Zróbmy sobie prezent na 100. rocznicę niepodległości. Zbudujmy Muzeum Historii Polski i Pałac Saski


Za 5 lat w Polsce obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości, po 123 latach rozbiorów. Ważne, by po tych obchodach pozostał stały ślad także w formie materialnej. Takimi inwestycjami powinno zostać zbudowanie Muzeum Historii Polski, które pokaże także drogi do jej odzyskania oraz odbudowę Pałacu Saskiego.

Wizualizacja Muzeum Historii Polski, projekt PACZOWSKI ET FRISCH ARCHITECTES

Wizualizacja Muzeum Historii Polski, projekt PACZOWSKI ET FRISCH ARCHITECTES

Symbolem odrodzonego państwa polskiego powinno zostać „centralne” Muzeum Historii Polski w Warszawie, które po pierwsze pokazałoby polskie drogi do niepodległości a po drugie skupiłoby się na przedstawieniu najważniejszych momentów z całych dziejów kraju. By to było muzeum wszystkich Polaków jego ekspozycja powinna także obejmować fragmenty najpiękniejszych kart historii dla każdego z 16 polskich województw.

Budowę od początku popiera portal „historia.org.pl”, popiera także prezydent i liczne grono ludzi kultury i sztuki. Największym sceptykiem wydaje się być minister Zdrojewski, który do tego projektu podchodzi mocno kunktatorsko. By przeprowadzić taką inwestycję należy wreszcie zakończyć wszelkie spekulacje na temat lokalizacji muzeum i zacząć je budować.  Na razie słychać, co najwyżej kolejne zapewnienia ministra mówiące o rozpoczęciu prac. Minister Zdrojewski znacznie większą determinację wykazuje jeśli chodzi o Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, również potrzebne, ale przedstawiające tylko fragment polskiej historii.

Ogromne szanse daje kolejna perspektywa funduszy unijnych, z których będzie można pokryć znaczącą część kosztów. Szerzej o tym pisałem tutaj.

Pałac Saski - projekt

Wizualizacja odbudowanego Pałacu Saskiego

O ile Muzeum Historii Polski, to prezent dla całego narodu, to Pałac Saski byłby inwestycją przede wszystkim dla Warszawy. W symboliczny sposób kończyłby jej odbudowę i w monumentalny sposób domykałby plac Piłsudskiego. Ten projekt również ma poparcie licznego grona znanych osób, wielu warszawiaków oraz portalu „historia.org.pl”. Brakuje politycznej woli i pieniędzy. Chociaż raz było już naprawdę blisko, jednak wówczas ten projekt porzuciła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Oczywiste jest, że stołeczne miasto z pomocą unijnych dotacji na pewno udźwignęłoby ten ciężar. Mogłoby przenieść do odbudowanego pałacu kilka swoich biur a część wynająć do celów komercyjnych.

Wspomnienia są ulotne, spotkania dyplomatyczne i wielkie koncerty także. Z pewnością rząd przygotuje huczną część artystyczną, do Polski przyjadą przywódcy z całego świata, padnie też wiele pięknych słów o tym jakim wspaniałym narodem jesteśmy.  Jednak głowy państw odjadą, a budowle będą wieczne. Dlatego zróbmy sobie prezent na 100. rocznicę niepodległości. Zbudujmy Muzeum Historii Polski i Pałac Saski!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

9 komentarzy

 1. Ciekawy artykuł tym niemniej uważam i to zdecydowanie, że budowa Muzeum Historii Polski winna mieć absolutny priorytet. Niezbędnie potrzebujemy takiego Muzeum, a sam wspaniały projekt architektoniczny zmieni na korzyść całą oś Alej Ujazdowskich.
  Przede wszystkim jednak potrzebujemy tego Muzeum, gdy mamy całej Europie (EU-Europie) prezentować własną przeszłość. Tego w żadnym wypadku nie można zaniedbywać i działać trzeba szybko.
  Zwracam uwagę, że obecnie w związku z 11 listopada prowadzona jest wielka akcja na rzecz budowy MHP. Proszę o zajrzenie na strony MHP. Kto chce niech zajrzy też na moją stronę (wyżej), gdzie zawarte są liczne informacje. Apeluję, poprzyjcie akcję wspierania budowy Muzeum Historii Polski.

 2. Piotrek pisze:

  Pałac Saski? Ci co to wymyślili mają chyba lekką paranoję. Nie jesteśmy bogatym krajem, to jedno, wtóre mamy masę całkiem innym priorytetów i rzeczy na które można i trzeba wydać pieniądze. Pałac Saski został zniszczony i zrównany i tyle. Był minął i zniknął. Przy okazji Odbudowany Pałac Saski jest Odbudowanym Pałacem Saskim a nie Pałacem Saskim.
  W kwestii Muzeum Historii Polski - też jestem przeciwny kolejnemu muzeum gdzie nasza martyrologia będzie pokazywana ludziom. Jakoś tak się stało, że z własnej naszej polskiej a może i warszawskiej winy miasto zostało zdemolowane.
  Jeżeli ktoś chce budować muzeum historii rodzimej to proponuję coś następującego. Wielki mur, z wykutymi nazwiskami żołnierzy - ofiar i cywilów ofiar poszczególnych wojen, powstań i innych głupot. Może ktoś się zastanowi i zmądrzeje. Bo oglądanie kolejnej imitacji skrzydła amerykańskiego bombowca, wejścia do kanału na próbę, czy innej imitacji przypomina raczej disneyland a nie miejsce gdzie powinien być czas na zadumę...

  • barbara pisze:

   Piotrek
   przecież całe Stare Miasto, Zamek, Trakt Królewski i pomniki jak Chopina i inne są też „tylko” odbudowanym Starym Miastem, odbudowanym Zamkiem, odbudowanym Traktem Królewskim, odbudowanymi pomnikami. To może od razu trzeba na Placu Piłsudskiego Zwycięstwa postawić apartamentowiec?
   Pałac Saski, tak tak, tak. Dosyć tej rozwory.

   • Piotrek pisze:

    barbara: no i jak rozumiem całą zdemolowaną Wa-wę odbudowano w przedwojennej postaci? Poza tym nie mamy r. 45 ani nawet lat 50 tych, ani Gierka - czyli Zamek, tylko troszkę innych pilniejszych wydatków.
    Straconego czasu nie da się nadgonic, w tej kwestii także.

 3. Marian pisze:

  Saski? A nie szkoda kasy? MHP koniecznie!

Zostaw własny komentarz