NASA udostępniła nagrania z Kosmosu [posłuchaj] |
Amerykańska agencja kosmiczna NASA udostępniła za darmo, na wolnej licencji, dziesiątki nagrań z wielu historycznych misji eksploracji Kosmosu.
Wśród udostępnionych nagrań możemy odnaleźć zarówno słynne „Houston, mamy problem”, czy „Orzeł wylądował”, jak również całą gamę innych komunikatów, tak obsługi naziemnej, jak i astronautów.
Nagrania zawierają zapisy wielu spośród odbytych transmisji radiowych, nie tylko amerykańskich, lecz także np. radzieckich, w tym nagranie Sputnika. Opublikowano ponadto całą innych historycznych zapisów audio, jak odgłosy odpalanych rakiet, dźwięki satelitów, transmisje radiowe i szczęk przyrządów, zapisy audio fal w przestrzeni kosmicznej czy huk burzy na Jowiszu. Naturalnie uwiecznienie zjawisk takich jak np. dźwięki plazmy w przestrzeni międzygwiezdnej nie mogło odbyć się bez odpowiedniego przetworzenia w postać dostrzegalną ludzkim uchem.
NASA pierwsze nagrania opublikowała już w październiku ubiegłego roku, teraz jednak zbiór został znacznie poszerzony, a odbiorcy mają możliwość m.in. skorzystania ze specjalnej aplikacji mobilnej.
Chętni mogą np. zainstalować sobie w telefonie słynne zdanie Neila Armstronga: „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”, dzięki udostępnieniu go na wolnej licencji w formatach MP3 i M4R.
Poniżej prezentujemy naszym Czytelnikom wybrane nagrania. Na początek posłuchajmy słynnego zdania pierwszego człowieka na Księżycu Neila Armstronga: „That’s on small step for man, One giant leap for man-kind.”
24 lipca 1969 roku, podczas misji Apollo 11 „Orzeł wylądował”
25 sierpnia 2012 roku sonda kosmiczna Voyager 1 przekroczyła heliopauzę i znalazła się w przestrzeni międzygwiezdnej. Odbiornik fal plazmowych zarejestrował dźwięki plazmy elektronowej z przestrzeni międzygwiezdnej.
4 października 1957 roku o 19:28 z kosmodromu w Bajkonurze wystrzelono pierwszego w historii sztucznego satelitę Ziemi. Radziecki satelita „Sputnik 1” okrążając orbitę okołoziemską trzy razy na sekundę nadawał sygnał radiowy na falach 20,005 i 40,002 MHz przekazując m.in. informacje o temperaturze poszycia.
Pomiędzy 14 września 2007 a 1 lipca 2008 sonda Cassini (Cassini-Huygens) przeleciała bardzo blisko (48km) powierzchni jednego z księżyców Saturna - Enceladusa. Na nagraniu możemy usłyszeć skonwertowany zapis pola magnetycznego księżyca.
13 kwietnia 1970 roku w zmierzającym na Księżyc Apollo 13 doszło do eksplozji zbiornika z ciekłym tlenem w module serwisowym. Astronauci znajdowali się wtedy 321 860 km od Ziemi. Z tej misji pochodzi słynne zdanie wypowiedziane przez Johna Swigerta: „Houston we’ve had a problem”.
28 lutego 1979 roku sonda Voyager 1 przekroczyła granicę magnetosfery Jowisza, zaś 5 marca zbliżył się do niego na najmniejszą (348890km) odległość od centrum planety, około 280 tys. km od szczytów chmur. Instrument radioastronomiczny odbierał impulsy radiowe pochodzące z planety. Sonda zarejestrowała wyładowania elektryczne w atmosferze Jowisza. Posłuchajmy jak brzmi burza na tym gazowym olbrzymie:
Wszystkie dostępne nagrania można znaleźć pod tym linkiem.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
I tak niektóre oszołomy będą gadały, że nie byliśmy na księżycu...
Ludzie chcą wierzyć w takie głupoty, teorie spiskowe zawsze miały wzięcie. A mało kto wie, że na księżycu ludzie byli kilkukrotnie.
polacy by hcieji nowej planety
a pierwszym Polakiem na księżycu był imć Twardowski
szkoda że NASA nagrała wieczorynkę na taśmę z lądowania apollo 11 - naprawde szkoda
Bo apollo 11 tak naprawdę nie wylądował. Akcja zakończona fiaskiem, nagranie rodem z Hollywood. Wszystko zrobione dla picu żeby związek radziecki tego nie przejął. No i cóż udało im się, Ameryka góra. Pozdrawiam
spiskowiec
naiwniak