Premiera: „Mieszko I”, J. Strzelczyk


Książka napisana „skromnym wyrazem hołdu dla budowniczego państwa polskiego”. Najpierw ukazane źródła historyczne na podstawie których można poznać dzieje życia Mieszka Pierwszego, jak i tło historyczne ówczesnych czasów, następnie informacje znane, potwierdzone, takie, które dają prawie pełny obraz bohatera książki. Autor we wstępie pisze, że chce przedstawić postać pierwszego władcy Polski „nie za wszelką cenę, to znaczy ani na chwilę nie porzucając gruntu faktów i uzasadnionych hipotez”. 

mieszko1_okladkaMieszko I Jerzego Strzelczyka to pierwsza książka wyjątkowej serii „Poczet władców”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Mieszko I był wybitnym przywódcą, o którego życiu wiemy stosunkowo dużo. Znamy jego cele polityczne i sposoby ich realizacji. Wiemy też sporo o jego życiu rodzinnym: o kolejnych żonach i dzieciach. Jednak ten pierwszy historyczny władca i budowniczy państwa polskiego jawi się jako postać nieco tajemnicza. Pochodzenie Mieszka nie jest jasne, znaczenie imienia niepewne, a metody sprawowania władzy nad wielkim terytorium nie do końca znane.

Jerzy Strzelczyk to uczony europejskiego formatu, który przybliża postać Mieszka I. Poczynając od roku 963, kiedy to młody władca wkracza na arenę wielkiej polityki, a trzy lata później w krąg krajów chrześcijańskich, autor przedstawia kolejne etapy formowania się młodego państwa.  Jerzy Strzelczyk odsłania początki budowy organizacji kościelnej, sojusz z Cesarstwem Niemieckim, a także podbój kolejnych terytoriów. Odkrywamy tajemnicę słynnego testamentu władcy, by móc stwierdzić, jak „wielki i godny pamięci” był ten władca.

Już w styczniu pojawi się druga część serii „Poczet władców”! Będzie to biografia Bolesława Kędzierzawego autorstwa Magdaleny Biniaś-Szkopek!

Tytuł: Mieszko I
Autor: Jerzy Strzelczyk
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie
Wydanie: 3
Liczba stron: 232
Okładka: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788371778452
Cena detaliczna: 34,90

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz