30 tys. stron dokumentów i zdjęć rządu RP na uchodźstwie dostępne w internecie |
30 tys. stron dokumentów i zdjęć rządu RP na uchodźstwie zostało za pośrednictwem portalu szukajwarchiwach.pl udostępnione w internecie.
W serwisie opublikowane zostały dokumenty: Ministerstwa Odbudowy Administracji Publicznej, Ministerstwa Informacji i Dokumentacji oraz Ministerstwa Prac Kongresowych Rządu RP z lat 1939-1948. Obrazują one organizację i działalność tych ministerstw, innych urzędów centralnych RP w Londynie oraz Rządu RP na Emigracji we Francji.
Serwis Szukaj w Archiwach jest projektem Narodowego Archiwum Cyfrowego, którego początki sięgają października 2009 r., kiedy ukazała się pierwsza wersja serwisu. Jego podstawowym celem jest udostępnienie w Internecie opisów materiałów archiwalnych z archiwów państwowych i innych instytucji kultury, zgromadzonych w Zintegrowanym Systemie Informacji Archiwalnej ZoSIA.
Zdjęcia z archiwów:

Prezydent RP na Uchodźstwie w latach 1939–1947 Władysław Raczkiewicz (po środku), po jego lewej stronie Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu RP na Uchodźstwie podczas II wojny światowej Władysław Sikorski, Londyn 1943 r., ze zbiorów Archiwum Akt Nowych, zespół: Archiwum Jana Kwapińskiego i jego rodziny, sygn. 178

Sztandar Polskich Sił Powietrznych wykonany w Wilnie i przeszmuglowany do Wielkiej Brytanii w 1941 r. Na zdjęciu premier Rządu RP na Uchodźstwie Władysław Sikorski, po jego prawej stronie Charles Portal, głównodowodzący Royal Air Force w latach 1944-45, bd, ze zbiorów Archiwum Akt Nowych, zespół: Akta Antoniego Pająka i jego rodziny, sygn. 120
Lubisz czytać nasze historie?
Na historia.org.pl codziennie opowiadamy dzieje Polski i świata tak, jak na to zasługują - rzetelnie, pasjonująco, z szacunkiem do faktów. Ale żadna opowieść nie przetrwa bez tych, którzy chcą jej słuchać i ją wspierać.
Postaw nam wirtualną kawę - to darowizna, która realnie pomaga nam działać dalej. To dzięki takim gestom możemy nadal pisać o zwycięstwach, bohaterach i wydarzeniach, które zbudowały naszą tożsamość.
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
1939 rok produkujemy własne samoloty wojskowe