Wielka Gra Historyczna: pytanie 37 [+wyniki]


Dzisiejszą nagrodą w Wielkiej Grze Historycznej jest książka „Dzieci‚44. Wspomnienia dzieci powstańczej Warszawy”. Aby ją otrzymać należy odpowiedzieć na trzy poniższe pytania. Nagrodę dnia wygrywa osoba, która najszybciej udzieliła poprawnych odpowiedzi. Każda poprawna odpowiedź liczona jest do nagrody głównej. 

okladka_dzieci_44-205x300Tytuł:Dzieci‚44. Wspomnienia dzieci powstańczej Warszawy

Wydawca: Bellona

Strony: 488

Oprawa: miękka

Rok wydania: 2014

Publikacja Jerzego Mireckiego jest owocem długoletniego trudu, jaki włożył w zebranie, opracowanie i udostępnienie czytelnikom relacji dzieci, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim bądź tylko patrzyły oczami dziecka na obraz tragedii walczącej, płonącej i burzonej Warszawy. Zbiór relacji zawiera nie tylko wspomnienia ówczesnych dzieci Warszawy, ale też relacje o dzieciach - tak jak je zapamiętali dorośli żołnierze Powstania.

Publikacja zawiera kilkadziesiąt relacji, złożonych autorowi przez osoby, które przeżyły Powstanie, rozsiane dziś po całym świecie. Intencją autora było ocalenie tych wspomnień od zagłady i udostępnienie ich innym „powstańczym dzieciom”, jak również dzieciom tych dzieci, ich synom, córkom i wnukom.

Regulamin Wielkiej Gry Historycznej

Sponsorzy:

Poprawne odpowiedzi:

  1. Jakie zwierze malowano na murach i chodnikach podczas okupacji niemieckiej w Polsce?
    c) żółwia
  2. Jak nazywał się program ideowy realizowany przez Szare Szeregi w latach 1939–1945 podczas niemieckiej okupacji w Polsce?
    - Dziś, jutro, pojutrze lub piątek – sobota – niedziela
  3. Podaj imię i nazwisko pierwszego naczelnika Szarych Szeregów.
    - Florian Marciniak

Zwyciężczynią nagrody dnia została Magdalena Rybałt z Białegostoku. Gratulujemy również wszystkim użytkownikom biorącym udział w grze i przypominamy, że o zwycięstwie nie decyduje jedynie poprawność odpowiedzi, ale również szybkość. Każda poprawna odpowiedź jest zaś liczona do nagrody głównej. Zachęcamy do śledzenia pojawiających się informacji, następne pytanie zostanie opublikowane pomiędzy 17 a 18 godz.

Przyjmowanie odpowiedzi na pytania z 30.12.2014 zostało już zakończone

I edycja Wielkiej Gry Historycznej dobiegła końca. Wszystkim biorącym udział gratulujemy wiedzy i refleksu.

Zachęcamy do śledzenia także innych naszych konkursów. Nagrody czekają :)


Zostaw własny komentarz