Starzec przed sądem - Hanower oskarża strażnika Auschwitz


93-letni Oskar Gröning został postawiony przed sądem w wyniku oskarżenia o współudział przy zamordowaniu 300 tysięcy osób, kiedy pracował w nazistowskim obozie zagłady Auschwitz jako strażnik SS. Oskarżenie to jest częścią akcji osądzenia strażników obozowych, podjętej w ubiegłym roku, a sam Oskar Gröning jednym z około trzydziestu strażników obozów zagłady, których postanowiono postawić przed sądem1.

Oskara Gröninga, niemieckiego SS Rottenführera, oskarża się o asystę przy mordowaniu więźniów obozu na przełomie maja i czerwca 1944 roku. W owym czasie do Auschwitz przywieziono blisko 425 tysięcy Żydów węgierskich, spośród których 300 tysięcy było natychmiast doprowadzonych do komór gazowych. Zadaniem Gröninga było przede wszystkim zajęcie się dobytkiem i pieniędzmi osób przewiezionych do obozu. Oskarżyciel oświadczył, że działalność Gröninga przyczyniła się przede wszystkim do ekonomicznego wsparcia działań zbrodniczego systemu; jego rola znacznie ułatwiała zabijanie ludzi.

Hans Hotlermann, obrońca Gröninga, nie wypowiedział się publicznie w tej kwestii. Sam Gröning mówił otwarcie, że był strażnikiem w Auschwitz, jednak twierdzi także, że choć obserwował to, co się tam działo, to sam nie brał udziału w żadnej ze zbrodni.

Reprezentant dwudziestu ofiar Auschwitz i ich rodzin, Thomas Walther, uważa, że jako że Gröning pozostaje w dobrym zdrowiu, co stwierdzono już w marcu 2014, jego proces może rzeczywiście przebiec normalnie i tym samym pozwolić na zadośćuczynienie owym ofiarom.

Źródło: 93-YEAR-OLD FORMER AUSCHWITZ GUARD CHARGED

 

  1. Dotychczas sam Hanower postawił przed sądem trzech strażników - dwóch z nich nie osądzono z powodu złego stanu zdrowia, natomiast jeden zmarł w trakcie procesu []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz