M. Borowiak „Słownik biograficzny wielkopolskich emigrantów, podróżników i ludzi morza” - zapowiedź |
7 czerwca br. o godz. 17.00 w byłym kościele poewangelickim w Nekielce k. Nekli, własności Anny i Andrzeja Kareńskich, którzy organizują tutaj wystawy, koncerty i spotkania z ludźmi kultury, odbędzie się uroczysta promocja kolejnej książki Mariusza Borowiaka Słownik biograficzny wielkopolskich emigrantów, podróżników i ludzi morza.
Słownik biograficzny wielkopolskich emigrantów, podróżników i ludzi morza jest pierwszym tego typu opracowaniem o charakterze encyklopedycznym w historiografii polskiej. W układzie alfabetycznym ukazane zostały biogramy 445 ludzi, którzy byli związani zawodowo z pracą na morzu (służyli w marynarce wojennej i handlowej pod biało-czerwoną banderą, pełnili obowiązki we flotach państw pod obcymi banderami lub byli rybakami), wzięli udział w licznych peregrynacjach od najbliższych do najodleglejszych zakątków świata, dokonali odkryć geograficznych oraz wnieśli wkład do nauki i kultury kraju własnego lub w miejscach, do których dotarli.
Autor Słownika na początku lat 80-tych podczas spotkania z Jerzym Pertkiem, największym współczesnym popularyzatorem polskich spraw morskich od X do XX wieku, został zachęcony do przygotowania wydawnictwa o Wielkopolanach na świecie. Bohaterowie Słownika… żyli „z morza i dla morza”. W jego przygotowanie autor włożył bardzo wiele wysiłku, stanowi to swego rodzaju zwieńczenie blisko 30 letnich zabiegów służących skompletowaniu dokumentów i materiałów biograficznych.
Przystępując do pisania Słownika… Mariusz Borowiak zapoznał się z literaturą podróżniczą, pamiętnikarską, dokumentami archiwalnymi w kraju i za granicą, relacjami naocznych świadków, wreszcie spisał wspomnienia rodzin i najbliższych postaci występujących w niniejszym wydawnictwie. Współpracując przez lata z kilkunastoma redakcjami pism na terenie Wielkopolski, ogłosił artykuły o ludziach morza, m.in. w: „Gazecie Gnieźnieńskiej„, „Kulisach Gnieźnieńskich„, „Głosie Wągrowieckim„, „Wiadomościach Kościańskich”, „Magazynie Lubskim”, „Wiadomościach Wrzesińskich”, „Wielkopolskim Zagłębiu”, „Gazecie Nadwarciańskiej”, „Gazecie Jarocińskiej”, „Gazecie Ostrowskiej”, „Gazecie Poznańskiej”, „Kórniczaninie”, „Ziemi Kórnickiej”, „Nadnoteckim Echu” czy w ”Kwartalniku Wrzesińskim” i kwartalniku ”Ziemia Wągrowiecka” oraz opracował hasła do Encyklopedii polskiej emigracji i Polonii (t. 1-5), Słownika Biograficznego Wielkopolski Południowo-Wschodniej Ziemi Kaliskiej i Encyklopedii Gniezna. Wykorzystał także bogate zbiory archiwalne, przechowywane m.in. w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, Bibliotece Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Bibliotece Kórnickiej, Izbie Pamięci Jerzego Pertka w Poznaniu, a także zbadał dokumenty przechowywane w Archiwum Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Centralnym Archiwum Wojskowym w Rembertowie, Stowarzyszeniu Marynarki Wojennej w Londynie, Instytucie i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Bundesarchiv Militärarchiv w Freiburgu, U-Boot-Museum w Cuxhaven-Altenbruch w Niemczech oraz skorzystał z zasobów Archiwów Państwowych w Polsce.
Pod względem chronologicznym przygotowany przez autora Słownik obejmuje okres od X wieku do czasów współczesnych. Praca ta składa się ze wstępu i z części encyklopedycznej – biogramów. Każdy biogram natomiast został podzielony również na dwie części. Pierwszą stanowi nota biograficzna – właściwy życiorys, a drugą syntetyczny wykaz literatury odnoszącej się do danej postaci. Ten drugi element stanowi bardzo ważne uzupełnienie wiadomości zaprezentowanych w nocie biograficznej i podnosi wartość merytoryczną słownika. Dzięki temu zabiegowi, coraz częstszemu w tego typu publikacjach, autor daje wszystkim zajmującym się tą problematyką wyśmienitą bazę do uzupełnienia wiadomości o danej postaci i jej działaniu. Cenną rzeczą przy zamieszczonych biogramach jest dodanie fotografii, ikonografii, zdjęć okrętów i statków, na których służyli i pływali, itp.
Praca ma wielkie walory poznawcze i edukacyjne. Z takim samym powodzeniem będzie ona służyła osobom, które profesjonalnie zajmują się problematyką morską i podróżami, jak i tym, którzy tylko przygodnie będą sięgali po omawiany słownik. Oprócz tego, dzięki biogramom zawartym w tym słowniku „bezimienne dotychczas postacie znajdą swoje miejsce w historii”, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia historii wielkopolskich małych ojczyzn. Ewentualne braki, subiektywny wybór diagramów dla czasów najnowszych, będą mogły być uzupełnione w kolejnym wydaniu tego słownika.
Słownik biograficzny… dotyczy całej Wielkopolski w jej pojęciu historycznym od XV wieku (w tym okresie obejmowała m.in. woj. poznańskie, kaliskie, sieradzkie, łęczyckie, brzesko-kujawskie i inowrocławskie), a także w odniesieniu do obecnych granic. Słownik biograficzny wielkopolskich emigrantów, podróżników i ludzi morza pomyślany został jako leksykon, który został napisany językiem przystępnym i jest przeznaczony dla szerokiego kręgu czytelników. Szczególnie przydatny może być jako materiał pomocniczy w nauczaniu historii i wiedzy o społeczeństwie, przeznaczony dla znawców tematu i oczywiście dla rodzin bohaterów niniejszego opracowania. Z tego względu wskazane jest, aby mógł znaleźć się w bibliotekach szkolnych i publicznych na terenie całej Wielkopolski.
W Słowniku zamieszczono biogramy tych osób, które przez swój pobyt na obcych kontynentach ze względu na działalność religijną lub misyjną, zamorskie podróże poselskie i handlowe, udział w wyprawach wojennych i badawczych, spełniając się w sztuce (literatura, malarstwo, rzeźba i muzyka) oraz w innych dziedzinach, wielokrotnie podkreślały swoje pochodzenie. To jednostki, które wyrosły ponad przeciętność, rozwijając na obczyźnie bogatą działalność, rozsławiły imię Polski i Wielkopolski. Słownik obejmuje wyłącznie osoby nieżyjące, których dokonania należą do przeszłości.
Zbigniew Pilarczyk doktor habilitowany, profesor UAM w Poznaniu, kierownik Zakładu Historii Wojskowości Instytutu Historii i Prorektor ds. studenckich na UAM, autor posłowia w Słowniku tak pisze:
Słowniki, podobnie jak encyklopedie są specyficznym typem pracy naukowej, która wymaga od autora ogromnego nakładu pracy przy bardzo specyficznej formie wypowiedzi. Hasło słownikowe jest z natury swojej jest zwartą a jednocześnie wyczerpującą formą przekazu informacji, która jednak wymaga ogromnej wiedzy. Jeden z moich mistrzów, uczących mnie warsztatu historyka mawiał, że hasło słownikowe lub encyklopedyczne zawierające kilkaset znaków jest niejednokrotnie trudniejsze do napisania niż monografia mająca kilkaset stron – pracy jest tyle samo, ale efekt wizualny bardzo różny. I być może coś jest na rzeczy bowiem autor tej publikacji jest znany z tego, że jego dotychczasowe książki liczyły sobie po kilkaset stron każda. Tak więc autor podjął próbę sprawdzenia się w tak krótkiej formie jaką jest hasło słownikowe. […] Jest zatem Słownik bardzo specyficznie opowiedzianą historią Wielkopolski i Wielkopolan i jestem przekonany, że efekt mrówczej pracy autora zostanie doceniony przez czytelników. Dzisiaj, gdy coraz bardziej jesteśmy zainteresowani przeszłością swojej „małej ojczyzny”, takie teksty jak ten mają ogromną szansę powodzenia […] Jestem przekonany, że książka ta nie należy do tych, którą się przeczyta i odkłada w najodleglejszy fragment półki. Wręcz przeciwnie powinna ona nam towarzyszyć i być zawsze pod ręką.
Podczas trwania promocji Słownika odbędzie się koncert chóru kameralnego „Dysonans„ pod dyr. prof. dr hab. Magdaleny Wdowickiej–Mackiewicz, zostaną ogłoszone wyniki konkursów plastycznego i literackiego pt. ”Wielkopolscy emigranci, podróżnicy i ludzie morza” (skierowany do młodzieży gimnazjalnej) oraz otwarcie wystawy fotograficznej i prac plastycznych biorących udział w konkursie. Publiczność będzie mogła przeprowadzić rozmowę z autorem. Wśród zaproszonych gości będą potomkowie bohaterów Słownika. Podczas serwisu kawowego, w plenerze, będzie czas na dyskusję. Na specjalnym kiermaszu można będzie nabyć wcześniejsze książki Mariusza Borowiaka oraz uzyskać dedykację z autografem autora.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Na ile dokładnie są opracowane te hasła? Tzn. czy jest to po prostu duży zbiór krótkich biogramów, czy jednak można spodziewać się jakichś dokładniejszych informacji?
Jest to pierwsza tego typu publikacja o charakterze encyklopedycznym w historiografii polskiej. Biogramy (445 haseł) są obszerne. Autor zamieścił także przy każdym haśle dodatkowo literaturę.