III Lubelska Jesień Historyczna - zaproszenie


W dniach 24-26 października 2014 r. w Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie odbędzie się już trzecia odsłony cieszącej się dużym zainteresowaniem  Międzynarodowa Studencko-Doktorancka konferencja naukowa „III Lubelska Jesień Historyczna”.

10313136_703221179739734_4490477564391733007_n„III Lubelska Jesień Historyczna” to konferencja o charakterze cyklicznym. Jej pierwsza edycja odbyła się w dniach 26-28 października 2012 roku i zgromadziła prawie 120 uczestników z Polski oraz Ukrainy. Obradowali oni w ramach trzech paneli: Czarne charaktery. Historyczni antybohaterowie, Wielokulturowość Europy Środkowo-Wschodniej, a także Archiwistyka.
Druga edycja „Lubelskiej Jesieni Historycznej” miała miejsce w dniach 25-27 października 2013 roku. Udział w niej wzięło prawie 80 studentów i doktorantów z uniwersytetów polskich, ukraińskich oraz czeskich. Obrady odbywały się w ramach czterech paneli: Argument historyczny w sporze ideowym, Mozaika wyznaniowa w krajach Europy Wschodniej, Czas apokalipsy. Klęski żywiołowe na przestrzeni dziejów oraz Zarządzenie dokumentacją współczesną, Pytania o dziś i jutro archiwistyki. |
Konferencja uświetniona została spacerem zatytułowanym „Śladami żydowskiego Lublina”, a następnie spotkaniem z przewodnikiem po Państwowym Muzeum na Majdanku, które dotyczyło Lublina w okresie okupacji nazistowskiej.
Ponadto efektem obrad pierwszej edycji „Lubelskiej Jesieni Historycznej” stała się publikacja pokonferencyjna, która dostępna jest za pośrednictwem Biblioteki Cyfrowej UMCS. Obecnie trwają również przygotowania publikacji z drugiej edycji konferencji.

Konferencja będzie się składała z czterech paneli tematycznych:

I. Archiwistyka w życiu codziennym

Niniejszy panel ma za zadanie przedstawić funkcje archiwów, wykorzystywane przez zwykłego obywatela. Chcemy zwrócić uwagę że archiwistyka to nie tylko przechowywanie ale także udostępnianie archiwaliów.

Proponowane zagadnienia:
- funkcje i przydatność archiwów społecznościowych,
- spuścizna jako materiał archiwalny,
- funkcjonowanie archiwów domowych,
-dokumentacja osobowo – płacowa,
- zastosowanie dokumentacji elektronicznej w życiu codziennym,
- wartościowanie dokumentacji i brakowanie dokumentacji niearchiwalnej,
- EZD a system tradycyjny.

II. Mniejszości etniczne w krajach Europy Wschodniej

Niniejszy panel poświęcony jest mniejszościom etnicznym dominującym na obszarze szeroko rozumianej Europy Wschodniej. Zaliczamy do nich m. in. Tatarów, Karaimów, Romów, Ormian i Łemków. Szczególny nacisk chcielibyśmy położyć przede wszystkim na tematy związane z mniejszościami etnicznymi żyjącymi w krajach byłego Związku Radzieckiego oraz na wschodnich obszarach Polski.

Proponowane zagadnienia:
- konflikty etniczne i tendencje separatystyczne,
- postawy mniejszości w okresach wojen,
- tradycje, obyczaje i obrzędy kultywowane przez przedstawicieli poszczególnych mniejszości,
- polityka rządów państw wobec mniejszości etnicznych,
- dziedzictwo materialne,
- koegzystencja mniejszości etnicznych na przykładzie konkretnych regionów Europy Wschodniej,
- koegzystencja kilku mniejszości w jednej wsi lub mieście,
- problemy małżeństw oraz rodzin o różnym pochodzeniu etnicznym.

III. Piękne, nieznane, zapomniane. Atrakcje turystyczne w historii Polski

We współczesnym świecie coraz częściej zapominamy o miejscach, które odgrywały znaczącą rolę w historii Polski i budowaniu świadomości narodowej naszego społeczeństwa. Obiekty, które niegdyś miały ogromne znaczenie dla kultury polskiej, obecnie w dużej mierze uległy ruinie i mentalnej banicji. Panel poświęcony jest zagadnieniom szeroko pojętej turystyki. Szczególny nacisk położony będzie na kontekst historyczny, powiązany z atrakcjami turystycznymi.

Proponowane zagadnienia:
- turystyka militarna - miejsca bitew, pochówków oraz garnizony,
- turystyka kulturowa: mniejszości etniczne w Polsce,
- śladami kultury żydowskiej na przestrzeni dziejów,
- relikty zamków pochodzących z czasów panowania dynastii Piastów,
- zapomniane dwory i pałace na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej,
- świątynie, cmentarze, kapliczki i inne miejsca kultu, jako element turystyki religijnej na obszarach wiejskich,
- obiekty poprzemysłowe i dzisiejsze sposoby ich wykorzystania.

IV. Historia sportu na przestrzeni dziejów

Pod koniec lat 20. XX wieku za sprawą twórców francuskiej szkoły „Annales” zrodziła się koncepcja historii integralnej. Miała ona dążyć do objęcia badanej, przeszłej rzeczywistości w całokształcie jej dziedzin i sfer. Otworzyła horyzonty historii na nowe, nie podejmowane dotychczas problemy. Mimo to wiele aspektów związanych z życiem człowieka pozostaje do dnia dzisiejszego na marginesie zainteresowań profesjonalnych historyków. Podczas obrad w ramach tego panelu chcielibyśmy poruszyć zagadnienie dotyczące szeroko rozumianej historii sportu, które wydaje się być właśnie jednym z nich.
Proponowane zagadnienia:
- początki dyscyplin sportowych,
- Igrzyska Olimpijskie w czasach starożytnych oraz nowożytnych,
- powstanie sportu zawodowego,
- historia międzynarodowych turniejów sportowych,
- z przeszłości lig krajowych,
- życiorysy „ludzi sportu”,
- wydarzenia sportowe na łamach prasy

Na zgłoszenia czekamy do 17 sierpnia do godziny 23:59.
Należy je przesyłać drogą elektroniczną na adres mailowy: lubelska.jesien.historyczna@gmail.com.
Czas trwania referatów wygłaszanych w czasie sesji nie powinien przekraczać 20 minut.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz