Izrael buduje pomnik dla homoseksualnych ofiar Holocaustu


Izrael planuje budowę w parku Meir Parku w Tel Awiwie pierwszego w tym kraju pomnika upamiętniającego homoseksualne ofiary Holocaustu.

Różowym trójkątem  w obozach koncentracyjnych  oznaczano osoby umieszczone tam za homoseksualizm

Różowym trójkątem w obozach koncentracyjnych oznaczano osoby umieszczone tam za homoseksualizm

Pomnik ma powstać jeszcze w tym roku i będzie przedstawiał różowy trójkąt - symbol homoseksualnych więźniów w niemieckich obozach koncentracyjnych. Znajdzie się na nim także tablica informująca o niemieckiej polityce wobec gejów.

W Niemczech od 1935 r. zaostrzono prawo dotyczące kontaktów homoseksualnych między mężczyznami. Już za pocałunek można było trafić do więzienia jako „wróg narodu”. Na mocy art. 175 niemieckiego kodeksu karnego skazano 50 tys. mężczyzn, a aresztowano blisko 100 tys, ok. 5-15 tys. trafiło do obozów koncentracyjnych.

Homoseksualni więźniowie po wojnie nie mogli ubiegać się o odszkodowania. Część z nich dalej odbywała karę.

Podobne pomniki znajdują się już w Amsterdamie, Berlinie, Barcelonie, San Francisco i Sydney.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz