Wirtualna odbudowa Pałacu Saskiego


Wizualizacja Placu Piłsudskiego z odbudowanymi pałacami. Inf. prasowa

Wizualizacja Placu Piłsudskiego z odbudowanymi pałacami. Inf. prasowa

Kilka dni temu wystartował projekt Saski360, dzięki któremu można zobaczyć symulację przedstawiającą odtworzoną zachodnią pierzeję Placu Piłsudskiego w Warszawie w postaci Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla i kamienic od strony ulicy Królewskiej.

Jak czytamy na stronie projektu - unikatowe zdjęcia, wysokiej jakości ujęcia lotnicze i fotorealistyczne wizualizacje pozwoliły przedstawić wirtualną wersję odbudowanej zachodniej pierzei Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. To, jak dzisiaj Pałac Saski – symbol przedwojennej Warszawy - prezentowałby się w otoczeniu nowoczesnej zabudowy można zobaczyć na stronie internetowej saski360.pl.

Projekt wpisuje się w podejmowane od wielu lat i gromadzące spore poparcie inicjatywy zmierzające do odbudowy zniszczonych po powstaniu warszawskim budynków. Wizualizacja opracowana została przez pracownię SkyConcept, a partnerami jest m.in. portal NowaWarszawa.pl oraz Stowarzyszenie Saski 2018, które prowadzi działania na rzecz odbudowy wspomnianych budynków.

Cała wizualizacja dostępna jest na specjalnie ku temu uruchomionej stronie internetowej. Do działania wymaga jedynie przeglądarki wyposażonej we wtyczkę Adobe Flash w wersji minimum 9 (jest to standardowy dodatek do przeglądarek internetowych pracujących na desktopach). Nawigacja jest bardzo prosta i ogranicza się do wskazania kierunku patrzenia. Na wszelki wypadek autorzy wyposażyli ją w dodatkowe przyciski nawigacyjne dające użytkownikowi większą kontrolę. Jest to dobre rozwiązanie z uwagi na to, że prezentacja ma tendencje, szczególnie w przypadku użycia touchpada do zbytniego uciekania. Po prawej stronie dostępnych jest pięć proponowanych widoków (między innymi rzut na kolumnadę z Grobem Nieznanego Żołnierza). Całość można oglądać w oknie przeglądarki lub w trybie pełnoekranowym. Polecam zdecydowanie to drugie rozwiązanie.

Dopełnieniem wizualizacji jest krótka historia Pałacu Saskiego i nieudanych prób jego odbudowy.

Wirtualizacja w działaniu - widok na południową pierzeję Placu Piłsudskiego. Opr. Grzegorz Michalak

Wirtualizacja w działaniu - Widok na południową pierzeję Placu Piłsudskiego. Opr. Grzegorz Michalak

Inicjatywa ta jest kolejną próbą ożywienia zburzonych pałaców (Warszawiacy mogą również oglądać wykonaną w skali 1:25 makietę Pałacu Saskiego w Parku Miniatur). Na pewno pozwoli ona oswoić się z widokiem i obecnością dawnych budynków i będzie kolejnym argumentem za ich odbudową.

Na koniec warto wspomnieć, że pomimo ogromnej precyzji projekt ten ma nadal charakter poglądowy. Wizualizacje budynków tworzone komputerowo są zawsze o wiele bardziej sterylniejsze niż otoczenie powstałe w wyniku nakładania zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Na przykład bryły mają jednolite oświetlenie na całej powierzchni, a także brak jest widocznych niedoskonałości. Pomimo tego, wizualizacja jest na tyle realistyczna, iż można spokojnie powiedzieć, że być może przedstawia niedaleką przyszłość.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Grzegorz pisze:

    Brawo!!! Pałac już dawno powinien być odbudowany wraz z Grobem Nieznanego Żołnierza.

Zostaw własny komentarz