XLIX Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej 1914-2014


6 sierpnia br. w 100. rocznicę Pierwszego Polskiego Sierpnia 1914 roku wyruszy z krakowskich Oleandrów XLIX (34. po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Jest to jedyne przedsięwzięcie w Polsce, które ma swój początek w II Rzeczypospolitej i wskrzeszone w 1981 r. przez środowiska „Solidarności”, kontynuowane jest do chwili obecnej. Marsz i wydarzenia mu towarzyszące będą głównym punktem obchodów 100. Rocznicy Legionowego Czynu Niepodległościowego.

kadrowka 2014Idea Marszu szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego, którzy w 1914 roku jako pierwsza formacja wojska polskiego od Powstania Styczniowego wyruszyli z celem wywołania w zaborze rosyjskim powstania zbrojnego, zrodziła się z inicjatywy legionistów
Piłsudskiego w 1924 roku. W okresie międzywojennym Marsz był największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i miał charakter zawodów sportowo-obronnych. Ostatni Marsz w II RP odbył się w sierpniu 1939 roku i jego rozpoczęcie, z udziałem marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza i ponad stutysięcznej rzeszy rodaków, było ostatnią wielką manifestacją patriotyczną przed wybuchem wojny.

Do idei Marszu powróciły środowiska niepodległościowe w 1981 roku. Do 1989 roku Marsz miał formę demonstracji patriotycznej i antykomunistycznej, a jego uczestnicy wielokrotnie poddawani byli szykanom ze strony SB (np. w 1984 r. wszyscy uczestnicy zostali aresztowani przez SB pod Jędrzejowem). Szczęśliwie po 1989 r. Marsz organizowany przez Związek Piłsudczyków powrócił do formuły przedwojennej. Na jego trasie uczestnicy biorą udział w zawodach marszowych, strzeleckich, konkursach historycznych, grach terenowych. Odwiedzają też miejsca pamięci narodowej, cmentarze wojenne i spotykają się z uczestnikami walk o niepodległość.

Tegoroczny Marsz zgromadzi ponad pół tysiąca uczestników: młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP. W czasie Marszu uczestnicy biorą udział w zajęciach edukacyjnych i sportowych. Honorowy Patronat nad Marszem objęła Pani Karolina Kaczorowska, Małżonka ostatniego
Prezydenta II Rzeczypospolitej śp. Ryszarda Kaczorowskiego, który sprawował Honorowy Patronat nad Kadrówką aż do swej tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej. Pani Karolina Kaczorowska będzie uczestniczyć w uroczystościach rozpoczynających Marsz w Krakowie i kończących w Kielcach.

Marsz organizuje Związek Piłsudczyków, a jego Komendantem jest po raz szesnasty Prezes Związku Jan Józef Kasprzyk.
Ze względu na wyjątkową rocznicę Marszowi towarzyszyć będzie wiele przedsięwzięć, mających na celu upamiętnienie czynu zbrojnego Legionów Polskich.

Planowane są m.in. wystawy, konferencje naukowe, koncerty, odsłonięcie pomnika konnego Józefa Piłsudskiego w Kielcach, a także przygotowywana wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa rewia kawalerii na Błoniach krakowskich, rekonstrukcja historyczna wymarszu „Kadrówki„, a także ”Spotkanie pokoleń”, w którym wezmą udział rodziny legionistów. Potomków legionistów prosimy o kontakt ze Związkiem Piłsudczyków.

Marsz rozpocznie się 6 sierpnia o godz. 7.00 uroczystym apelem na krakowskich Oleandrach przed Domem Legionisty. Marsz zakończy się 12 sierpnia o godz. 14.00 w Kielcach na Pl. Wolności, gdzie odsłonięty zostanie pomnik konny Józefa Piłsudskiego.

Program:

3 sierpnia (niedziela) zapraszamy na wydarzenie pod hasłem: Raduje się serce, raduje się dusza... czyli Piknik Ułański na Błoniach, który rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do godz. 19:00.Tego samego dnia (3 sierpnia, niedziela) o godz. 17:00 w Pałacu Krzysztofory (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Rynek Główny 35) rozpocznie się debata Pierwsza Kompania Kadrowa – między mitem a czynem, połączona z promocją książki Małgorzata idzie na wojnę z udziałem Jerzego Illga, Tomasza Natkańca, prof. Jana Rydla oraz Prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego i Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Prowadzenie – Michał Niezabitowski.

4 sierpnia (poniedziałek) o godz. 12:00 w Urzędzie Miasta Krakowa odbędzie się Spotkanie Pokoleń – rodzin dowódców legionowych, żołnierzy I Kompanii Kadrowej i uczestników Marszu biorących w nim udział od 1981 r. (wstęp za zaproszeniami).

Także 4 sierpnia (poniedziałek) o godz. 20:00, na Kopcu Józefa Piłsudskiego na Sowińcu, odbędzie się uroczysty Capstrzyk i Apel Pamięci, podczas którego uczestnicy Marszu złożą ziemie z pól bitewnych oraz innych miejsc pamięci narodowej.

5 sierpnia (wtorek) o godz. 16:00 uczestnicy Marszu przejdą z asystą wojskową i orkiestrą, z Oleandrów, ulicą Piłsudskiego, św. Anny przez Rynek Główny (tu w miejscu przysięgi Tadeusza Kościuszki w 1794 r. złożą kwiaty), ul. Grodzką na Wawel. O godz. 17:30 w katedrze na Wawelu rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny, Marszałka Piłsudskiego i jego żołnierzy; złożone zostaną także kwiatów na sarkofagu Marszałka. Po mszy Marsz przejdzie ul. Grodzką na Rynek Główny.

O godz. 19:00 na Rynku Głównym rozpocznie się Lekcja Śpiewania Nie masz to jak Pierwsza, nie... organizowana przez Bibliotekę Polskiej Piosenki w wykonaniu kabaretu Loch Camelot oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Na zakończenie dnia (5 sierpnia, wtorek) o godz. 22:00, przy pomniku Marszałka Piłsudskiego (ul. Piłsudskiego), odbędzie się Apel wieczorny.

XLIX (34. Po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej rozpocznie się 6 sierpnia (środa) o godz. 7:00 uroczystym apelem na Oleandrach. O godz. 7:45 rozpocznie się przemarsz z asystą wojskową i orkiestrą ulicami: Piłsudskiego, św. Anny, Rynkiem Głównym, ul. Floriańską na pl. Matejki (tu przy Pomniku Grunwaldzkim złożone zostaną kwiaty) i dalej przez Nowy Kleparz w stronę Michałowic.

O godz. 9:45 w Michałowicach (przy obelisku upamiętniającym obalenie słupów granicznych państw zaborczych przez żołnierzy I Kompanii Kadrowej) rozpocznie się Apel z udziałem władz państwowych, wojskowych i samorządowych. Po nim Marsz ruszy do Kielc.

W kolejnych dniach Marsz przejdzie przez: Słomniki – Miechów – Książ Wielki (7 sierpnia), Książ Wielki – Wodzisław – Jędrzejów (7 sierpnia), Jędrzejów – Chojny nad Nidą (9 sierpnia), Chojny nad Nidą – Chęciny – Szewce – Bolechowice (11 sierpnia), Bolechowice – Sitkówka – Kielce (12 sierpnia). Marsz zakończy się 12 sierpnia (wtorek) o godz. 14:00 odsłonięciem pomnika Marszałka Piłsudskiego na pl. Wolności w Kielcach.

W programie obchodów 100-lecia wymarszu I Kompanii Kadrowej znalazły się także liczne wystawy: Legiony Polskie 1914-1918. Wystawa w stulecie wybuchu Wielkiej Wojny i Czynu Legionowego (Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny; 6 sierpnia 2014 - 30 sierpnia 2015); Dziś albo nigdy. Wielka Wojna i polskie dążenia niepodległościowe – wystawa plenerowa na pl. Szczepańskim (organizator: Archiwum Narodowe w Krakowie; 25 lipca – 18 sierpnia 2014); Kadrówka 1914-2014 – wystawa plenerowa na pl. o. Adama Studzińskiego (organizator: Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego; 29 lipca - 31 sierpnia 2014).

Zorganizowane zostaną także wystawy: Żołnierze Legionów I Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (organizator: Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa „Nila”; 3 sierpnia - 22 września 2014); Emil Fieldorf – Legionista (Muzeum Armii Krajowej; 3 sierpnia - 22 września 2014); Legionowe kadry. Początki polskiego reportażu wojennego (Muzeum Historii Fotografii im. W. Rzewuskiego; 4 sierpnia - 30 września 2014).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Maleg pisze:

    O co tyle hałasu z kadrówką? Przecież nie przyniosła żadnych efektów... Niepodległość to nie tylko Piłsudski, budowa mitu i tyle.

Zostaw własny komentarz