Internet w służbie historii: poznaj dawną architekturę i urbanistykę nie wychodząc z domu


W czasach, gdy internet mówi nam co, gdzie i jak robić, jak grzyby po deszczu pojawiać się zaczęły portale, strony i blogi gromadzące zdjęcia dawnej architektury i miast. Czas przyjrzeć im się bliżej. Poniżej subiektywny wybór:

fotopolska.eu 

Chyba największy portal gromadzący dawne i współczesne zdjęcia, pocztówki, mapy i dokumety. Fotopolska oferuje szerokie możliwości wyszukiwania: poprzez wybór lokalizacji (region, miejscowość), przeglądanie mapy, typ obiektu (m.in. kolej, zieleń, budowle), temat (m.in. propaganda PRL-u, nieistniejące obiekty, granice państwowe), a także udostępnia wewnętrzną wyszukiwarkę.

Kiedy znajdziemy interesujący nas obiekt, tu Willa Eichborna we Wrocławiu, mamy do dyspozycji podstawowe informacje dotyczące budynku (adres, rok budowy, zburzenia), fotografie z różnych okresów (czasem okraszone opisem) i geolokalizację na mapie google’a.

wyburzone.pl

Wyburzone.pl to zdecydowanie skromniejszy i mniej rozbudowany portal. Wyszukiwać możemy według typu nieistniejącego obiektu lub lokalizacji.

Strona danego obiektu prezentuje podstawowe informacje oraz krótki opis budowli

staremiejsca.pl

W porównaniu z fotopolską, StareMiejsca.pl wyglądają skromnie. I rzeczywiście. Interfejs użytkownika nie jest zbyt rozbudowany, a sama strona skupia się, jak na razie, głównie na województwie Dolnośląskim (1154 fotografie). Jednak warto zajrzeć.

miastadawniej.pl

Ocena podoba do tej wobec StareMiejsca.pl, choć miastadawniej.pl wizualnie prezentują się dużo lepiej.

refotografie.blogspot.com

ReFotografie to blog zestawiający dawne fotografie Łodzi z obecnymi. Najeżdżając kursorem na zdjęcie, stara fotografia zmienia się we współczesną. Nieraz można zdziwić się, jak wielką metamorfozę przeszło miasto. Przekonajcie się sami.

starawarszawa.pl

Starawarszawa.pl to cenna baza zdjęć stolicy. Umożliwia przeglądanie regionami miasta (np. Nowy Świat, Plac Bankowy). Brakuje dłuższych opisów zdjęć, ale za to jest lokalizacja na mapie.

warszawa1939.pl

W zestawieniu nie mogło zabraknąć tego serwisu. Choć szata graficzna nie zachwyca, to wartość i zasoby portalu są wielkie.

Dział Architektura kieruje nas na interaktywny plan miasta (1935), skan tego planu, Referat Gabarytów (zdjęcia kamienic), indeksy ułatwiające wyszukiwanie oraz rozmaitości („fotochromy” przedstawiające miasto, zdjęcia neonów itp.).

Dział Muzeum to zbiór skanów różnorakich dokumentów (szkolne, parafialne) i zdjęcia przedmiotów (np. medalików, popielniczek)

Dział Biblioteka to skany książek i prasy.

Dział Detal to zbiór zdjęć detali architektonicznych (m.in. balkony, lampy, dekoracje).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. witoldo125 pisze:

    Co do Fotopolski to portal jest mocno kontrowersyjny:
    http://szczytnopocztowki.blogspot.com/search/label/fotopolska

Zostaw własny komentarz