. I tak też ten film był dobrym podsumowaniem wizyty w muzeum.

Zwieńczeniem projektu było uruchomienie wirtualnej mapy (mapapamieci.cba.pl). Na tej stronie możemy zobaczyć zdjęcia i obrazy przedstawiające KL Stutthof. Również przybliżona została historia obozu.

Mamy nadzieję, że przykład Nowego Dworu Gdańskiego posłuży jako pewna inspiracja dla nauaczycieli szkół i pracowników muzeum w Polsce. Przybliżanie młodzieży historii ich regionu jest bardzo ważne dla nich, a gdy przy okazji mogą dotknąć jej, to efekt takiego uczenia bywa zaskakujący nie tylko dla nauczycieli, co dla młodych ludzi. A niektórzy z nich dzięki takim zajęciom zaczynają interesować się historią.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz