„Dziewczyny wojenne. Prawdziwe historie” - Ł. Modelski - recenzja


Bardzo poruszająca opowieść Łukasza Modelskiego wprowadza nas w wojenne czasy trudnych wyborów, niebezpiecznych wyzwań i bohaterskich czynów. Chociaż wojna to domena mężczyzn, autor i wydawnictwo przedstawiają nam niesamowite historie jedenastu „dziewczyn wojennych„, które ”nie pozwoliły, aby wojna zniszczyła ich marzenia”.

dziewczyny_wojenne_prawdziwe_historieAutor

Łukasz Modelski to urodzony w 1970 r. historyk sztuki i cywilizacji z wykształcenia. Studiował w Warszawie, Poitiers i Paryżu. Natomiast z zawodu jest dziennikarzem i reporterem. Aktualnie pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego magazynu „Twój Styl”. Autor książki Fotobiografia PRL, również Wydawnictwa Znak.

Książka

Kobiety, dziewczyny inaczej odczuwają wojnę, walkę, konspirację. Dla nich ważniejsza jest opieka nad rannymi, głodnymi, sierotami, niż kto tak naprawdę wygrywa te zmagania. Są od mężczyzn bardziej opiekuńcze, wrażliwe, subtelne. W zupełnie innym świetle snują swoje opowieści na temat bitew, działalności podziemnej, Powstania Warszawskiego. Wydane w innych publikacjach wspomnienia chłopców o walkach, bohaterstwie, broni uzupełniają swoim kobiecym spojrzeniem na okupację i walki w podziemiu zbrojnym.

Tak właśnie odbieram książkę Łukasza Modelskiego. Autor w publikacji krakowskiego Wydawnictwa Znak przedstawia niezwykłe losy jedenastu kobiet. „Dziewczyny malowane„ (jak nazywa swoje bohaterki autor) konspirują, ukrywają Żydów, pilotują samoloty, podkładają miny w patrolach saperskich, uczestniczą w wykonywaniu wyroków śmierci, zgłaszają się do samobójczych misji jako „żywe torpedy„. Flirtują z niemieckim okupantem (na potrzeby podziemia), przeprowadzają przez górską granicę polskich żołnierzy, są więzione i brutalnie katowane. Walczą w tzw. ”drugiej konspiracji”, tym razem wymierzonej przeciw sowieckiemu zniewoleniu, aresztowane czekają w obozach lub więzieniach na sąd, a nawet… pracują w UB. A potem i tak gniją w więzieniu w oczekiwaniu na wyrok śmierci. W książce zamieszczono opowieść Haliny Rajewskiej, Magdaleny Rusinek, Haliny Chlistunow, Zenobii Żurawskiej, Barbary Matys, Jadwigi Piłsudskiej, Ireny Baranowskiej, Wandy Cejkówny, Lidii Lwow, Alicji Wnorowskiej i Zofii Wikarskiej.

Recenzowana książka napisana jest bardzo żywym językiem. Nie wiem, czy to celowy zabieg autora, ale większa część książki przedstawiona została w ten sposób, jak gdyby narratorkami były same bohaterki książki. To one w głównej mierze przedstawiają swoje niezwykłe życiowe dzieje. Taki sposób narracji jeszcze bardziej uwiarygodnia autentyczne przeżycia, „prawdziwe historie” dziewczyn. Wartkie i interesujące opowieści powodują, że nie ma obawy, aby podczas czytania można było się nudzić.

Należy jeszcze podkreślić, że w swej książce Łukasz Modelski przedstawił losy kobiet, które jeszcze żyją i miał możliwość spotkania się z nimi i nagrania rozmów. Autor świadomie odrzucił historie osób już nieżyjących, gdyż – jak sam tłumaczy – (…) wspomnienia o zmarłych zazwyczaj nacechowane są jednym rodzajem emocji. Pamiętamy rzeczy duże, pomijamy małe, chcemy pamiętać dobre, zacieramy złe.

Książkę charakteryzuje jeszcze bardzo ładne wydanie – kartki są szyte i oprawione w twardą okładkę. Nie mam uwag do pracy redakcyjnej i korekty tekstu.

Uwagi

Jedna malutka uwaga to wybór zdjęcia na okładkę, które przedstawia dziewczynę „wojenną„ (z czasów wojny), lecz najprawdopodobniej nie Polkę, przez co okładka nie jest w pełni wiarygodna. Na zdjęciu przedstawiono ”wyfiokowaną” Angielkę czy Amerykankę, która nigdy nie widziała na oczy niemieckich katów z SS, z Gestapo czy innych morderców z NKWD lub UB. A książka opowiada jednak o niezwykłych losach Polek, a nie zachodnich dziewczyn.

Podsumowanie

Bardzo polecam książkę Łukasza Modelskiego. To nie tylko lektura obowiązkowa dla pasjonatów historii II wojny światowej czy dziejów Polski. To także, a może przede wszystkim, w ogóle książka dla każdego, i do czytania w każdych warunkach.

Plus minus:
Na plus:
+ temat książki
+ inne spojrzenie (kobiece) na wojnę
+ lekkie pióro autora
+ dramatyczne przeżycia bohaterek
+ wydanie
Na minus:
- zdjęcie na okładce

Tytuł: Dziewczyny wojenne. Prawdziwe historie
Autorzy: Łukasz Modelski
Wydawca: Znak
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-240-1814-7
Liczba stron: 336
Oprawa: twarda
Cena: 39,90 zł (z okładki)
Ocena recenzenta: 7,5/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz