60. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych z Indiami


30 marca 1954 r. Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Indiami. Z tej okazji MSZ upubliczniło dokumenty związane z rocznicą oraz pracą trzech pierwszych ambasadorów w New Delhi.

Telegram Jerzego Grudzińskiego do Centrali MSZ informujący o rozpoczęciu urzędowania w New Delhi, 25 czerwca 1954 r. (AMSZ).

Telegram Jerzego Grudzińskiego do Centrali MSZ informujący o rozpoczęciu urzędowania w New Delhi, 25 czerwca 1954 r. (AMSZ).

Indie z brytyjską podległością zerwały w 1950 r. Polska cztery lata później uruchomiła w stolicy tego kraju swoją misję dyplomatyczną. Do nawiązania oficjalnych stosunków doszło 30 marca 1954 r. Pierwszym ambasadorem został Jerzy Grudziński, który 7 lipca złożył listy uwierzytelniające i uruchamiając placówkę w Hotelu Imperial. Wcześniej na terenie Indii znajdował się polski konsulat, a następnie konsulat generalny w Bombaju. W trakcie II wojny światowej pomagał polskim uchodźcom wojennym.

W udostępnionych dokumentach znajdują się m.in. komunikaty o wymianie ambasadorów z Indiami i powołaniu Jerzego Grudzińskiego na stanowisko pierwszego polskiego ambasadora oraz jego przemówienie. Dodatkowo upubliczniono dokumentację fotograficzną.

Ponadto pokazano dokumenty Ministerstwa Żeglugi i Ministerstwa Handlu Zagranicznego postulujące nawiązanie stosunków z Indiami, lata 1952-1954; depeszę zawierającą treść przemówienia prezydenta Republiki Indii (Rajendra Prasad) z 7 lipca 1954 r. (wygłoszonego w czasie wręczania listów uwierzytelniających przez polskiego ambasadora Jerzego Grudzińskiego); raport Jerzego Grudzińskiego opisujący trzy pierwsze miesiące działania Ambasady PRL w Indiach, 27 września 1954 r., w którym szczegółowo opisuje sytuacje polityczną tego kraju oraz komentuje zbyt małą obsadę placówki; kopie komunikatów i listów uwierzytelniających kolejno odwołujących i powołujących ambasadorów Grudzińskiego, Katza-Suchego i Ogrodzińskiego, lata 1954-1962 oraz kopie aktów ustanowienia polskich konsulatów w Kalkucie i Bombaju, 14 marca 1960 r.

Źródło: msz.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Maksymalny pisze:

    Nie wiem czy to zwyczaj, czy żenada, ale te listy uwierzytelniające napisane wg takiego samego wzoru... Jak zwyczaj to okej, ale jak lenistwo to...

Zostaw własny komentarz