Konferencja „Prawne ramy pamięci”


Od jutra w Warszawie kilkudziesięciu naukowców z całego świata będzie rozmawiać o doświadczeniach krajów byłego bloku wschodniego oraz omawiać rolę pamięci społecznej w procesach stanowienia prawa.

Legal-Frames-of-Memory_plakat

Problematyka poszczególnych paneli konferencji oscyluje wokół tematów:

  • Sprawiedliwość okresu transformacji – jak jest rozumiana i realizowana w różnych krajach postkomunistycznych;
  • Jak regulacje prawne dotyczące własności i ich realizacja kształtują pamięć o przeszłości;
  • W jaki sposób rozliczani (lub nierozliczani) są sprawcy zbrodni komunistycznych;
  • Rola archiwów z dokumentami komunistycznych służb w kształtowaniu polityki i pamięci historycznej;
  • Działania społeczeństwa obywatelskiego jako narzędzia w wymierzaniu sprawiedliwości;
  • Rola sądownictwa w edukacji historycznej.

W konferencji udział wezmą m.in. prof. Elazar Barkan (Columbia University), którego zainteresowania badawcze koncentrują się na prawach człowieka oraz roli historii w nowoczesnym społeczeństwie, prof. Lavinia Stan (St. Francis Xavier University in Canada),zajmuje się procesami demokratyzacji w Europie postkomunistycznej, prof. Yaroslav Pasko (University of Management and Donetsk State University, Ukraine), ekspert od społecznych i kulturowych aspektów postsowieckiej transformacji pamięci czy Oldřich Tůma (Czeska Akademia Nauk), jeden z najbardziej znanych historyków czeskich koncentrujący się na historii powojennej Czechosłowacji.

Pełny program konferencji dostępny jest tutaj.

„Genealogie Pamięci” to rozpoczęty w 2011 roku wieloletni projekt Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, w tym roku realizowany wspólnie z Collegium Civitas i Uniwersytetem Warszawskim ze wsparciem finansowym Funduszu Wyszehradzkiego. Celem programu jest przede wszystkim popularyzowanie zagadnień związanych z pamięcią społeczną, zwłaszcza z różnymi sposobami pamiętania XX wieku w Europie Środkowo-Wschodniej. Strona internetowa projektu jest platformą łączącą naukowców zajmujących się badaniami nad pamięcią z różnych regionów Europy (genealogies.enrs.eu).

Miejsce: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego , ul. Dobra 56/66, Warszawa
Organizator: Europejska Sieć Pamięć i Solidarności
Termin: 27-29 listopada 2013 r.
Strona www: genealogies.enrs.eu

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Sylwiash pisze:

    Dobrze, że dowiedziałam się o tym teraz. Wpadnę na pewno:)

Zostaw własny komentarz