Wielka Gra Historyczna: pytanie 38 [+wyniki]


Dzisiejszą nagrodą jest znakomita książka historyczna Jewgienija Dodolewa „Kremlowska księżniczka. Sprawa Galiny Breżniewej”, wydana przez wydawnictwo Bellona. Aby ją otrzymać należy, jak zawsze w Wielkiej Grze Historycznej, odpowiedzieć na trzy poniższe pytania. Nagrodę dnia wygrywa osoba, która najszybciej udzieliła poprawnych odpowiedzi. Każda poprawna odpowiedź liczona jest do nagrody głównej.

kremlowska-ksiezniczka-212x300Autor: Jewgienij Dodolew
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2014
Oprawa: miękka
Liczba stron: 288

Uwielbiała mężczyzn, brylanty i drogie samochody. Zmarła samotnie w podmoskiewskiej „psychuszce”. Dzisiaj jej imię kojarzy się głównie z kumoterstwem i korupcją na szczytach władzy u schyłku sowieckiego imperium. Ostatniemu władcy na Kremlu, za czasów którego Rosja była rzeczywistym mocarstwem, niezbyt się poszczęściło z dziećmi. Córka Breżniewa - Galina, była tyle samo wszechwładna, co zepsuta swoją pozycją i władzą ojca...

Książka prezentuje unikalny materiał na temat klanu Breżniewów i czasu ich panowania. Jest to, przede wszystkim, opowieść o córce genseka - Galinie Miłajewej-Breżniewej, jej kolejnych małżeństwach i kochankach, otaczaniu się zbytkiem i zamiłowaniu do kosztownej biżuterii, drodze do statusu wszechwładnej „księżniczki ZSRR„, a wreszcie dramatycznym finale w oparach alkoholizmu, absolutnej degradacji w otoczeniu pijanych meneli, chorobie psychicznej i samotnej śmierci w podmoskiewskiej ”psychuszce”.

Nieznany w większości wcześniej materiał dokumentacyjny sprawia, że książka Dodolewa jest fascynującym studium kariery i życia sowieckich elit w latach 1982 - 2011 - od komsomolskiej młodości, przez kolejne awanse do szczytów kremlowskiego Olimpu, bezkarnego używania dóbr tego świata przy niewyobrażalnej korupcji i łapownictwie, aż do finału w kolonii karnej (często) po zmianie „generalnego”.

Regulamin Wielkiej Gry Historycznej

Sponsorzy:

Poprawne odpowiedzi:

  1. Z czyjego rozkazu zburzono zamek krzyżacki w Królewcu w 1968 r.?
    b) Leonida Breżniewa
  2. Podaj dokładną datę śmierci Leonida Breżniewa.
    - 10 listopada 1982 r.
  3. Podaj imię i nazwisko następcy Leonida Breżniewa na stanowisku Sekretarza Generalnego KC KPZR.
    - Jurij Andropow

Zwycięzcą nagrody dnia został Mateusz Ostrycharz z Siemkowic. Gratulujemy również wszystkim użytkownikom biorącym udział w grze i przypominamy, że o zwycięstwie nie decyduje jedynie poprawność odpowiedzi, ale również szybkość. Każda poprawna odpowiedź jest zaś liczona do nagrody głównej. Zachęcamy do śledzenia pojawiających się informacji, następne pytanie zostanie opublikowane pomiędzy 17 a 18 godz.

Przyjmowanie odpowiedzi na pytania z 31.12.2014 zostało już zakończone

I edycja Wielkiej Gry Historycznej dobiegła końca. Wszystkim biorącym udział gratulujemy wiedzy i refleksu.

Zachęcamy do śledzenia także innych naszych konkursów. Nagrody czekają :)


Zostaw własny komentarz