Śmierć najbardziej poszukiwanego nazistowskiego zbrodniarza wojennego


W wieku 98 lat Węgier zmarł Laszlo Csatary, który był odpowiedzialny za deportacje 15,000 Żydów ze słowackiego getta w Koszycach.

Okładka brytyjskiego "The Sun" informująca o odnalezieniu

Okładka brytyjskiego „The Sun” informująca o śmierci Laszlo Csataryego

Jak poinformował jego adwokat, Gabor Horvath, najbardziej poszukiwany nazistowski zbrodniarz wojenny Laszlo Csatary zmarł w szpitalu w Budapeszcie - „Zmarł w sobotę rano w szpitalu, gdzie był poddawany leczeniu z powodu problemów gastrycznych oraz nabytego zapalenia płuc„. Laszlo Csatary oczekujący w areszcie domowym na swój proces, uniknął w ten sposób kary za ”zbrodnie przeciwko ludzkości”, w szczególności odpowiedzialności za deportację do nazistowskich obozów masowej eksterminacji ok. 15,700 Żydów przetrzymywanych w słowackim getcie Koszyce.

Laszlo Csatary, który świętował 98 urodziny w marcu, został zatrzymany w Budapeszcie w lipcu 2012 r. stojąc na czele listy najbardziej poszukiwanych na świecie zbrodniarzy wojennych Centrum Szymona Wiesenthala w Jeruzalem - „Często mordował Żydów gołymi rękami lub używając bata, bez powodu, bez względu na wiek, płeć czy stan zdrowia więźnia” wskazała węgierska prokuratura. Laszlo Csatary do końca zaprzeczał zarzucanym mu oskarżeniom.

Proces przewidziany na koniec października

Po ponad roku od zatrzymania, kwestie prawne powstrzymywały jego postawienie przed słowackim wymiarem sprawiedliwości. Skazany zaocznie na śmierć w 1948 r. w Koszycach, na terenie ówczesnej Czechosłowacji, Csatary uciekł do Kanady, gdzie zarabiał na życie handlując dziełami sztuki. Po tym, jak w 1995 r. kanadyjskie władze odkryły jego prawdziwą tożsamość, zbiegł na Węgry, gdzie beztrosko żył, aż do czasu zatrzymania.

Sąd w Koszycach w kwietniu 2013 r. zamienił orzeczoną wcześniej karę śmierci na dożywocie, tym samym otwierał drogę do jego ekstradycji na Słowację.

Ponad 50 podobnych przypadków

W ostatnich latach, władze europejskich państw podwoiły wysiłki, by postawić przed wymiarem sprawiedliwości żyjące jeszcze osoby odpowiedzialne za zbrodnie Holocaustu. Były strażnik obozu w Sobiborze, John Demjanjuk został skazany w 2011 r. na 5 lat więzienia. Pojawiajał się na rozprawach na wózku inwalidzkim lub noszach, co przez niektórych postrzegane było jako celowy zabieg, zmarł rok później, w wieku 91 lat. Jego przypadek pozwolił wypracować precedens - już fakt pracowania w obozie koncentracyjnym wystarczył, by uznać Demjajuka winnym popełnienia zbrodni. Niemcy zajmują się obecnie ponad 50 podobnym przypadkami.

W maju, 93-letni Hans Lipschis, podejrzany o popełnienie zbrodni w obozie w Oświęcimiu, gdzie pracował jako strażnik, został aresztowany w Niemczech. Oskarżony utrzymuje że był tam zatrudniony jako kucharz.

Źródło: Décès du criminel de guerre nazi le plus recherché au monde

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz