Bliskie spotkania z... piwem w Muzeum


Już kilka tysięcy lat temu w Sudanie spożywano na dużą skalę piwo. Poznańscy archeolodzy odkryli liczne naczynia, w których przechowywano ten złocisty trunek. Teraz będzie można, po raz pierwszy w stolicy Wielkopolski (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu), obejrzeć te starożytne butle na piwo na naszej nowej wystawie z cyklu „Bliskie spotkania z..”.

Zabytki prezentowane na nowej wystawie pt. „Piwo w starożytnym Sudanie” są datowane od IV do VI wieku n.e. Większość z nich wykonali przedstawiciele, nadal enigmatycznej dla archeologów, społeczności post – meroickiej. Nie znamy w ogóle osad, w których mieszkali ci ludzie. Do dziś zachowały się jedynie cmentarzyska kurhanowe, niektóre z nich z bardzo bogatym wyposażeniem. Pięknie dekorowane naczynia ceramiczne, które można obejrzeć na wystawie, umieszczone były wśród innych darów w grobach odkrytych w miejscowościach es –Sadda, Saffi, Hagar el – Beida w Sudanie. Wykopaliska prowadzili archeolodzy z poznańskiego Muzeum Archeologicznego w ramach badań ratunkowych na IV katarakcie Nilu w latach 2003 – 2010.

Ówczesne piwo było jednym z podstawowych elementów diety. Było bardziej mętne i zawierało jedynie śladowe ilości alkoholu. Naczynia pełne trunku umieszczone wewnątrz kurhanów miały zapewnić zmarłym strawę w życiu pozagrobowym – wyjaśnia dr Dobiesława Bagińska, kuratorka wystawy.

Ekspozycja prezentuje wszystkie aspekty związane z produkcją piwa. Na podstawie badań etnograficznych pokażemy jak podobne napoje wykonywane są współcześnie. Ukażemy pozostałości archeoobotaniczne, czyli fragmenty nasion sorga, z którego warzono piwo. Nie zabraknie szerszego spojrzenia na znaczenie piwa w kulturze starożytnego Sudanu. Ekspozycję dopełniają liczne fotografie, przedstawiające kulturę starożytnego i współczesnego Sudanu.

Wystawa będzie dostępna od 15 października do 15 grudnia 2014 r.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Można informacje gdzie jest ta wystawa?

  2. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, przepraszamy za małą nieścisłość.

  3. Marta pisze:

    Jeśli chodzi o historię chmielarstwa w Polsce, to pragnę podzielić się informacją, że jedną z Polskich miejscowości chmielarstwa jest m. innymi Nowy Tomyśl, w którym to w XIX wieku rozpoczął kupiec niemieckiego pochodzenia Józef Jakub Flatau. Szlachetne odmiany chmielu które tutaj sprowadził, pozwoliły na osiągnięcie sukcesu. Najwieksza hodowla w Prusach, zatrudniała 10 tys. osób i była ich podstawowym źródłem dochodu. W 1860 roku uprawy chmielu wynosiły 2,2 mln talarów! Od połowy XIX wieku, wprowadzono tradycję obchodów święta chmielu - jarmark chmielarski, który odwiedzany był przez plantatorów z Czech czy Śląska. Plantacja w Nowym Tomyślu była na tyle silna, ze przetrwała do dziś i obejmuje 90 hektarów. Warto przyjechać tu na coroczny jarmark chmielarsko - wikliniarski, któy organizowany jest przez muzeum znajdujące się w tymże miejscie, (filie muzeum rolnictwa w Szreniawie). Obce chwalimy, ale swojego nie znamy!:) Piekna miejscowość, zadbana i o bogatym tle historycznym. Polecam!

Zostaw własny komentarz