Dwudniowe spotkania z historią w Poznaniu 2-3 kwietnia


Portal „Historia.org.pl”, Instytut Pamięci Narodowej oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów zapraszają uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów do udziału w trzeciej edycji cyklu spotkań i wykładów z historii Polski - Wielkich Korepetycji z Historii, których poznańska edycja odbędzie się w dniach 2-3 kwietnia 2014 r.

Wielkie Korepetycje z Historii - Poznań 2-3.04.2014 r.

Wielkie Korepetycje z Historii - Poznań 2-3.04.2014 r.

Mimo, iż temat tegorocznej edycji brzmi „1939-1949: Polska w ogniu - Polska w kajdanach”, to zakres spotkań będzie znacznie szerszy i obejmować będzie nie tylko drugą wojnę światową, lecz również wydarzenia bezpośrednio ją poprzedzające, jak układ monachijski, czy pakt Ribbentrop-Mołotow oraz okres powojenny aż do roku 1956.

Dodatkowo zaplanowany jest również wykład, którego tematem będzie porównanie polskich wojsk czasów II wojny światowej ze współczesną armią RP. Historycy dotykać będą zarówno kwestii dotyczących życia codziennego pod okupacją hitlerowską, jak też postawy Polaków wobec Holokaustu i powstania warszawskiego.

Prelekcje poprowadzą pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu. Z kolei gościem specjalnym wydarzenia będzie twórca patriotycznych utworów, raper EVTIS.

Organizatorzy stawiają sobie za cel zaznajomienie słuchaczy nie tylko z wydarzeniami i suchymi faktami, ale także z ich przyczynami i skutkami w szerszej perspektywie. Celem całej akcji jest podniesienia poziomu świadomości historycznej młodego pokolenia, a także ukazanie historii jako  ciekawej i potrzebnej magistra vitae.

Program spotkań

2 kwietnia (środa):

10.00-10.40 - dr Bartosz Kuświk „Od Monachium do paktu Ribbentrop-Mołotow. Europa w przededniu wojny”
10.45-11.30 - Jarosław Burchardt „A więc wojna… polski wrzesień 1939”
11.45-12.30 - Marta Szczesiak-Ślusarek „Zagłada Żydów podczas II wojny światowej. Postawy Polaków”
12.30-13.15 - Marcin Podemski „Katyń. Anatomia kłamstwa”
13.20 - żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Stefana Czarnieckiego „Żołnierz polski w czasie II wojny światowej i dziś”

3 kwietnia (czwartek):

10.00-10.45 - dr Rafał Sierchuła „Cała prawda o Narodowych Siłach Zbrojnych”
10.45-11.30 - Katarzyna Florczyk „Codzienność w Wielkopolsce czasu okupacji”
11.45-12.30 - dr Bartosz Kuświk „Powstanie Warszawskie - próba bilansu”
12.30-13.15 - dr Bartosz Kuświk „Opór młodzieży polskiej przeciwko sowietyzacji Polski w latach 1945-56”
13.20 - żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Stefana Czarnieckiego „Żołnierz polski w czasie II wojny światowej i dziś”

W Poznaniu Wielkie Korepetycje z Historii odbędą się w dniach 2–3 kwietnia 2014 r. w Pałacu Działyńskich przy Starym Rynku 78. Wstęp wolny.

Organizatorem poznańskiego spotkania jest Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, zaś patronat medialny nad całą, ogólnopolską akcją objął portal „Historia.org.pl”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. Piotrek pisze:

  Dowcip sezonu: IPN i szeroka perspektywa... A zakrętu z obiektywizmu i tak nie wyrobią a do tego cały czas pod górkę (za klasykiem...)

  • ciekawski pisze:

   Ulala, mamy na pokładzie jasnowidza! Skoro tak fajnie i obiektywnie przewidujesz przyszłość, to może podasz numerki do lotto?

   • Piotrek pisze:

    Bo jakoś tak moja kula i fusy twierdzą, że będą pokazywane te cudowne postawy, jakoś zapomni się o tym jaką Polska odgrywała rolę w trakcie Anschlussu i Czechosłowacji, o głupocie P.W. i o tym że 90 proc ludzi albo i więcej chciało po ’45 żyć, uczyć się przy okazji traktując często poniemieckie jako niczyje...
    A IPN nie należy do instytucji, które cenią sobie szczerość i wielość poglądów...

Zostaw własny komentarz