Churchill nie był autorem hasła: „żelazna kurtyna”


W 1946 roku w Fulton wygłosił swe słynne przemówienie Winston Churchill, w którym użył wiekopomnego określenia „żelazna kurtyna”. W ten sposób odniósł się do polityki ZSRR w Europie środkowo - wschodniej. To hasło zapożyczył jednak od kogoś innego.

ironPo zakończeniu II wojny światowej, w 1946 roku w Moskwie Józef Stalin wygłosił przemówienie, w którym stwierdził: [...] istnieje blok państw kapitalistycznych i imperialistycznych, w dzieje których integralnie jest wpisana wojna. Dopóki istnieć będą państwa kapitalistyczne, realne będzie zagrożenie nowym konfliktem zbrojnym.

Odpowiedź państw zachodnich sformułował 5 marca 1946 roku były premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill. W amerykańskim Westminster College w Fulton , w stanie Missouri, wygłosił przemówienie polityczne, które przeszło do historii jako początek tzw. zimnej wojny. Churchill wypowiedział wtedy znamienne słowa: Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem w poprzek kontynentu opadła żelazna kurtyna. Poza tą linią leżą wszystkie stolice odwiecznych państw Europy centralnej i wschodniej. Warszawa, Berlin, Praga, Wiedeń, Budapeszt, Belgrad, Bukareszt i Sofia, wszystkie te sławne miasta i ludność wokół nich znajdują się teraz w czymś, co nazwać muszę radziecką sferą, i wszystkie są przedmiotem, w takiej czy innej formie, nie tylko radzieckiego wpływu, ale bardzo wysokiego, a w wielu wypadkach wciąż rosnącego stopnia kontroli bezpośredniej z Moskwy.

Faktycznie proroczą wizję Europy po wojnie, niezwykle trafnie nakreślił Joseph Goebbels - minister propagandy w kierownictwie III Rzeszy. Po raz pierwszy określenie „żelazna kurtyna” pojawiło się w artykule „Rok 2000″, zamieszczonym w gazecie „Das Reich” z 25 lutego 1945 r.: „Jeśli naród niemiecki złoży broń, wówczas Sowieci, zgodnie z porozumieniem zawartym między Rooseveltem, Churchillem i Stalinem, zajmą całą wschodnią i południowo-wschodnią Europę, w tym większą część Rzeszy. Nad tym terytorium zajętym przez Związek Radziecki zapadnie żelazna kurtyna, poza którą nastąpi rzeź narodów.”

Co ciekawe w stosunku do Sowietów, określenia „żelazna kurtyna” użył w roku 1918 Wasilij Rozanow (1856 - 1919) w swej książce „Apokalipsis nashego vremeni” (Apokalipsie naszych czasów). Pisał on: Grzechot, skrzypienie i pisk, żelazna kurtyna opada na rosyjskiej historii...

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz