Amfipolis - grób matki Aleksandra Wielkiego?


Pamiętacie, kiedy pisaliśmy o grobowcu z Amfipolis z czasów Aleksandra Macedońskiego i o podejrzeniach, że mógł on należeć do rodziny królewskiej? Naukowcy już chyba wiedzą, czyj jest to grób. Jeśli chcecie dowiedzieć się tego i Wy, zapraszamy dalej!

Kariatyda z grobu w Amfipolis, history.com

Kariatyda z grobu w Amfipolis, history.com

Archeolodzy, którzy odkrywają stopniowo zawartość grobu, dotarli do dwóch wielkich, bo wysokich na ponad dwa metry (siedem stóp) posągów przedstawiających kobiety - są to, rzecz jasna, kariatydy. Według nich, obecność takowych posągów świadczyć może tylko o tym, że grób należał do samej Olimpias, matki Aleksandra Wielkiego.

Grobowiec, odkryty przez zespół archeologów pracujących pod kierunkiem pani Kateriny Peristeri, został przedstawiony światu dopiero w zeszłym miesiącu, choć prace na miejscu jego odnalezienia trwają od 2012 roku. Jest z pewnością znakomitszych rozmiarów, niż grób Filipa II, władcy Macedonii i ojca Aleksandra. Krążyły podejrzenia, jakoby grób miał należeć do samego Aleksandra, lecz badacze odrzucają tę tezę, twierdząc, że najprawdopodobniej Aleksander został pochowany w Egipcie1.

Kariatydy, które zdaniem wielu świadczą o przynależności grobu do Olimpias, zostały przedstawione w udrapowanych szatach. Ramionami zasłaniają niejako wejście do krypty, a na głowach trzymają koszyki z wężami. Andrew Chugg, ekspert w dziedzinie biografii Aleksandra Wielkiego oraz zagadki położenia jego grobu, twierdzi, że kariatydy te są wyobrażeniami kapłanek Dionizosa. Pamiętając, iż Olimpias gorliwie angażowała się w kult Dionizosa, jak i że lubiła ona węże, naukowiec nabiera przekonania, że owe postacie strzegą właśnie grobu wielkiej Olimpias.

Teza ta nie jest oczywiście jedyną uprawnioną. Inni „kandydaci do grobu” w Amfipolis to przede wszystkim Roksana, żona Aleksandra, zamordowana w 311 r. p.n.e. Dalej jednym tchem wymienia się generałów i admirałów Aleksandra, którzy również mogli zasłużyć sobie na tak wyjątkowy pochówek. Tezę tę odrzuca jednak Chugg i większość badaczy, wskazując, że przy męskich grobach nie byłoby posągów przedstawiających kobiety.

Problematyczne jest także to, czy rzeczywiście datowanie grobu jest prawidłowe. Jako powód powątpiewania w to podaje się właśnie obecność kariatyd, które, zdaniem Olgi Palagii nie były wykorzystywane w grobowcach przed pierwszym stuleciem przed Chrystusem. Być może zatem nie jest to grób macedoński, a rzymski, a osoby tam pochowane to generałowie polegli w bitwie między Brutusem i Kasjuszem a Markiem Antoniuszem i Oktawianem.

Wreszcie, ostatnią z tez jest owa głosząca, iż grób nie jest w istocie grobem, a zaledwie pomnikiem upamiętniającym Aleksandra, grobem pustym, postawionym w hołdzie.

Miejmy nadzieję, że wkrótce dowiemy się, która z tez jest najbliższa prawdy.

Źródło: Amphipolis Tomb May Belong to Alexander the Great’s Mother

  1. Zwłoki Aleksandra porwał Ptolemeusz, jeden z jego generałów. Sarkofag Aleksandra znajdował się w Memfis, następnie przeniesiono go do Aleksandrii, zaś później, od czwartego wieku naszej ery nieznane jest jego położenie []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz