Co stało się bestsellerem po ataku terrorystycznym?


250-letnia książka autorstwa jednego z najważniejszych pisarzy oświecenia – Woltera – stała się we Francji bestsellerem w kilka tygodni po atakach islamskich ekstremistów, w których zginęło dwudziestu ludzi, w tym zamachowcy. „Traktat o tolerancji” to książka, w której potępiany jest fanatyzm religijny i równocześnie dominuje przekonanie o tym, że różnice na tle religijnym są przyczyną nieszczęść na świecie.

Voltaire, dzieło Jean-Antoine Houdon, 1778, Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie, fot. Sarah Stierch CC BY-SA 2.0

Voltaire, dzieło Jean-Antoine Houdon, 1778, Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie, fot. Sarah Stierch CC BY-SA 2.0

Wolter tworzył w czasach krwawych sporów między francuskimi protestantami a katolikami. Jego publikacje były odważne i często kontrowersyjne. W jego przekonaniach dominował liberalizm i racjonalizm, mimo że niektóre jego poglądy były wewnętrznie sprzeczne. Wszelkie religie uważał za źródła nietolerancji i prześladowań, natomiast popierał deizm.

Styczniowe ataki rozpoczęły się od zastrzelenia pracowników tygodnika satyrycznego Charlie Hebdo. Twórcy magazynu otrzymywali wcześniej pogróżki po publikacji karykatur proroka Mahometa. Zginęło także czterech zakładników, którzy byli przetrzymywani w supermarkecie. Atak na Charlie Hedbo jest postrzegany we Francji jako atak na wolność słowa i wolność wyznaniową. W czasach, gdy Wolter pisał swoje dzieła, te dwie wartości również były często przywoływane. Obecnie kilka księgarni w Paryżu przeznaczyło dla dzieła francuskiego filozofa specjalne miejsce na wystawie. Jego książka, choć ukazała się w 1763 roku, teraz znajduje się na liście najlepiej sprzedających się pozycji na portalu Amazon i francuskich stronach księgarni internetowych.

Redaktor magazynu Stephane Charbonnier, który został zabity w ataku, napisał dwie książki „Mały traktat o nietolerancji” z podtytułem „Śmieję się z czego chcę i kiedy chcę”. Tytuły obu książek oparte są na dziełach Woltera i sprzedają się równie dobrze jak te myśliciela oświecenia.

Do listy bestsellerów można też dodać powieść Michela Houellebecqa, w której konceptem jest Francja rządzona przez muzułmańskiego prezydenta. Książka pod tytułem „Uległość” została wydana 7 stycznia tego roku. Francuski pisarz ostro krytykuje islam, również w wywiadach, które udzielał przez co został mu wytoczony proces sądowy.

Źródło: Voltaire’s 250-year-old book on tolerance climbs French best-seller lists after terror attacks

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz