Premier Kopacz: „Muzeum Historii Polski powstanie do 2018 r.”


Premier Ewa Kopacz spotkała się dziś z przedstawicielami Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Historii Polski. W trakcie dyskusji zobowiązałą się, iż Muzeum powstanie do 2018 r., tj. na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

2_6

Od lewej: prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Historii Polski dr Magdalena Gawin, członek Rady MHP prof. Zofia Zielińska, sekretarz Stowarzyszenia Przyjaciół MHP Natalia Cetera, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, premier RP Ewa Kopacz, rzecznik prasowy rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, członek Stowarzyszenia Przyjaciół MHP dr Kazimierz Wóycicki, członek Rady MHP prof. Jolanta Choińska-Mika, członek Rady MHP prof. Andrzej Friszke, zastępca przewodniczącego Rady MHP prof. Henryk Samsonowicz / fot. M. Śmiarowski, KPRM

Mimo zakończonego konkursu architektonicznego i konkursu dotyczącego wystawy stałej do dziś nie rozpoczęła się budowa jego siedziby. W związku z tym Prezes Stowarzyszenia Magda Gawin poprosiła premier o spotkanie.

W trakcie dzisiejszych rozmów premier Kopacz zadeklarowała jednak, iż opowiada się za budową instytucji. Jej zdaniem zakończenie powinno nastąpić do 2018 r.

Chcę mieć to muzeum, chcę, żeby Warszawa miała to muzeum, chcę żeby Polska miała to muzeum – podkreśliła premier Kopacz.

Koszt przedsięwzięcia to ok. 350 mln zł. Premier zauważyła, iż w jednym roku poniesienie takiego ciężaru przez budżet państwa nie byłby możliwy. Dlatego nie wykluczyła, iż w tym celu zostanie utworzony Wieloletni Plan Rządowy, tak jak to miało miejsce w przypadku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 roku. Mimo braku stałej siedziby Muzeum prowadzi działania edukacyjne i kształtuje nowoczesną wrażliwość patriotyczną, przyczynia się do kształtowania obywateli świadomych tradycji i otwartych na świat. Od 2009 roku Muzeum udziela granty na projekty organizacji pozarządowych i instytucji samorządowych w ramach programu operacyjnego Patriotyzm Jutra. W ramach tego programu do tej pory udzielono dofinansowania ponad 400 podmiotom na łączną kwotę 8 mln złotych.

Siedziba Muzeum Historii Polski ma powstać w Warszawie blisko Zamku Ujazdowskiego (nad Trasą Łazienkowską). Obiekt ma mieć powierzchnię ok. 20 tys. m kw. i stać się jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

 1. Marlow pisze:

  Pytanie brzmi JAKIE?

 2. Cyceron pisze:

  PiS musi dojść do władzy, by to zbudowali. Tak to mydlenie oczu.

 3. Jark pisze:

  Tusk tez obiecywał. Pewnie po kosztach pójdą i będzie karykatura tego co jest w planach.

 4. chdikk pisze:

  Będzie jak z kwotą wolną od podatku, obniżką podatków, reformą emerytur, służby zdrowia, zmniejszeniem biurokracji... PO lepiej niech się nie tyka żadnych przedsięwzięć, bo wyjdzie z tego tylko ch..., d... i kamieni kupa.

 5. alexanderson pisze:

  Za miliony, które pójdą na samą platformę przykrywającą Trasę Łazienkowską (której wąwóz na wschód od placu Na Rozdrożu jest dość malowniczy), można by odbudować Pałac Saski. I w nim umieścić Muzeum, które położone w tak centralnym miejscu stolicy ożywiłoby jednocześnie plac Piłsudskiego. Trzy pieczenie na jednym ogniu...

Zostaw własny komentarz