Sejm pamiętał o Powstańcach Wielkopolskich


Sejm podczas ostatniego w tym roku posiedzenia upamiętnił 95. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919 zapisało się w historii jako największy zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy Narodu Polskiego” - napisano w uchwale.

Powstańcy wielkopolscy w okopach, styczeń 1919 r.

Powstańcy wielkopolscy w okopach, styczeń 1919 r.

Posłowie przyjęli uchwałę przez aklamację. Przypomnieli w niej, że Powstańcy Wielkopolscy wywodzili się ze wszystkich grup społecznych.

„Ich patriotyczny zryw, wieńczący długie lata pozytywistycznej pracy organicznej, umożliwił powrót Wielkopolski oraz Ziem Zachodnich i Północnych do odradzającej się po latach zaborów Ojczyzny” - przypomniano.

Uchwała podkreślała także odwagę i ofiarność Powstańców Wielkopolskich, które nazwano „symbolami bezgranicznego umiłowania polskości i gotowości do złożenia dlań najwyższej ofiary.”

Główne obchody 95. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego odbędą się 27 grudnia w Poznaniu.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. i trwało do 16 lutego 1919 r. Walki przerwał traktat rozejmowy w Trewirze, który zobowiązywał Niemców do zaprzestania akcji zbrojnych wobec Polaków, wytyczono także linię demarkacyjną. Prowincja Poznańska zostałą włączona do Polski.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. jakubx pisze:

    Można było dopisać po latach czyjego zaboru ziemie zachodnie wróciły do Polski.

Zostaw własny komentarz