Europarlament uczci Rok Jana Karskiego


Konferencją i wystawą w Parlamencie Europejskim w Brukseli 8 stycznia 2014 roku rozpoczną się obchody Roku Jana Karskiego ogłoszonego przez Sejm RP.

plakat„W 2014 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego i bohatera, Jana Karskiego. To wyjątkowa okazja, by przypomnieć światu o jego misji, odwadze i przesłaniu moralnym” – powiedział europoseł Jacek Saryusz-Wolski obok Muzeum Historii Polski jeden ze współorganizatorów wydarzenia. Wystawa powstała w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Podczas konferencji „Odpowiedzialność za Ochronę – Spuścizna Jana Karskiego„ międzynarodowi eksperci oraz politycy będą dyskutować o Janie Karskim, jego misji z perspektywy historycznej oraz lekcji z niej wypływającej w kontekście współczesnych wydarzeń i konfliktów, w tym o doktrynie odpowiedzialności za ochronę ludności cywilnej podczas konfliktów zbrojnych (tzw. responsibility to protect). W konferencji udział wezmą historycy, autorzy książek o Janie Karskim, znający go osobiście i świadkowie jego przesłania, m.in. profesor Uniwersytetu w Mediolanie Luca Bernardini, profesor Marek Drozdowski, dziennikarz i historyk Jean-Yves Potel i autor książki o Karskim Maciej Wierzyński. Uczestnictwo w wydarzeniu potwierdzili również politycy, m.in. Kjel Magne Bondevik, były premier Norwegii, autor raportu o ”Odpowiedzialności za Ochronę” dla ONZ; Franco Frattini, były minister spraw zagranicznych Włoch; Ana Palacio, była minister spraw zagranicznych Hiszpanii; Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych RP oraz Elmar Brok, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Specjalne przesłanie do uczestników wydarzenia wygłosi były doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta Jimmy’ego Cartera prof. Zbigniew Brzeziński.

„Jan Karski zostawił nam proste, ale jednocześnie niełatwe do przyjęcia przesłanie, że możemy pozostać wrażliwymi, odpowiedzialnymi i wiernymi wartościom ludźmi nawet w najtrudniejszych czasach i okolicznościach. To przesłanie pozostaje dla nas zadaniem wobec różnych obecnych w dzisiejszym świecie form niesprawiedliwości i przemocy” – podkreślił Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, które od 2010 r. realizuje program mający na celu zachowanie pamięci oraz propagowanie wiedzy o Janie Karskim.

„Jan Karski – wielki Łodzianin, Polak, Europejczyk. Pamiętamy o Nim szczególnie w Łodzi, pamiętamy o Nim w Polsce, ale zrobię wszystko, by o Jego misji i spuściźnie jaką za sobą niesie, powiedzieć Europie. Europa i świat nie mogą pozostawać obojętne wobec masowego mordowania ludności cywilnej. Jest to moralna i polityczna odpowiedzialność społeczności międzynarodowej, a zarazem spuścizna moralna i polityczna Jana Karskiego, którą będziemy przypominać podczas konferencji i wystawy w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Z tego przesłania wynikają również lekcje dla współczesnej polityki międzynarodowej Unii Europejskiej” – dodał Saryusz-Wolski.

Wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności” prezentuje życiorys Karskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego ostatniej misji – narażając własne życie dwukrotnie wszedł do getta w Warszawie, dotarł do tzw. obozu przejściowego w Izbicy, przewoził z okupowanej Polski informacje o hitlerowskich zbrodniach i dokonującej się Zagładzie narodu żydowskiego, a swoje naoczne świadectwo przekazał przywódcom świata zachodniego, w tym prezydentowi USA F.D. Rooseveltowi.

Wystawa składa się z 22 plansz, na których pokazano biografię Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez studia we Lwowie, czas wojny, kiedy to podjął swoją misję – próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów, aż po jego działalność powojenną.

Kuratorkami ekspozycji są Ewa Wierzyńska i Magdalena Pawlak z Muzeum Historii Polski. Autorką scenariusza polskiej wystawy jest dyrektor łódzkiego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Joanna Podolska.

Partnerami wystawy: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.

Wsparcia konferencji udzieliła Grupa Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz