Hiszpania przed trybunałem. Polska żąda zwrotu zagrabionych dukatów Bony


Polski rząd skierował do Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie sprawę przeciwko Hiszpanii. Domaga się w nim zwrotu 400 tys. złotych dukatów, które od królowej Bony pożyczył hiszpański król Filip II. Majątek jest dziś wart nawet kilkanaście miliardów złotych.

Bona_SforzaW XVI w. panujący w Hiszpanii Król Filip II zwrócił się o pożyczkę do królowej Bony. Królowa uczyniła zadość prośbom i udzieliła pożyczki Królestwu Hiszpanii w wysokości 430 tys. złotych dukatów. Król Filip II nie spłacił zaciągniętego zobowiązania, a z pożyczonej kwoty oddał jedynie 10% jej wartości. Niedługo później królowa zmarła, a dług nigdy nie został całkowicie spłacony.

Do spłacenia zostało zatem 387 tys. złotych dukatów. Jeden złoty dukat to 3,5 g złota o próbie 986. Wartość 1 g złota takiej próby wynosi 173,54 zł. Licząc dalej 378 tys. złotych dukatów to 1 354 500 g złota. Po przemnożeniu gramów złota przez jego wartość kwota długu wynosi 235 059 930 zł. Uzyskana kwota wydaje się być i tak skromna, gdyż nie odzwierciedla realnej wartości tych monet w XVI w. ani ich wartości historycznej. Jest także wyliczona bez odsetek, które mogłyby zwielokrotnić tę sumę.

Polska w swoim powództwie domaga się jednak przeliczenia wartości na siłę nabywczą takiej sumy z XVI w. Wówczas kwota urośnie do kilkunastu miliardów złotych. Rząd zamierza tę sumę w całości przeznaczyć na kulturę i dziedzictwo narodowe. O sprawie pisano już w 2012 r. - po interpelacji posła Marka Poznańskiego, którzy przypomniał kwestię tej wierzytelności - od tamtej pory trwała analiza prawna możliwości zwrotu hiszpańskiego długu1.

Polska zatrudni do odzyskania zagrabionej sumy tę samą Kancelarię, która niegdyś wygrała dla rządu Hiszpanii sprawę o zwrot 17 ton złota znalezionego przez amerykańską firmę specjalizującą się w poszukiwaniu skarbów - powiedział minister Sikorski.

Tym samym Polska idzie scenariuszem znanym ze sprawy amerykańskiej firma Odyssey Marine Exploration, która zajmując się poszukiwaniem skarbów na dnie oceanów odkryła zatopioną hiszpańską fregatę. We wraku statku znaleziono skrzynię z setkami tysięcy złotych i srebrnych monet. Firma wydobyła znaleziony skarb i przewiozła go do Stanów Zjednoczonych. Od tamtego czasu trwała batalia sądowa pomiędzy Odyssey a Królestwem Hiszpanii, które rościło sobie prawa do skarbu. Królestwo Hiszpanii ostatecznie wygrało walkę przed sądami amerykańskimi, a skarb odnaleziony w 2007 r. ma zostać zwrócony prawowitemu właścicielowi2. Ponad 17 ton odzyskanych przez Hiszpanię monet jest warte ok. 400 mln euro.


Ten artykuł był naszym żartem na prima aprilis w 2014 r.

  1. http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,12230106,Hiszpanski_dlug_sprzed_wiekow__Zaciagniety_jeszcze.html []
  2. http://globenewswire.com/news-release/2013/09/26/576264/10050200/en/Odyssey-Marine-Exploration-Receives-Court-Issued-Order-on-Black-Swan-Legal-Fees.html; http://finance.yahoo.com/news/odyssey-marine-receives-court-issued-214917176.html []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz