Noc Muzeów 2014 w Warszawie [program]


Tegoroczna Noc Muzeów w Warszawie odbędzie się w nocy z 17 na 18 maja 2014 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie warszawskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Zamek Królewski w Warszawie / fot. Alina Zienowicz Ala z, ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.

Zamek Królewski w Warszawie / fot. Alina Zienowicz Ala z, ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.

Tutaj możesz dołączyć do wydarzenia także na Facebooku.

Program Nocy Muzeów w Warszawie 20141:

Zamek Królewski

W Noc Muzeów w Zamku Królewskim w Warszawie będzie można zwiedzić następujące ekspozycje: Apartament Wielki i Królewski, Arkady Kubickiego, Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Galerie Lanckorońskich z obrazami Rembrandta, wystawę Złoto Kolumbii, a także zobaczyć po konserwacji obrazy Jana Matejki - Batory pod Pskowem, Konstytucja 3 Maja. Udostępniony będzie także pałac Pod Blachą z Apartamentem Księcia Józefa Poniatowskiego i wystawą Kobierców Wschodnich z kolekcji Teresy Sahakian.

Organizatorzy przywidują liczne atrakcje dla publiczności, wykłady, koncerty, zajęcia dla dzieci.

Wykłady:
- Na szable i pistolety - pojedynki w dawnej Polsce, prowadzenie kustosz Anna Czekaj
- Liberum conspiro. Masoneria II Rzeczpospolitej w cieniu polityki , prowadzenie prof. Tadeusz Cegielski

Spotkanie literackie Kariera nie tylko Nikodema Dyzmy, prowadzenie dr Katarzyna Buczek, Barbara i Jacek Bursztynowicze.

Zajęcia dla dzieci:
- Godzina duchów - warsztat plastyczny dla dzieci w wieku od 7 do10 lat, prowadzenie kustosz Agnieszka Lichacz
- W pracowni alchemika - warsztaty dla uczniów kas V, VI oraz gimnazjum, prowadzenie kustosz Maja Zawartko-Laskowska
- Opowieści starego kufla, czyli o rzeczach minionych - zajęcia dla dzieci od 10 do 12 lat, prowadzenie Dorota i Sławomir Szczoccy
- Storia di Bona - zajęcia dla najmłodszych dzieci od 3 do 6 lat, prowadzenie dr Katarzyna Buczek, Agnieszka Wardak, Maria Reif

Koncert w pałacu Pod Blachą Z cygańskim przytupem. Szalona noc - w programie wielobarwna muzyka cygańska w wykonaniu zespołu Bum Bum Banda.

Muzeum Historii Polski

- Dekada 79-89 – gra przestrzenna prezentująca życie w PRL-u
- kiosk multimedialny z wybranymi filmami MHP
- prezentacja najnowszych publikacji historycznych
- prezentacja MHP

Muzeum Powstania Warszawskiego

Tegoroczna Noc Muzeów będzie ostatnią okazją do zwiedzenia wystawy O broni - militaria ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, która jest dostępna dla zwiedzających od sierpnia 2012.

Jak co roku, przez całą noc będzie można bezpłatnie zwiedzać Muzeum oraz wjechać na wieżę widokową.

Muzeum ma również w planach inne atrakcje m.in. te związane z filmem Powstanie Warszawskie, którego długo oczekiwana premiera nastąpi 9 maja 2014.

Muzeum Wojska Polskiego

W Muzeum Wojska Polskiego otwarte zostaną wszystkie ekspozycje stałe oraz najnowsze wystawy czasowe. Muzeum zaprasza do zwiedzenia parku plenerowego, w którym zaprezentowane zostaną kabiny samolotów, śmigłowców oraz pojazdów pancernych. Swoje umiejętności przedstawią również Grupy Rekonstrukcji Historycznych.

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego

Od godz. 19.00 Muzeum zaprasza do bezpłatnego zwiedzania wystaw: Władysław Stanisław Reymont – cztery pory roku (wystawa malarstwa) oraz Władysław Stanisław Reymont (1867-1925) – 90. rocznica Nagrody Nobla.

O godz. 20.00 na scenie w ogrodzie przy Muzeum wystąpi zespół „Strefa ciszy”.

Ponadto publiczność będzie mogła nabyć kurpiowskie potrawy regionalne z gospodarstwa Danuty Zawadzkiej z Żulina.

Muzeum Azji i Pacyfiku

Muzeum Azji i Pacyfiku po raz pierwszy w trakcie Nocy Muzeów zaprasza do nowej siedziby przy ul. Solec 24. Na tę okazję zostaną przygotowane liczne atrakcje poświęcone kulturze Japonii. Wśród nich wystawa fotografii dokumentalnej ukazującej zmiany w tym kraju po II wojnie światowej. Natomiast inspiracje sztuką tradycyjną zaprezentuje wystawa Jak trzy krople tuszu – malarstwo tuszem autorstwa Lecha Żurkowskiego. Towarzyszyć temu będzie pokaz kaligrafii, oraz ceremonia herbaciana, na która zapraszają członkowie warszawskiego Stowarzyszenia Drogi Herbaty Urasenke Sunshinkai. A to zaledwie część atrakcji przygotowanych na ten wieczór.

Muzeum Harcerstwa

W tegorocznej ofercie Muzeum Harcerstwa na Noc Muzeów zaplanowano:

Wystawa Zawiszacy i Harcerska Poczta Polowa Powstania Warszawskiego
towarzyszą jej:
- spotkania z powstańczymi listonoszami i łączniczkami
- zajęcia praktyczne na stanowisku Poczty Harcerskiej Sulejówek

„Nasz powrót do rodziny skautowej….”
Wystawa Historia poczt harcerskich i skautowych
towarzyszą jej:
- stanowiska z prezentacją organizacji skautowych

Wystawa dorobku Muzeum Harcerstwa w zakresie renowacji i konserwacji zbiorów – sztandary
towarzyszą jej:
- prezentacje multimedialne z przebiegu prac konserwatorskich na trzech stanowiskach

Muzeum Narodowe w Warszawie

Noc Muzeów w MNW zainauguruje Wieczorynka w muzeum, czyli zajęcia dla dzieci. Obowiązują na nie zapisy.

Dla osób czekających na wejście do muzeum przygotowane zostały animacje plastyczne na Dziedzińcu Głównym. Na Dziedzińcu im. Stanisława Lorentza odbędzie się pokaz walk rycerskich w wykonaniu grupy Milites Alraune.

Noc Muzeów jest okazją, aby zaprezentować gościom galerie stałe. Przybliżyć dzieła w nich zgromadzone. Poświęcone temu są Rozmowy o sztuce, czyli krótkie spotkania w galeriach stałych skupione wokół wybranych tematów z dziejów sztuki. Każde spotkanie trwać będzie około 30 minut.

Muzeum Historii Żydów Polskich

Ściana Słów 19.00 – 24.00
Multimedialne wydarzenie artystyczne z udziałem publiczności, poświęcone będzie współistnieniu narodowości i kultur w dawnej i dzisiejszej Warszawie.

Kino plenerowe 21.00 – 01.00
Pokazy filmów animowanych stworzonych przez studentów izraelskiej akademii sztuk i dizajnu Becalel.

Wokół wystawy Warszawa. Warsze 19.00 – 00.30
Wykłady poświęcone udziałowi żydowskich mieszkańców Warszawy w życiu rozrywkowym miasta, wzbogacone projekcją komedii zrealizowanych przez znanych twórców pochodzenia żydowskiego.
Godz. 19.00 – 20.00 Joanna Andrysiak, Splendor wielkiego ekranu. Żydowska Warszawa i film
Godz. 20.00 Co mój mąż robi w nocy, reż. Michał Waszyński, w roli głównej Michał Znicz, 1934
Godz. 22.00 – 23.00 dr Tamara Sztyma, Życie rozrywkowe żydowskiej Warszawy - kultura masowa
Godz. 23.00 Ada, to nie wypada, reż. Konrad Tom, słowa piosenek Jerzy Jurandot

Spektakl muranowski 19.00 – 20.00
Spektakl teatralny realizowany we współpracy i z udziałem mieszkańców Muranowa, dzielnicy, na terenie której mieści się Muzeum. Założeniem projektu jest wydobycie i pokazanie subiektywnego spojrzenia mieszkańców na ich dzielnicę, ich stosunku do jej przeszłości, dziedzictwa, ale i potencjału na przyszłość.

Warsztaty rodzinne 19.00 – 23.00

1. Gra detektywistyczna - podczas warsztatów uczestnicy przypomną sobie stare przedwojenne gry, zabawy oraz zabawki. Informacje będą zbierać od swoich rodziców, dziadków oraz ze specjalnie przygotowanych wskazówek, które dzieci będą musiały odnaleźć w Muzeum.
2. Gra tematyczna Żydowskie święta - uczestnicy wykonają ogromną grę planszową, gdzie pionkami będą oni sami. Przed warsztatem zostaną przygotowane rebusy, zagadki, informacje niezbędne do opracowania gry.
3. Moja własna książka - warsztat prowadzony na bazie wiersza Lei Goldberg (izraelskiej poetki, pisarki), przetłumaczonego na język polski przez Nili Amit oraz zilustrowanego przez Zofię Mioduszewską. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji tekst, ilustracje i pusty szablon książki. Z tych materiałów będą mieli możliwość stworzenia swojej własnej książki. Od uczestników zależeć będzie rozkład stron, projekt okładki oraz kolejność poszczególnych fragmentów tekstu. Dla odważnych – oryginalny tekst po hebrajsku!

Animacja kolejki Historie przemieszane 19.00 – 01.00
Muzeum zaprasza do spotkania z niezwykłymi przedstawicielami żydowskiej Warszawy, którzy zapisali się na trwałe w historii miasta. Inspiracją do opowieści o nich jest wystawa czasowa Warszawa, Warsze. Organizatorzy pragną również „oddać głos” gościom Muzeum i zapytać o ich historie związku z miastem, zbadać na ile przestrzeń i historia Warszawy jest inspiracją dla ich życia

Spacery po muzeum 19.00 – 01.00
Podobnie jak w poprzednim roku, Muzeum zaprasza zwiedzających do odkrywania znaczeń architektury budynku, historii powstania Muzeum oraz treści przedstawionych na wystawie czasowej Warszawa, Warsze.

Muzeum Neonów

Noc Muzeów w pierwszym w Polsce Muzeum Neonów, poświęconym ochronie starych reklam neonowych. Zobaczycie neonową Syrenkę, neony Kina Praha, Berlin, Szanghaj i wiele innych.

O godz. 21 odbędzie się koncert zespołu Momo, który swoją twórczościa wskrzesza muzykę lat ’70 i ’80.

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Zwiedzanie zabytkowego budynku ministerstwa z zachowaną w oryginale stolarką, marmurami i oświetleniem. W programie również wizyta w gabinecie ministra.

Zwiedzanie w grupach ok. 30 osób. Czas zwiedzania grupy ok. 45 min.

Centrum Nauki Kopernik

W Noc Muzeów Centrum Nauki Kopernik przygotowało dla zwiedzających wiele atrakcji.

W budynku poza 450 eksponatami, które można oglądać na wystawach Kopernika specjalne doświadczenia na Noc Muzeów przygotowały laboratoria Kopernika oraz Teatr Wysokich Napięć.

Przed Centrum Nauki Kopernik krążyć będą animatorzy oferujący szybkie i zaskakujące eksperymenty dla każdego. Także wspólnie z animatorami będzie można zbudować wielki fuleren, czyli cząsteczkę węgla. Na scenie na patio będą odbywać się pokazy naukowe.

Jeśli niebo będzie bezchmurne, CNK zaprosi zwiedzających na teleskopowe obserwacje wiosennych gwiazdozbiorów oraz planet. Obserwację będą się odbywać w godzinach: 21:00-23:30,

Planetarium Niebo Kopernika zaprasza na specjalny pokaz Pod ciemnym niebem.
Planetarium Niebo Kopernika będzie dostępne w godzinach: 20.30-01.30, pokaz co pół godziny. Bezpłatne bilety będą dostępne w kasie Planetarium w dniu imprezy od godz. 10.00.

Księgarnia Historyczna

- pokaz historycznej grupy rekonstrukcyjnej
- ekspozycja zabytków motoryzacji
- spotkania autorskie
- specjalna oferta na wybrane publikacje

Belweder

W Belwederze udostępnione zostaną m. in.: Sala Pompejańska, Sala Marmurowa, Sala Lustrzana, Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego, Gabinet Orderu Wojennego Virtuti Militari.

UWAGA: Osoby zwiedzające proszone o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Proszone są również o niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów, dużych toreb, plecaków.

Istnieje możliwość zwiedzania obiektu przez osoby na wózkach inwalidzkich.

Komenda Główna Policji

Udział w tegorocznej edycji „Nocy Muzeów” jest debiutem Komendy Głównej Policji w tym międzynarodowym przedsięwzięciu.

W ramach Nocy Muzeów możliwe będzie zwiedzanie obiektu, który na co dzień jest niedostępny dla szerokiego grona społeczeństwa. Będzie można zobaczyć m.in. gabinet Komendanta Głównego Policji oraz miejsca narad kierownictwa polskiej Policji – Salę Generalską.

Uzupełnieniem codziennej pracy urzędu będą tradycyjne ekspozycje związane z historią formacji, jak i z codzienną służbą pełnioną współcześnie przez Policję.

W miniony wiek przeniosą zwiedzających funkcjonariusze w umundurowaniu Policji Państwowej II RP.

Na zwiedzających, którzy w tę szczególną noc wybiorą się do Komendy Głównej Policji będą czekać projekcje filmowe, pokazy musztry paradnej, zaś dla sympatyków muzyki zagra specjalnie Orkiestra Reprezentacyjna Policji.

Ponadto, na parkingu przed gmachem Komendy Głównej Policji zaprezentowany zostanie dawny i współczesny policyjny sprzęt transportowy.

Planowany jest pokaz wybranego wyposażenia Biura Operacji Antyterrorystycznych.

Ponadto pod okiem funkcjonariuszy z Laboratorium Kryminalistycznego będzie można zabezpieczyć własne odbitki linii papilarnych tzw. odciski palców!

Organizatorzy nie zapominają o najmłodszych! Podczas nocnej wizyty w Komendzie Głównej Policji, każde dziecko otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo w Nocy Muzeów 2014. Przygotowano również szereg upominków z logo Policji. Organizatorzy zapewniają niespodzianki, konkursy i możliwość wykonania własnym aparatem prawdziwego zdjęcia sygnalitycznego na zabytkowym krześle wykorzystywanym do tego celu w ubiegłym stuleciu!

Źródło: kulturalna.warszawa.pl; policja.pl; mnw.art.pl; prezydent.pl.

  1. Program będzie aktualizowany. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Janka napisał(a):

    W Warszawie warto zajrzeć do Fabryki Wedla. Na co dzień nie ma okazji do zwiedzania, a podczas Nocy Muzeów, Fabryka będzie otwarta od południa do północy. Fajnie będzie zobaczyć, jak robi się tą pyszną czekoladę.

Zostaw własny komentarz