Pomóżmy ochronić dziedzictwo kulturowe


Czytamy Bośnia, Hercegowina, Bałkany i co widzimy? Jako turyści - ładne, słoneczne regiony. Jako historycy - rejon bezustannie szarpany przez konflikty, które, jak wiadomo, powodują niemały uszczerbek na stanie posiadania tamtejszych muzeów, archiwów i bibliotek.

Nadpalony dokument, fot. Davorin Sekulić, Klix.ba CC BY-SA 3.0

Nadpalony dokument, fot. Davorin Sekulić, Klix.ba CC BY-SA 3.0

W samym 2014 roku dwukrotnie przydarzyły się brzemienne w skutki nieszczęścia - w lutym doszło do zamieszek i szturmu na pałac prezydencki w Sarajewie, w którego drugim skrzydle, niefortunnie, znajdowało się Archiwum Bośni i Hercegowiny. Zasoby archiwalne, między innymi bezcenne zabytki piśmiennictwa z okresu Imperium Ottomańskiego i lat 1878-1918, uległy spaleniu. W maju doszło tymczasem do powodzi, która zdziesiątkowała zbiory  Archiwum Federacji Bośni i Hercegowiny. O obydwu sprawach pisaliśmy w maju1.

Jak potocznie się mawia, nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, lepiej zaś zabrać się do ratowania tego, co jest jeszcze do uratowania. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Historycznego (the Foundation for Preservation of Historical Heritage) rozpoczęła już w styczniu digitalizację zbiorów Biblioteki Narodowej. W sierpniu 2014 roku objęto postępowaniem także Muzeum Historyczne, w tym gazetę Oslobođenje2. Wszystko to jednak, jak pisze redakcja portalu www.indiegogo.com, zaledwie „wierzchołek góry lodowej” potrzeb.

Fundacja, dotychczas działająca praktycznie wyłącznie dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, potrzebuje środków finansowych w wysokości 48 tysięcy 500 dolarów. Wyszczególnione cele, na jakie Fundacja zbiera datki, to:
- zakup wysokiej jakości sprzętu do digitalizacji oraz oprogramowania
- zabezpieczenie danych i sprzętu
- zidentyfikowanie innych miejsc (archiwów, zbiorów prywatnych), które mogą posiadać dokumenty warte digitalizacji
- poszerzenie zasięgu działań i edukacja

Aktywiści liczą na wsparcie każdego, kto zechce przyczynić się do ochrony dziedzictwa kulturowego. Jeśli chcesz przyłączyć się do akcji, odwiedź tę stronę.

 

Dzięki uprzejmości Barbary Wilk.

  1. Zagłada archiwów Bośni i Hercegowiny []
  2. Na ratunek bośniackiemu dziedzictwu []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz